Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Altın Kökü Diğer Adı ile İpeka Nelere Faydalıdır.

19.11.2015
1.077
Altın Kökü Diğer Adı ile İpeka Nelere Faydalıdır.

altın kökü nedir ipeka nedir ipeka nelere iyi gelir ipeka bronşite iyimi geliyor altın kökü balgam söktürür mü altın kökü dizanteriye iyi gelir mi şifalı bitkiler…

Latincesi Uragoga ipecacuanha Olup, Ana vatanı Güney Amerika olan, ormanlık bölgelerde yetişen, daima yeşil, yapraklı ve otsu bir bitkidir. Altın Kökü olarak da bilinir. Çeşitli alkoloidler, nişasta ve şeker içerir. İpeka 20-40cm boyunda küçük bir çalı görünümünde, ekvatorda yetişen bir tropik iklim bitkisi olması nedeni ile sürekli yeşildir. Çiçekleri oldukça küçük, topluca bir arada, salkım şeklinde, taç yaprakları beyaz renktedir. Meyveleri önce ham iken yeşil, olgunlaşınca kırmızı bir renk alır ve meyvelerinin topluca bir arada durması nedeni ile baş meyvesi diye de anılır. Kökleri 4-6mm kalınlıkta 10-20cm uzunluğunda ve köklerin uç kısımlarında ayrıca boğum boğum depo kökler bulunur ve bunlarda 5-7 mm kalınlığında 10-20cm uzunluğundadır.

Altın Kökü Nelere Faydalıdıri

FAYDALARI: Az miktarda kullanıldığında, bronşite iyi gelir ve mide iç yüzeyine etki ederek balgam söktürür. Fazla miktarda kullanılırsa mide bulantısı ve kusmaya neden olabildiği için zehirlenmelerde kusturucu olarak faydalıdır. Dizanteri mikrobunu öldürmekte çok etkilidir.

Altın Kökü İpeka Karaciğere iyi Gelir mi

Karaciğer iltihaplarında da faydalıdır. altın kökü ipeka nasıl kullanılır Altınkökü bitkisinin adından da anlaşılacağı gibi kökleri kullanılır. 0.5 gram kadarı balgamı söktürmeye yardımcı olur. İpeka Kökü zehirli değildir, fakat 1.5 gramdan fazlası bulantı ve kusmaya neden olur. Bu etkisinden dolayı ilaç ve besin zehirlenmelerinde kusturucu olarak kullanılır. İpeka, nefes darlığı, ishal ve düşük tansiyon gibi yan etkiler gösterebilmektedir.

Altın Kökü İpeka Balgam Söktürür mü

UYARI: yan tesirleri oldukça çoktur. Şayet yüksek dozajda veya uzun süre kullanılır ise zehirleyebilir

Altın Kökü İltihaplı Yaralara İyi mi Geliyor

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Afrodizyakdır. Soğuk Algınlığına İyi Gelir.

zencefil nedir nelere yararlıdır zencefil soğuk algınlığına iyi gelir mi zencefil cinsel gücü artırır mı zencefil karın ağrısını giderir mi...

Kapat