Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Bergamot Yağı ve Çayının Faydası Nedir?

17.11.2015
1.811
Bergamot Yağı ve Çayının Faydası Nedir?

bergamot nedir nelere faydalıdır bergamot çayı nasıl yapılır bergamot yağı masajı nedir bergamot çayı idrar söktürür mü bergamot nasıl bir meyvedir…

Ana vatanı Batı Hindistan’dır. Yaprakları uzun ve koyu yeşildir. Ortalama 4 m boyunda bir ağaç dır. Çiçekleri beyaz renkli ve küçük olup, meyveleri küre veya armut biçiminde, 5-7 cm çapında etli kısmı ekşi lezzetli, kabuk kısmı limon sarısı renklidir. Eskiden Antalya bölgesinde geniş çapta yetiştirilmekteydi. Zamanla bu bölgede Bergamot’un yerini diğer turunçgiller aldı. Bununla beraber halen Antalya civarında bu tür az miktarda bulunmakta ve meyvelerinden reçel yapılmaktadır. Bergamot esansının sanayideki önemi sebebiyle yer yer tekrar yetiştirilmeye başlanmıştır.

Bergamut Çayı İdrar Söktürür mü

FAYDALARI: Çayı Bergamot bitkisinin kurutulmuş yapraklarından, tohumundan veya kabuğundan hazırlanır, soğuk ya da sıcak olarak tüketilebilir. Başta şişkinlik, hazımsızlık gibi sindirim sistemi problemleri olmak üzere öksürüğe ve sinüs sorunlarına da iyi gelmektedir. İyice demlenmiş bergamot yapraklarının buharını solumak baş ağrısı, sinüs sorunları, öksürük, grip ve mide bulantısına iyi gelir.

Bergamut Çayı Mide Ağrısına İyimi Geliyor

Çayını içmek aşırı yeme sonrası oluşan şişkinliği, mide ağrısını ve diğer mide rahatsızlıklarını hafifletir. Ateş ve titremeyle birlikte görülen hastalıkların belirtilerini azaltır. Etkili bir idrar sökücüdür ve fazla suyu atmanıza yardımcı olur. Bergamot Esansı çay ve ilaçlara hoş bir koku verir. Bergamot yağı depresyona karşı olukça etkilidir.

Bergamut Çayı Uykuya Yardımcı Olur mu

Rahatlatıcı etkisi ile uyku bozukluklarına iyi gelir. Mikrop öldürücüdür. Böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Bergamot otu aromatik antiseptik özelliği ile duş jellerinden parfümlere kadar pek çok kozmetik üründe kullanılmaktadır. Bakteri oluşumunu önlediği için uzun süre saklanması gereken etlerin korunması amacıyla kullanılmaktadır.

Bergamut Reçeli İyi Olurmu

Bergamot yağı canlandırıcı Limon kokuludur. Canlandırıcı ve dengeleyici etkisi çoktur. Rahatlatır ve rahat bir uyku çekmenizi sağlar. Kolonya üretiminde çok kullanılmaktadır. Bir damla bergamot yağını biraz Alkol ile karıştırıp çok hafif bir kolonya elde etmek mümkündür.

Bergamut Yağı Boğaz ağrısına İyi Gelir Mi

Bergamot yağı, Egzama tedavisinde, Sinek ısırıklarında, yağlı ciltlerde ve sivilcelerde ayrıca boğaz ağrısında masaj yaparak kompleks şeklinde kullanılabilir. Ferahlatıcı etkisi sayesinde anksiyetede ve Depresyonda, vajinal kaşıntı, sistit ve ürit şikayetlerinde banyo suyuna veya Buhar yolu ile kullanılabilir.

Bergamut Yağı Ciltte Kullanılır mı

ÇAY: Bergamot çayı aynı normal çay gibi hazırlanabilir. Kaynayan suya bir kaç çay kaşığı bergamot yaprağı atın ve demlenmesini bekleyin. Ateşin üzerinde aldıktan sonra içmeden önce 5 dakika daha bekleyin. Bergamot bitkisinin yapraklarından, kabuğundan ve tohumundan çay yapılabilmektedir.

Bergamut Yağı SinirleriYatıştırır mı

Demleme süresi bitkinin hangi bölgesini kullandığınıza bağlı olarak bir miktar uzayabilir. Eğer bitkinin tohumunu ya da kurutulmuş yapraklarını kullanıyorsanız demliğe 2 çay kaşığı atabilirsiniz. Kabuk kullanıyorsanız 1 çay kaşığı yeterli olacaktır. Bergamot çayına daha fazla aroma katmak için bal veya birkaç damla limon suyu ekleyebilirsiniz. Demleme süresini ne kadar uzun tutarsanız çay o kadar kuvvetli bir tada sahip olacaktır.

Bergamut Sinüs ve Öksürürğe İyi Gelir mi

BERGAMOT ÇAYININ YAN ETKİSİ VAR MI? Diğer bitkilerde olduğu gibi bergamot çayını da uzun sürelerde yüksek dozlarda kullanırsanız bazı yan etkiler görülebilir. Bu yan etkiler arasında rahim kasılmalarını, adet düzensizliklerini sayabiliriz.

Bergamut Yağı Boğaz ağrısına İyi Gelir Mi

Bu nedenle bergamot çayını molalarla tüketmelisiniz. Örneğin bir hafta boyunca içtikten sonra bir hafta ara verebilirsiniz. Hamilelikte ve emzirme döneminde kullanılması tavsiye edilmez. Soğuk algınlığı nedeniyle kullanıyorsanız hastalığın belirtilerini hafifletmek için 3-4 günden uzun süreler kullanmayın.

Bergamut Reçeli İyi Olurmu

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Altın Çilek Nedir. Altın Çilek Zayıflatır mı?

Ana vatanı Güney Amerika olan altın çileği ilk olarak İnka uygarlığı döneminde And Dağlarında yetiştirildiği bilinmekte olup,Günümüzde Dünya üzerinde 4...

Kapat