Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Basura, Sedefe, Egzamaya Ve Cilde İyi Gelir.

02.06.2016
1.584
Basura, Sedefe, Egzamaya Ve Cilde İyi Gelir.

kuş otu nedir nelere iyi gelir kuş otu sedefe egzamaya iyi gelir mi kuş otu romatizma ağrılarını giderir mi kuş otu idrar söktürür mü böbreklere iyi gelen otlar…

Latincesi; Stellaria media Kuş otu, Karanfilgiller familyasındandır. Anayurdu bilinmemekte, ancak Anadolu’da yol kenarları, duvar dipleri ve bahçelerde yaygın olarak yetişmektedir. 10-30 cm. kadar boylanabilen, bir yıllık otsu bitkidir. Çok dallı, gevrek yapılı, açık kahverengi gövdesinin bir tarafı tüylü olur. Oval biçimli, etli ve sulu yapraklan, sapsız ve karşılıklı olarak gövde üzerinde dizilmiştir.

Kuş otu Balgam söktürür mü

İlkbaharın başlarından kış başına kadar aralıksız açan küçük kırmızımsı beyaz renkli çiçekleri yıldız biçimindedir. Yer seçmeyen, nemli olmak koşuluyla her türlü toprakta yetişen kuş otu bitkisi, döktüğü tohumlarıyla çoğalır.

Kuş Otu Basura İyi gelir mi

Bitkinin toprak üstü kesimleri organik asitler, potasyum tuzlan, fosfor ve C vitamini içerir. Ülkemizde pazar yerlerinde satılan kuş otu, çiğ olarak yenilebilecek kadar lezzetlidir. Bu nedenle salatalara konulur, börek harcına girer ya da sebze olarak pişirilir. Halk arasında yörelere göre Serçe dili, Serçe otu gibi isimlerle de bilinir.

Kuş otu Nelere İyi Gelir

FAYDALARI: İdrar söktürücüdür. Böbreklerin çalışmasını hızlandırır. Balgam söktürücü etkisi de vardır. Müshildir, pekliği giderir. Romatizma yangılarını ve ağrılarını hafifletir. Hemoroite (basur) karşı iyileştirici etkiler gösterir. Kaşındırıcı ve rahatsız edici sedef hastalığı ve egzamada rahatlatıcıdır.

Kuş Otu İdarar söktürür mü

Cildi yumuşatır. Bu etkileri sağlamak üzere, kuş otunun tüm toprak üstü bölümleri bitki yeşil olduğu sürece toplanır ve gölgelik yerde kurutulur.

Kuş Otu Romatizma ağrılarına iyi gelir mi

ÇAYI: Kurutulmuş bitkiden 2 tatlı kaşığı alıp üzerine 1 bardak kaynar su konularak 5 dakika süreyle demlendirilir. Böylece elde edilen Çay, günde üç kez birer bardak içilir.

Kuş Otu Romatizma ağrılarına iyi gelir mi

Sedef, Egzama, Basur ve cilt rahatsızlığı gibi hastalıklar için kurumuş bitkiden 2-3 tatlı kaşığı alınıp 1 bardak suda kaynama noktasına kadar ısıtılır. Sonra ateşi kısılarak 15-20 dakika daha ısıtmaya devam edilir. Böylece hazırlanan yoğun dedüksiyon dıştan uygulanır.

Kuş Otu Egzamaya iyi gelir mi

Kuş otu ayrıca yara iyileştiricidir: Yara, kesik ve çıbanların tedavisinde Kullanılır. Bunun için toplanan taze bitki ezilerek yara lapası hazırlanır. Bu lapa şikayetli yerlere dıştan uygulanır.

Kuş otu Böbrekleri Çalıştırır mı

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Erken Yaşlanmayı Durdurur Cildi Yeniler

aloe vera cilt hücrelerini yeniliyor mu aloe veranın kalp sağlığına yararı nedir aloe vera sindirim sistemini temizler mi aloe vera...

Kapat