Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Bamya Obeziteyi ve Doğum Kusurlarını Önlüyor

04.07.2015
1.672
Bamya Obeziteyi ve Doğum Kusurlarını Önlüyor

bamyanın faydaları nelerdir bamya hangi hastalıklara faydalıdır bamyanın obeziteye faydası var mı kanseri önlüyor mu şifalı bitkiler şifa kaynağı meyveler bamya…

Bamya Obeziteyi ve Doğum Kusurlarını Önlüyor: Bamyanın hem kadınlar hem erkeklerde günlük diyet lifi ihtiyacının yüzde 10’unu karşılar. Çözünür ve çözünmez lif içerir. Çözünür lif diyabet ve yüksek kan kolesterolünü önler, çözünmez lif sindirim sistem fonksiyonlarını düzenler.

bamya ülseri önlermi

Lif alımı obezite riskini, felç, kalp hastalığı ve hipertansiyon riskini azaltır. Yarım bardak pişmiş bamya kadınların günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 20’ini, erkeklerinde yüzde 17’ini karşılar. C vitamini kuvvetli bir antioksidandır, kanser riskini ve hipertansiyonu azaltır.

bamya kalbi korurmu

Ayrıca C vitamini kemik, deri, kan damarları ve bağışıklık sistemi sağlığı için gereklidir. Aynı zamanda sinir sisteminin düzgün çalışması, kırmızı kan hücreleri ve DNA ve RNA gibi genetik materyallerin sentezi için gereklidir. Yeterli folat alımı depresyon, kanser ve kalp hastalık riskini azaltır. Bamya gibi folat zengini besin tüketimi hamile kadınlar için çocuğun herhangi bir doğum kusuru ile doğmasını önleyecektir.

bamya felçi önlermi

Bamya ısı, ışık ve havaya maruz kaldıkça C vitamini etkinliği azalır. Bamya alındıktan 3-4 gün içinde kullanılmalı ve C vitamini kaybını önlemek için sadece pişirmeden önce kesilmelidir. Antioksidanlar serbest radikallerin DNA ve hücre zarına verdiği hasarı önlerler. Diyetle yüksek oranda antioksidan alımı kalp hastalığı, kanser veya Alzheimer hastalığı gibi nörolojik bozuklukları önler.

bamyanın faydaları

Bamya probiyotik olarak adlandırılan iyi bakterilerin yayılmasını kolaylaştırır, B kompleks vitaminlerin biyosentezine yardımcı olur. Bamya iyi bir laksatif görevi görür, ülseri iyileştirir, spastik kolon tedavisinde etkilidir ve mide-bağırsak kanalını yumuşatır. Eğer okzalata eğilimli böbrek taşınız varsa bamya tüketiminde aşırıya kaçılmaması önerilir.

bamya nelere iyi gelir

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Her Meyve ve Bitki Şifa Verdiği Organa Benzer

havuç göze iyi geliyor kerevizin kemiklere faydaları zencefil nelere iyi geliyor zencefilin faydaları üzümün faydaları nelerdir greyfurt nelere iyi geliyor......

Kapat