Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Baldırı Karanın Faydaları

07.01.2014
3.818
Baldırı Karanın Faydaları

Latincesi: Adiantum capillus-Veneris dir. Eğrelti otugiller familyasına mensup olup, nemli yerlerde yetişen otsu bir bitkidir. Baldırıkara bitkisinin yaprakları at yelesini andırır. Yurdumuzun hemen hemen her bölgesinde yabani olarak yetişir.Yaprakları kullanılır. Halk arasında Yörelere göre SU SÜMBÜLÜVENÜS AĞACI-HİNT ÇÖREK OTU gibi isimlerle de bilinir.

FAYDALARI: Göğsü yumuşatır. Balgamı söker ve öksürüğü keser. Nezle,grip , soğuk algınlığına ve bronşite faydalıdır. İdrar söktürür. Böbrek ve mesane taşlarını düşürür.Böbrek kumlarının dökülmesine yardımcı olur.

Aybaşı kanamalarını düzenler. Dalak ve sarılık hastalarına faydalıdır.Derideki şişlikleri indirir.Kısırlığa,saç kırana,boğmacaya, saçları güçlendirir. Kepeği ve saç dökülmesini engeller.

Dökülerek azalmış olan saçlara Ladin yağı,mersin yağı ve sirke ile karıştırılıp pişirilerek her gün friksiyon yapılıp saçlar bununla taranırsa bir müddet sonra saçların yeniden çıktığı ve zayıf saçların kuvvetlendiği görülecektir. Yaprakları yaş ve kuru olarak kullanılır. Şurubu yapılır. İlaçlara tat verici olarak da katılır.

ÇAYI: 1 litre suya 50 gr kadar kuru bitki atılıp demlenerek çay olarak içilebileceği gibi saç diplerine de sürülebilir.

 

 

 

 

4-

 

Konu Aramaları:

faydalı otlar,

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Baldıran Otunun Faydaları

baldıran otu nefes darlığına iyi gelen bitkiler damarlara iyi gelen bitkiler ciğerlere faydalı bitkiler...

Kapat