Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Alzheimer Ve Parkinsona Karşı Koruyan Köri

09.02.2020
30
Alzheimer Ve Parkinsona Karşı Koruyan Köri

Köri Nedir Nelere iyi Gelir ?

Köri, “sos” anlamına gelir ve Doğu Hint mutfağında bolca kullanılan, son zamanlarda Türk mutfağında da kullanımı artan birçok baharattan oluşan bir karışımdır. İçinde zerdeçal, kimyon, zencefil, acı kırmızıbiber, Demirhindi, Ak kişniş, karanfil, kakule ve sumak gibi baharatlar bulunmaktadır. Köri; A vitamini, B vitaminleri (folik asit), kolin, B3 vitamini (niyasin), B6 vitamini, K vitamini, E vitamini (alfa tokoferol) ve C vitaminin yanı sıra bol miktarda kalsiyum, magnezyum, fosfor, çinko, manganez, bakır ve selenyum içermektedir. Peki, baharat ve sos olarak; özellikle makarna, et ve tavuk yemeklerinde kullanılır.

Köri Güçlü Antioksidan Sağlar

Köri tozundaki baharatların kombinasyonu size güçlü antioksidanlar sağlayabilir. Bu baharat karışımı, sindirim sistemini güçlendirmeye ve bağırsak sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Diyetinize ekleyeceğiniz köri tozu, sindirimi teşvik eder ve bağırsaklarınızdaki iyi bakteri sayısını artırır.Köri tozundaki en önemli bileşenlerden biri zerdeçaldır. Zerdeçalın, eklem ağrılarını hafifletmede ve iltihap tedavisinde çok etkili olduğu bulunmuştur.
Köride sıkça bulunan kakule ve fesleğen çok etkili vazodilatörlerdir ve kalp hastalığının önlenmesine yardımcı olmaktadır. Körideki lifin de kolesterol yönetimine yardımcı olduğu bulunmuştur. Kalsiyum, fosfor ve magnezyum kemik kası sağlığının korunmasında faydalıdır ve dejeneratif süreci yavaşlatmanın önemli bir anahtarıdır.

Kolon Kanserinde Etkilidir

Bir çorba kaşığı köri tozu 30 mg kadar kalsiyum içerebilir. Köri tozunun ayrılmaz bir parçası olan zerdeçal, karaciğeri detoksifiye ettiği bulunan antioksidan bileşik kurkumin içerir. Karaciğer, içinden geçen tüm yiyecekleri ve besinleri işleyen vücudun en büyük filtrasyon sistemlerinden biri olarak hizmet eder. Köri, kanser oluşma riskini azaltır ve tümör hücrelerinin yayılmasını engeller. Birçok kanser türüne karşı etkilidir. Yapılan çalışmalar körinin (zerdeçalın) içerisinde bulunan kurkuminin özellikle kolon kanserinde oldukça etkili olduğunu göstermiştir.

Alzheimer Ve Parkinsona Karşı Korur

Köri tozunda bulunan önemli miktardaki protein, besin maddelerinin gıdalardan vücudun diğer bölgelerine taşınmasına yardımcı olur. Böylece kişinin genel sindirimine yardımcı olur. Zerdeçal çok sağlıklı bir bileşendir ve köri tozundaki ana baharatlardan biridir. Zerdeçal diyabet riskini düşürebilir. Köri, Alzheimer ve Parkinson gibi nörodejeneratif hastalıklara (sinir hücrelerinin ilerleyici kaybı ile giden ve bu kayba bağlı olarak sinir sistemi fonksiyonlarının yitimine neden olan bir grup hastalık) karşı koruyucudur.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Haşhaş O Kadar Faydalı Ki…

Haşhaşın Faydaları Nelerdir ? Haşhaş Neye İyi Geliyor ? Bilimsel adı Papaver somniferum olan haşhaş tohumu, Asya kökenlidir ve eski...

Kapat