Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Ardıç Ağacı Ardıç Tohumu Her Derde Deva

16.01.2017
1.112
Ardıç Ağacı Ardıç Tohumu Her Derde Deva

Ardıç Ağacı Ve Ardıç Tohumu Her Derde Deva:

Latincesi; juniperus- luniperus olan Ardıç, servigiller familyasından iğne yapraklı Kuru ve taşlı topraklarda yetişen, kışın yaprak dökmeyen bir orman ağacıdır. Yaprakları ince, uzun, sivri ve güzel kokuludur. Meyveleri; siyah, parlak kozalak şeklindedir. Bunlara “Ardıç tohumu” da denilir. Kasım ve Aralık aylarında toplanıp, kurutulur. Birçok türü vardır. Esans, glikoz, sakaroz, juniperin, yünen, borneol, terpineol, izoborneol, kamforu, sidrol, dipenten, d-a pinen, a-felandren, reçinemsi madde, çeşitli asitler ihtiva eder. Ardıç ağacı dağlık alanlarda rahat bir şekilde yetişebilmektedir. Bundan dolayı eski zamanlarda dağ yaşamını benimsemiş göçebe kültürlerde ardıç ağacının özel bir yeri vardır. Yüksek dağlar, ovalar, bataklıklar ve ormanlarda yetişebilmektedir.

Çok geniş bir yetişme alanı olan ardıç bazen çalı biçiminde olabilirken bazen de yüksekliği 10 metreyi bulan ağaçlar şeklinde doğada bulunabilmektedir. Ardıç ağacının siyah bir meyvesi vardır. Lir kuşu, ardıç kuşu ve toy kuşu bu meyvelerden yemektedir. Bu meyveleri yemesi sonucu kuşların sindirimi sonucu çıkan dışkı ağaca hayat vermektedir. Halk arasında Ar’ar, Ephel, Luniperus Communis, Juniperus, Baie de Genevrier gibi isimlerle de bilinir.

Dallarından yapılan merhem cilt hastalıklarına iyi gelir, Saç dökülmesine faydalıdır. Romatizma ve soğuk algınlıklarına iyi gelir. Nekahet döneminin çabuk atlatılmasını sağlar, kansızlığa iyi gelir, kan şekerini düşürür, idrar söktürür, nefes kokularını giderir. Bir miktar ayrık kökü, bir miktar ada çayı ve bir miktar ardıç tohumu bir litre su içinde 8-10 dakika kaynatılıp günde sabah. Öğle, akşam birer fincan içilirse mide şişkinliklerine iyi gelir. Pankreasın normal çalışmasını sağlar.

Damar sertliği ve Nikrise faydalıdır. Aybaşı ağrılarını dindirir, kadınlarda görülen beyaz akıntıyı önler. Dallarından yapılan merhem deri üzerine sürülerek ovulursa, cilt hastalıklarına iyi gelir. Ardıç terletici bir bitki olduğundan romatizma ve soğuk algınlığına iyi gelir. Kandaki şeker miktarını düşürür. Regl ağrılarını dindirir, kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser. Nefes kokularını giderir.

Kansızlığa iyi gelir. İdrar söktürür. Rendelenmiş meyveleri sirke içine konup bekletildikten sonra bir bezle alın üzerine sarılırsa baş ağrılarını giderir. Taze meyvelerin ezilmesiyle elde edilen şurup öksürüğe çok iyi gelir. Taze dallarının çayı zayıflamak için kullanılır. Kanı temizler, bunun için ilk gün 4 tane ardıç meyvesi yenilir. Sonra her gün bir tane artırılarak 12 gün devam edilir. On ikinci günün sonunda birer adet azaltılarak 12 günde böyle yemeye devam edilirse kanı temizler.

ÇAYI: Hafifçe dövülmüş meyvelerinden 1 çorba kaşığı 400 gr. kaynayan suya atılarak su ateşten indirilir. 2 saat demlendirilerek günde 4 defa yemeklerden önce içilir.

UYARI: Böbrek hastaları ve hamileler Kullanmamalıdır. 6 haftadan fazla kullanılmaz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Böbrek ve Şeker Hastaları Kestaneyi Dikkatli Tüketin

Böbrek Ve Şeker Hastaları Kestaneyi Dikkatli Tüketin: Potasyum, magnezyum gibi önemli minerallerle birlikte vitamin içeriği de zengin olan kestaneyi böbrek...

Kapat