Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Bayır Turpu Nedir Hangi Hastalıklara İyi Gelir

11.02.2016
1.975
Bayır Turpu Nedir Hangi Hastalıklara İyi Gelir

bayır turpu nedir nelere iyi gelir bayır turpu iştah açar mı bayır turpu romatizmaya iyimi gelir bayır turpu gribi iyileştirir mi bayır turpu cilde iyimi geliyor…

Latincesi: Armoracia rusticana.dır. Turpgiller familyasındandır. Anayurdu Akdeniz bölgesidir. Ama, günümüzde tüm ılıman iklim kuşağındaki yerlerde ve ülkemizde yaygın olarak yetiştirilmektedir. 30-60 cm. boylanabilen, çok yıllık dayanıklı otsu bir bitkidir. Elips biçimli, ucu sivri, iri, kaba dokulu ve parlak yeşil yaprakları vardır. Yuvarlak kesitli ve boylamasına kabartılı saplarla köke bağlanan bu yapraklar ezildiğinde yakıcı bir koku yayarlar. Yaprak koltuklarında haziran-temmuz aylarında açan çiçekleri, beyaz salkımlar halinde olur.

Bayır Turpu Sindirim sistemini uyarır mı

Bitkinin yumru kökü uzun, kalın, dışı sarı kahverengi, içi beyaz ve etlidir. Bu kökün de yakıcı bir kokusu vardır. Güneşli ve açıklık alanları, derin kazılmış, hafif ve nemli toprakları seven bayır turpu, tohumlarıyla çoğalır. Bitkinin taze yumru kökü kalsiyum, sodyum, magnezyum gibi mineraller ile C vitamini yönünden zengindir. Ayrıca hardal yağı, glikozit ve sinigrin maddelerini içerir. Bu kökler ince ince rendelenerek, hardalsı baharat kokusunu versin diye bazı et ve balık yemeklerine katılır.Halk arasında yörelere göre Acı kök, Eşek turpu, Karaturp, Yaban turpu olarak da bilinir.

BayırTurpu Nelere iyi Geliyor

FAYDALARI: Sindirim sistemini uyarır, iştahı açar, mide ve bağırsaklardaki gazı söktürür, ağrıları dindirir. İçerdiği antibiyotik nitelik nedeniyle bağırsakların çeperlerini koruyucu rol oynar. Hafif müshil etkisi vardır. Grip ve yüksek ateşte iyileştirici etki yapar. Balgam söktürücüdür. İdrar yolları iltihaplarını iyileştirir.

Bayır Turpu iştahı açar mı

Bayır turpu rendelenerek adale ve eklem yerlerine masaj yapıldığın da, deri ve cilt hastalıklarına, romatizmaya faydalıdır. Tohumları idrar söktürür, kusturucudur, gaz yapar. Bayırturpu romatizma, bel ve sırt ağrılarına da iyi gelir. Bunun için, bitkinin yaprak ve çiçekli bölümleriyle yara lapası hazırlanır ve şikayet edilen yerlere bu lapa dıştan uygulanır.

Bayır Turpu ağrıları dindirir mi

Bütün bu durumlar için tıbbi etkisini sağlamak üzere, bitkinin yumru kökü sonbaharda toprağı kazılarak sökülür. Temizlenip iyice rendelenerek günlük diyete katılır. Ya da bitkinin ufak parçalara bölünmüş yumru kökünden bir tatlı kaşığı alınarak üzerine bir bardak kaynar su dökülüp 5 dakika süreyle demlendirilir. Böylece hazırlanan Çaydan günde üç kez birer bardak içilir. Grip ve yüksek ateşte, içilen çay miktarı artırılabilir.

Bayır turpu Balgam söktürürür mü

UYARI: Gebe kadınlar ile böbrek sorunu olan kişiler, aşırı miktarda bayırturpu yememelidir

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Kronik hastalıkların düşmanı pirinç

pirinç hangi hastalıklara iyi gelir pirinç yüksek tansiyona iyi gelir mi pirinç ishali durdurur mu pirinç kilo aldırır mı pirinç...

Kapat