Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Basur Kanamalarına Makat Ağrılarına İyi Gelir

28.04.2016
1.539
Basur Kanamalarına Makat Ağrılarına İyi Gelir

ratanya nasıl bir bitkidir ratanya hangi hastalıklara iyi gelir ratanya basur kanamalarını durdurur mu ratanya adet kanamalarını nasıl durdurur şifalı bitkiler…

Ratanyagiller familyasından olup, 50 – 100 cm boyunda, dikine yükselen veya dikine ve yanlara yayılan dalları koyu yeşil tüylü eski ana dalları siyah renktedir. Yaprakları yumurta veya oval şekilde 5 – 20 mm uzunluğunda 2 – 6 mm eninde ve koyu yeşil renklidir. Çiçeklerinin dört adet Taç yaprakları vardır ve 7 – 15 mm uzunluğunda 2 – 4 mm eninde uçlara doğru sivrice, oval şekilde, kan kırmızısı, renktedir ve ortada dört adet daha küçükçe ek Taç yaprağı, iki döllenme tozluğu ve bir yeşilimsi göbeği vardır. Kökleri yumru şeklinde ana kökle ondan çevresine yayılan 5–20 cm uzunluğunda 1–30 cm kalınlığındaki yan köklerinden meydana gelir.

Basur kanamalarına ratanya iyi mi gelir

Ratanyagillerin bilinen 20 türü mevcuttur ve hemen hepside kullanılmaktadır. Bilimsel olarak iyi incelenmiş olanı ve çok kullanılanı Peru Ratanya köküdür. Eskiden Kızılderililer tarafından dişeti iltihapları, Diş ağrıları, ishal ve Basura karşı kullanılan bitki kökü Uzun süre başta İspanya olmak üzere diğer batı Avrupa ülkelerinde yaygın olarak kullanılmıştır. Ratanya kökü Çayı, Tentür ve Natürel ilaç yapımında kullanılır.

Ratanya  Nelere Faydalıdır

FAYDALARI: Sonbaharda kazılarak çıkarılan kökleri yıkanır, kurutulur, şayet Tentürü yapılacaksa taze olarak çıkarılır. Damarları büzücü, iltihapları önleyici, kanamaları durdurucu ve ishali önleyici özelliklere sahiptir. Hafif ağız ve yutak iltihaplarına karşı kullanılabilir.

Ratanya kökü hangi Hastalıklarda kullanılır

Gastrit, Diş eti iltihaplanması, Ağız içi iltihaplanması, Bademcik iltihaplanması ve Diş çürümesi gibi rahatsızlıklara karşı kullanılır. Mukoza kanamaları (Mide- Bağırsak v.b) Basur kanaması ve ağrısı, Makat ağrısı, gaita sırasında ağrı ve kas krampları özellikle de göz kaslarında krampları (tiki olanlar) olanlar kullanırsa iyi gelir.

Ratanya diş çürümelerini önlüyor mu

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Porsuk Adet Söktürür Meme Kanserine İyi Gelir

porsuk çamı nedir kanser ilaçlarının ham maddesi porsuk ağacımı dır porsuk adet söktürür mü porsuk ağacı bazı kanserlere iyi geliyor...

Kapat