Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Bayır Turpu Sivilce Ve Akneye İyi Gelir

27.08.2015
2.094
Bayır Turpu Sivilce Ve Akneye İyi Gelir

Ergenlik Sivilceleri Ve Diş Eti İltihaplarına İyi Gelir; Bayır Turpu Turpgiller familyasından olup Anayurdu Akdeniz bölgesidir. Ama, günümüzde tüm ılıman iklim kuşağındaki yerlerde ve ülkemizde yaygın olarak yetiştirilmektedir. 30-60 cm. boylanabilen, çok yıllık dayanıklı otsu bitkidir. Elips biçimli, ucu sivri, iri, kaba dokulu ve parlak yeşil yaprakları vardır. Yuvarlak kesitli ve boylamasına kabartılı saplarla köke bağlanan bu yapraklar ezildiğinde yakıcı bir koku yayarlar. Yaprak koltuklarında haziran-temmuz aylarında açan çiçekleri, beyaz salkımlar halinde olur. Bitkinin yumru kökü uzun, kalın, dışı sarı kahverengi, içi beyaz ve etlidir. Bu kökün de yakıcı bir kokusu vardır. Güneşli ve açıklık alanları, derin kazılmış, hafif ve nemli toprakları seven bayır turpu, tohumlarıyla çoğalır.

Bayır Turpu sindirirmi kolaylaştırırmı

Bitkinin taze yumru kökü kalsiyum, sodyum, magnezyum gibi mineraller ile C vitamini yönünden zengindir. Ayrıca hardal yağı, glikozit ve sinigrin maddelerini içerir. Bu kökler ince ince rendelenerek, hardalsı baharat kokusunu versin diye bazı et ve balık yemeklerine katılır. Bayırturpunun kökleri parçalanarak kum içinde ileriki kullanımlar için taze olarak saklanabilir. (Bu tür kök saklama ve ileri ki günlerde kullanma yöntemi Avrupa”da pek yaygındır.) Halk arasında Eşek turpu, Karaturp, Yaban turpu, Acı Kök, İren, Yabani Kaşık Otu, gibi isimlerle de bilinir.

Bayır turpu nelere iyi gelir

Faydaları: Sindirim sistemini uyarır, iştahı açar, mide ve bağırsaklardaki gazı söktürür, ağrıları dindirir. Vücudu güçlendirir, Safra kesesi ve Böbrek taşlarının düşürülmesinde faydalıdır. Diş eti iltihabını giderir, Astım tedavisinde kullanılır. Kemik erimesi tedavisinde kullanılır. İdrar yolları iltihaplarını iyileştirir. Hafif müshil etkisi vardır.

Bayir Turpu iştah açıcımıdır

Grip ve yüksek ateşte iyileştirici etki yapar. Balgam söktürücüdür. Bayır turpu romatizma, bel ve sırt ağrılarına da iyi gelir. Bütün bu durumlar için tıbbi etkisini sağlamak üzere, Bayır Turpunun yumru kökleri sonbaharda toprak kazılarak sökülür. Temizlenip iyice rendelenerek günlük diyete katılır. Ya da bitkinin ufak parçalara bölünmüş yumru kökünden bir tatlı kaşığı alınarak üzerine bir bardak kaynar su dökülüp 5 dakika süreyle demlendirilir. Böylece hazırlanan infüzyondan günde üç kez birer bardak içilir. Grip ve yüksek ateşte, içilen infüzyon miktarı artırılabilir.

Bayır Turpu Diş eti İltihabını giderirmi

Romatizma ve bel ağrıları için, bitkinin yaprak ve çiçekli bölümleriyle yara lapası hazırlanır ve şikayet edilen yerlere bu lapa dıştan uygulanır.

Bayir Turpu Astım tedavisinde kullanılırmı

Diğer Kullanım Şekilleri: Dahilen Kullanılışı: Taze kök sap ve kökleri C vitamini eksikliğinde, idrar söktürücü, bronşiyal nezlede, az dozda iştah açıcı, yağlı yiyeceklerin sindirimi kolaylaştırıcı olarak, organizmanın güçlenmesini sağlayıcı, astım tedavisinde, safra kesesi, böbrek kum ve taşlarının düşürülmesinde, faydalıdır, diş eti iltihabını giderir, diş etlerini kuvvetlendirir.

Kemik erimelerinde kullanılır. Kullanılışı: Kökler rendelenir, sabah-akşam birer çorba kaşığı yemekle birlikte yenilir. Veya kökler ince ince doğranır, üzerine şeker serpilir, meydana gelen sudan günde 1-3 çorba kaşığı içilir. İdrar yollarının daralmasında, 1 bardak kaynar suya, 1. kaşık ufalanmış bitki konur, 10 dk bekletilir, bir günde yudum yudum içilir. Astımda 1 çorba kaşığı bayır turpu suyu 1 çorba kaşığı balla yenilir, balgamı söktürür, yatmadan evvel yenmelidir. Astımda rendelenmiş bayır turpu sütle beraber kaynatılıp içilir. Hazımsızlıkta bayır turpu sirkesi günde 2-3 kaşık içilir. (Bayır turpu sirkesi 5 yemek kaşığı bayır turpu 1 şişe sirke içerisinde 14 gün bekletmekle elde edilir)

Bayır Turpu İdrar söktürürmü

Safra kesesi taşı, böbrek taş ve kumunu düşürmek için bayır turpu rendelenir meydana gelen su sirke ve balla karıştırılarak günde 10 çay kaşığı içilir. Taze kökten elde edilen su antibiyotik tesirli madde ihtiva eder. Doz aşımı salya bezlerini iltihaplandırır, zehirlenmelere sebep olabilir. Haricen Kullanılışı: Sıraca, ergenlik sivilceleri ve çıbanlarını gidermek için bir miktar bayır turpu ince bir şekilde doğranır, bir kavanoza doldurulur, üzerine sirke konulur, ağzı sıkıca kapatılır, 12 gün müddetle toprağa gömülür, çıkarıldıktan sonra ezilir ve bir bezden süzülür, elde edilen suya, bal ilave edilir, bununla ergenliklerin üzeri ovuşturulur, çok kısa zamanda ergenliği geçirir.

Bayir Turpu Astım tedavisinde kullanılırmı

Bayır turpu suyu ile cilt ovalandığında cilt hastalıklarına faydalı olur. Romatizma, gut, adale ve eklem yerleri ağrılarında bayır turpu dilimler halinde ağrıyan yerlere konulur. Veya rendelenip lapa halinde sarılır.

Bayır turpu nelere iyi gelir

Bel ve sırt ağrılarında bayır turpu dilimler halinde ağrıyan yere sarılır, 20 dk bekletilirse faydası görülür. Kol ve dirsek ağrılarında aynı şekilde kullanılır. Diş ağrısında dişe konulur.

UYARI: Gebe kadınlar ile böbrek sorunu olan kişiler, aşırı miktarda bayır turpu yememelidir

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Ayna Yüz ve Boyun Kırışıklıklarını Gideriyor

ayna nelere iyi gelir boyun kırışıklıklarına ayna iyi mi gelir cilde iyi gelen bitkiler mideye faydalı bitkiler bağırsaklara iyi gelen...

Kapat