Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

At Kuyruğu Otu Nedir Nelere İyi Gelir

23.06.2016
1.471
At Kuyruğu Otu Nedir Nelere İyi Gelir

at kuyruğu otu nelere iyi gelir at kuyruğu böbrekleri temizler mi at kuyruğu otu saçı besler mi at kuyruğu kepeklenmeyi önler mi at kuyruğu kanı temizler mi…

At Kuyruğu bitkisi son günlerde adını sıkça duyduğumuz bir bitki olup, Kırk kilit otu olarak da bilinir. Peki At Kuyruğu bitkisi nelere iyi gelir? At Kuyruğu bitkisi zayıflatır mı? İşte merak ettiğiniz tüm soruların cevapları. At Kuyruğu otu 25-60 cm yükseklikte ve sapı 3-6 mm civarında olan türlerdir. Nemli topraklarda, tarla aralarında, hendek kıyılarında yetişir Daha çok nemli ve bataklık yerlerde yetişen, 50 cm.’ye kadar uzayabilen, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Acı madde, saponin, tanen, silisik asit, çeşitli alkoloidler ve potasyum içerir.

At Kuyruğu Otu İdrar ve balgam söktürücüdür

İğne yapraklar gövdeden kolayca ayrıldığında kuruma tamamlanmış olur. At Kuyruğu çiçeği Yapraklar ovuşturularak saptan ayrılır ve bir örtüye serilerek 1-2 gün boyunca tam olarak kurumaya bırakılır. Sonra ince kıyılır ve hava almayan kaplarda saklanır.

At Kuyrugu otu Sindirim sistemini güçlendirir

Halk arasında yörelere göre değişik adlarla bilinen At Kuyruğu Otunun en çok bilinen diğer adı kırk kilit otu dur. Fakat şu yöresel isimlerle de bilinir. Kuş Kuyruğu otu, Katır Kuyruğu otu, Tilki Kuyruğu otu şeklinde, Kırk boğum otu, Zemberek otu ve Çam otu isimleriyle de adlandırılır.

At Kuyruğu otu Vücut direncini arttırırmı

At Kuyruğu otunun faydaları: Romatizma ve nıkris şikâyetlerini azaltır. Yaraların ve kesiklerin iyileşmesini hızlandırır. Kanı temizler. Sindirim sistemini güçlendirir. Vücut direncini arttırır. Saçı besler ve kepeği önler. Ağız ve bademcik iltihaplarında faydalıdır. Böbrekleri temizler ve böbreklerde oluşan kum ve taşları dökmeye yardımcı olur. Kronik öksürükte faydalıdır. İdrar ve balgam söktürücüdür. Osteoporoz yani kemik erimesine iyi gelir. İdrar kaçırma, yatak ıslatma durumunu da önler.

At Kuyruğu Yaraların ve kesiklerin iyileşmesini hızlandırır.

Menopoz dönemi için de fayda sağlar. Zorlu geçen, ağrılı adet dönemlerinde de ağrıları gidermeye yardım eder. Regl döneminde bayanlar bu bitkinin çayını içebilir. İdrar yolu hastalıklarına fayda sağlar. İdrar yolu enfeksiyonu yani sistit rahatsızlığı için oldukça faydalıdır.

At Kuyruğu Sindirim sistemini güçlendirir.

At kuyruğu otunu nelere iyi gelir:En önemli özelliği, bedende biriken sıvıları ödemleri organizmanın mineral dengesini bozmadan dışlaya bilmesidir. Böbrek, idrar yolları ve mesane iltihabında başarıyla kullanılabilir. Yüksek oranda içerdiği silisik asit sayesinde, akciğer hastalıklarında, katılgan doku, deri, saç ve tırnaklarla ilgili rahatsızlıklarda kullanılmalıdır. Tüm deri hastalıklarında ve geç iyileşen yaralarda, kompres, yıkama veya banyo katkısı olarak kullanılabilir.

At Kuyruğu Saçı besler ve kepeği önler.

Kan dolaşımı bozukluklarında, kırıklar nedeniyle oluşan şişliklerde, bacak yaralarında ve deri rahatsızlıklarında da kullanılabilir. Romatizma ve gut hastalıkları da, metabolizma bozukluğundan kaynaklanan hastalıklar olduğu için, silisik asit içerikli banyolarla çok olumlu etkilenebilirler.

At Kuyruğu otu Saçı besler ve kepeği önlermi

Bel ağrılarında alınan tam banyolar çok rahatlatıcı olabilir. Bademcik, diş eti ve ağız boşluğu iltihabında gargara ve çalkalama biçiminde kullanılır. İstem dışı idrar kaçırmaya ve çocukların uykuda idrar kaçırmalarına karşı çay kürleri uygulanmalıdır. Prostat büyümesi ve prostat iltihabına karşı kullanılabilecek bitkilerin başlıcalarındandır.

At Kuyruğu Romatizma ve nıkris şikâyetlerini giderir mi

At kuyruğu otu nasıl kullanılır: At Kuyruğu Bitkisinin toprak üstünde kalan kısımları kurutulup kaynatılmak suretiyle çay ve gargara olarak ya da haricen kullanılır. Pek çok faydalı etkiyi çay olarak içildiğinde gösterir. Ayrıca, Atkuyruğu suda kaynatıldıktan sonra elde edilen su, haricen egzama, sivilce, yara, çıban ve kıl dibi iltihaplarına karşı kullanılabilir. Bu su gargara olarak ise boğaz, bademcik ve diş eti iltihaplarına karşı faydalıdır.

At Kuyruğu otu Kronik öksürükte faydalıdır.

At kuyruğu otu çayı kürü: Bir tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış atkuyruğu, orta boy bir su bardağı dolusu kaynama derecesindeki sıcak suyla haşlanır, üstü kapalı olarak 15-20 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 3-4 bardak taze demlenmiş çay, aç karnına veya öğün aralarında soğutulmadan içilir.

At Kuyruğu Prostat büyümesi ve prostat iltihabına karşı iyi gelir

At kuyruğu otu zayıflatır mı: Zayıflama konusunda Özellikle ödem atıcı ve idrar sökücü olduğu için aşırı sodyum tüketimine bağlı olarak vücutları su tutan ve fazla ödemelerden kaynaklanan kiloları olanlar için at kuyruğu bitkisi zayıflatan bir etki göstermektedir.

At Kuyrugu otu Sindirim sistemini güçlendirir

At kuyruğu otunun zararları ve yan etkisi: Hamilelik döneminde yada emzirme döneminde kullanılmamalıdır. Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız doktorunuza başvurarak kullanmanızı tavsiye ederiz. Ağır kalp veya böbrek hastalıklarından kaynaklanan ödemlere karşı kullanılmadan önce doktor onayı alınmalıdır.

At Kuyruğu Yaraların ve kesiklerin iyileşmesini hızlandırır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Kalp Damar Hastalıklarına İyi Gelir

bektaşi üzümü nedir nelere iyi gelir bektaşi üzümü kalp damar hastalıklarına iyi gelir mi bektaşi üzümü yüksek tansiyonu düşürür mü...

Kapat