Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Beşparmak Cilt Lekelerini Ve Sivilceyi Giderir

27.08.2015
1.511
Beşparmak Cilt Lekelerini Ve Sivilceyi Giderir

cilt lekelerine iyi gelen bitkiler sivilcelere iyi gelen bitkiler beşparmak otunun faydası nedir beşparmak otu nelere iyi gelir diş ağrılarına iyi gelen bitkiler beşparmak otu gümüş otu…

Beşparmak Cilt Lekelerini Ve Sivilceyi Giderir Beşparmak otu Çayırlık arazilerde ve yol kenarlarında yetişen, sarı renkte çiçekler açan, yaprakları beş parmak şeklinde olan, 40-50 cm boylarında yabani bir bitkidir. Tannik asit ve çeşitli glikozitler içerir. Gümüşi renktedir. Uzun saplı çiçekleri, yaprakların arasından çıkar. Altın sarısı rengindedir. Yaprak ve kökleri Temmuz, Ağustos aylarında toplanıp kurutulur. Halka arasında; Acı ayıt, Hayıt, Gümüş otu, kaz otu, Beşparmak otu, Tormentil, Kan kökü, Karın otu, Kuvvet otu, Kızıl kök, İnci bar kökü, Sarı tabuskluk, Yedi yaprak otu, isimleri ile de bilinir.

Beşparmak otu nelere iyi gelir

Faydaları: Vücuda kuvvet verir. Bademcik, boğaz ve diş ağrılarını ve iltihaplarını giderir. Diş ağrılarını dindirir, Diş etlerini kuvvetlendirir. İshali keser. Mideyi kuvvetlendirir ve mide rahatsızlıklarına iyi gelir.

Beşparmak Otu ishal kesicimidir

Cildi yumuşatır ve cilt lekelerini çıkarır. Mayasıla faydalıdır. Yaraların iyileşmesini hızlandırır.

images

Beşparmak otu nasıl kullanılır: Kaynatılıp suyu ile gargara yapılırsa boğaz ve bademcik iltihaplarına karşı faydalı olur. Bu gargara diş etlerini güçlendirir, diş ağrılarını ve iltihaplarını gidermeye de yardımcı olur.

Beşparmak Otu Ağız ve Boğaz İltihaplarını önlüyormu

Çiçekleri haşlanarak cildi yumuşatmak ve ciltteki lekeleri çıkarmak için tüketilmeli. Diş ağrılarında kökü çiğnenebilir. Beşparmak otunun sadece kökleri çay, tentür ve natürel ilaç yapımında kullanılır.

Beşparmak Otu Şeker hastalarına faydalımı

Beşparmak otu çayı: İnce kıyılmış Beşparmak kökünden veya tozundan 2-3 kahve kaşığı demliğe konur ve üzerine 200-300 ml soğuk su doldurulur ve kaynatılır ve de soğuduktan sonra süzülerek içilir. İkinci bir yol ise Beşparmak kökünden veya tozundan 2-3 kahve kaşığı demliğe konur ve üzerine 200-300 ml soğuk su doldurularak 6-8 saat beklemeye bırakılır. Bu süre sonunda kaynatılır. 6-10 dk demlenmeye bırakılır ve süzülerek içilir.

Beşparmak Otu Mideye iyi Gelirmi

Bilinen bir yan tesiri yoktur, fakat aşırı oranda alınır ise birleşimindeki yüksek orandaki Tanin nedeni ile mide ve bağırsak rahatsızlıklarına neden olabilir. Beşparmak kökü iki seneden fazla bekletilirse birleşimindeki taninler etkisiz olan türevlere dönüşür. Bunun faydası ve zararı yoktur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Saçkırana Ve Basura İyi Gelir Saç Çıkarır

baladur nedir neye iyi gelir baladur basura iyi gelir mi baladur saçkırana iyi gelir mi unutkanlığa iyi gelen bitkiler felç...

Kapat