Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Amberbaris Meyvesi Nedir Nelere İyi Gelir?

21.11.2015
1.570
Amberbaris Meyvesi Nedir Nelere İyi Gelir?

amberbaris amberbaris nedir nelere iyi gelir amberbaris kadın tuzluğu amberbaris karaciğere iyimi gelir amberbaris böbreklere iyimi gelir amberbaris çayı…

Amberbaris Meyvesi Nedir Nelere İyi Gelir? Karamukgillerden olan Amberbaris 1-3m boyunda, Ana vatanı Avrupa’nın ılıman bölgeleri ve Asya’nın Balkanlar, Kafkaslar, Türkistan, Ukrayna, Rusya ve Türkiye’nin Kuzey ve Marmara bölgesidir. dikine yükselen ve sonra şemsiye gibi yanlara sarkan bir çalıdır. Yaprakları ters yumurta şeklinde, ilkbaharda koyu yeşil renkli, yaz aylarında sarımsı yeşil renk alır. Yaprakları hafif kısa saplı, topluca bir arada ve kenarlarına narin dikenleri bulunur. Çiçekleri salkım gibi topluca bir arada, sarı renkli, saplı ve taç yaprakları 5 adet ve oval şekilde 5’i birden çanak gibi bir görüntü verir. Çiçeğin ortasında bir iğne ve onun etrafında 6-20 adet döllenme tozluğu bulunur.

Amber Baris Karaciğere Faydalımı

Meyveleri Eylül-Ekim aylarında olgunlaşır. Kırmızı bir renk alır, 8-12 mm uzunluğunda, kan kırmızımsı renkte silindir veya yumurta şeklindedir. Kök kabuklarının içi sarı, yeşilimsi sarı veya esmerimsi sarı, kök kabuklarının dışı grimsi esmer renktedir. Eskiden kök ve kök kabukları ile yün ve deriler boyanırdı. Halk arasında Sarı çalı, Sarı ağaç, Sarı odun,Kadın Tuzluğu, Diken üzümü olarak da bilinir. Kökü, meyvesi ve kabukları doğal ilaç yapımında kullanılır. İlkbahar ayları Mart-Nisan veya sonbahar ayları Ekim-Kasım’da kökleri sökülerek çıkarılır, temizlenir, kabukları soyularak, güneşli ve havadar bir yerde kurutularak, ince ince kıyılarak kaldırılır.

Amberbaris Böbrek ve İdrar Yolları rahatsızlıklarına İyi Gelir mi

FAYDALARI: Meyveleri Yenildiğinde yüksek tansiyonu düşürür, Kan dolaşımını düzenler. Ateşi düşürür, Mideyi kuvvetlendirir. İştah açar, Hazım rahatlatır. ,Bağırsaklara iyi gelir, Bağırsak iltihaplarını giderir. Öksürüğü önler, Romatizma, Siyatik ve Eklem ağrılarını geçirir. Safra kesesi rahatsızlıklarını geçirir. Ağız yaralarını geçirir,Diş çürümelerini önler.

Amberbaris iddrar söktürür mü

Safra söktürücü, idrar artırıcı, müshil yapıcı, kasları çalıştırıcı, ateş düşürücü, iştah açıcı ve iltihapları önleyici özelliklere sahiptir. Kanlı ishal, dizanteri ve şişkinliğe karşı safra artırıcı olarak kullanılır. Amberbaris meyvesi Böbrek ve İdrar yolları, Mide-Bağırsak rahatsızlıkları,

Amberbaris İşta Açarmı

Karaciğer ağrıları, Bronşitli ağrılar, Dalak ağrısı, Kramplar ve Kan dolaşımı rahatsızlıklarına karşı kullanılır. Gut hastalığı (nikris), artrit, romatizmalı ağrılar, böbrek kumları, Böbrek ve Safra sancısı, Cinsel organlarda nevralji, bel ağrısı, lumbago ve sedef hastalıklarına karşı ayrıca idrar artırıcı olarak kullanılır.

Amberbaris İltihabı Önlermi

Halk arasında; Karaciğer, safra, böbrek ve mesane rahatsızlıkları, romatizma, nikris, ödem,akut ve kronik göz kapaklarındaki iltihaplara ve göz alerjisine karşı kullanılır. Tabi ki göz için kullanılacak miktar göz damlasında ki belirtilen oranıdır.

Amberbaris nedir Nelere İyi Gelir

ÇAYI: Amberbaris kök kabuğundan iki kahve kaşığı demliğe konur ve üzerine 300-500 ml kaynar su ilave edilerek 5-10 dk demlenmeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilir.

Amberbaris Safra Söktürür mü

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Hücre Yeniler, Kan Şekeri Ve Tansiyonu Düzenler.

amber çiçeği amber çiçeği nedir amber çiçeğinin faydaları amber çiçeği çayı amber çiçeği kürü amber çiçeğinin zararları amber çiçeği hücreleri...

Kapat