Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Argan Nedir Nelere Faydalıdır

29.11.2015
2.002
Argan Nedir Nelere Faydalıdır

argan ağacı argan yağı argan yağı nelere faydalıdır argan yağının cilde faydası nedir argan kalp damar hastalıklarına iyimi geliyor argan yağı nasıl elde edilir…

Argan yağı, fundagiller familyasına ait bir tür olan Argan ağacının yeşil meyvelerinden çıkarılan çok değerli bir yağdır. Sadece Fas’ın güney batı bölgesinde yetişen Argan ağacı, yüzyıllardır bölge halkı tarafından meyvesi işlenerek yağı çıkartılmış, kozmetikte ve gastronomide kullanılmıştır. Ülkemiz Ege coğrafyasında yetişen zeytin ağaçlarını andıran yapısı ve ağacın uzun ömürlü bir bitki olması sebebiyle “Fas zeytin ağacı” olarak da bilinmektedir. Argan ağacının meyvelerinin, yeşile dönük sarı rengi ve ceviz kabuğunu andıran sert dış yüzeyleri vardır. Çoğu fundagiller familyasına ait çalı formundaki ağaçlarda olduğu gibi dikensi yapısı, meyvelerin toplanmasını zorlaştırır.

Argan meyvesi Meme sarkmalarını Önlüyor mu

Çok kısıtlı bir alanda bulunan ve nesli tükenmek üzere olan Argan ağaçları, UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Akdeniz ve çöl ikliminin ortasında yetişen Argan ağaçlarının meyveleri mayıs ayında iklim şartlarına uygun olarak erken olgunlaşır ve yaz ortasında hasat kıvamına gelir. Yarı çöl ikliminin toprağı verdiği kuruluk, bitki köklerinin çok derine, nemli katmana inmesini sağlar, dolaylı da olsa güçlü kökler toprak erozyonuna karşı bir bent oluştururlar.

Argan Kanser Rikini Azaltırmı

Yere düşen ve ya uzun sopalar vasıtasıyla ağaca zarar verilmeden dalından koparılan meyveler, toparlanarak kabuklarından ayrıştırılır. Sert kabuğun altından çıkan yemişler öğütülür, soğuk sıkma yöntemiyle ezilir ve hamur kıvamına getirilir. Yoğurma sırasında eklenen su, Argan yağının yüzeye çıkmasını sağlar. Bir adet ağaçtan ortalama 10 kg meyve çıkar ve bu da 0.18 litre Argan yağı demektir. Uzun bir uğraşı, zaman ve dikkat isteyen bir süreç sonunda çıkan Argan yağına, bu sebeple “altın sıvı” denilerek paha biçilmez değeri ve yararı vurgulanmıştır.

Argan Ağacı Meyvesini Keçiler Çokmu Seviyor

Sadece Faslı kadın işçiler tarafından yürütülen bu süreç, zamanla kooperatifleşmeyi sağlamış ve kadın işçilere gerekli yasal haklarını kazandırmıştır. Ağacının yapısı, meyvesi ve işlenme süreçleri zeytini andırsa da, içerik özelliklerine baktığımızda zeytinyağının 3 katı daha fazla E vitamini içerdiğini görüyoruz. Yüksek antioksidan ve Omega 6 içeriği de eklenince, Argan yağı kozmetik ürünlerinde sıkça kullanılan bir madde olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca kabuğundan ayrılan yemişlerin kavrulmasıyla oluşturulan Argan yağı ise aynı zeytinyağı gibi, geleneksel Fas yemeklerinde sıkça kullanılıyor.

Argan Yağı Nasıl Çıkartılır

FAYDALARI: Kan kolesterol ve trigliserid düzeylerini düşürür. Kalp damar hastalıklarını ve kanseri azaltır. Romatizmal ağrıların giderilmesini sağlar. Gebelikte karın çatlaklarını önler. Meme sarkmasını ve boyun kırışıklıklarını gidermeye yardımcı olur. Sedef, egzama gibi deride kızarıklık, pullanma ve kaşıntıyla giden deri hastalıklarında nemlendirici ve yatıştırıcı olarak kullanılır.Yaraların hızlı iyileşmesinde önemli bir yardımcıdır.

Argan Yağı Sedef Hastalığına İyimi Gelir

CİLDE FAYDASI: Kırışıklıkları azaltarak cildinizin sıklaşmasını sağlar. Sivilce tedavisinde oldukça etkilidir.Ciltteki tahriş ve iltihaplanmayı azaltabilir. Cildinizin yumuşamasına yardımcı olur.Hem kuru hem de yağlı ciltler için kullanıma uygundur. Güneş,sigara, stres, çevre kirliliğinin olumsuz etkilerini ortadan kaldırarak hücrelerin yenilenmesini sağlayarak cildinizi canlandırır. Göz altı kırışıklıklarında etkilidir.Hamilelik çatlaklarının önlenmesinde faydalıdır.

Argan Ağacı Yalnız Fastamı Yeişiyor

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Karaciğere İyi Gelir Şehveti Artırır

arek arek nedir nelere faydalıdır arek Karaciğere iyi gelir mi arek şehveti artırır mı arek cinselliğe iyi gelir mi arek...

Kapat