Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Ak Dikenin Faydaları

26.12.2013
3.347
Ak Dikenin Faydaları

ak diken idrar söktürür mü ak diken uykusuzluğa iyi gelir mi ak diken kabızlığı giderir mi şifalı bitkiler şifalı otlar şifalı meyveler

Latincesi;Rhamnus cathartica dir. Kireçli ve Nemli arazilerde orman kenarlarında yetişen 3-5 metre boyunda bodur bir ağaç dır.Dalları karşılıklı olup,yaprakları sivri uçlu, oval ya da yuvarlak biçimli ve parlak yeşil renklidir. Sarı-yeşil renkli küçük çiçekler açar.

akdiken-cayi-nasil-yapilir

Sarımsı beyaz renkli Akdiken çiçekleri yazın açar ve 3-5 çiçeği bir arada bulunur. Olgunlaşan çiçekleri önce yeşil renkli yuvarlak meyveler verir.Halk arasında yörelere göre Barut ağacı,ekşi muşmula,Geyik dikeni,Gövem eriği gibi isimlerle bilinir.Meyveleri,kökü ve kabukları kullanılır.

akdiken-bitkisi-zayiflatir-mi

FAYDALARI:Etkili bir müshil olan akdiken idrar arttırıcıdır ve kabızlığı gidermekte faydalıdır. Derideki kaşıntıları kesmeye yardımcı olur. Sinirleri yatıştırır ve uykusuzluğa iyi gelir. Akdiken bitkisinin meyve ve yapraklarında ramnoksantin ve lokain adı verilen maddeler ile antrakinon türevleri ve C vitamini bulunur.

ak-diken-ezamaya-faydali-mi

Bir bardak suya bir tutam ak diken çiçeği konup kaynatılır tatlandırılıp gargara yapılırsa boğaz ağrısını geçirir.Sinirleri teskin eder,uykusuzluğa iyi gelir,kaşıntıları keser,kabızlığı giderir,müshil etkisi gösterir.Boya ve ilaç sanayinde,kullanılır.

akdiken-bitkisi-basura-iyi-gelir-mi

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Ak Çöpleme Nedir Nelere İyi Gelir

ak çöpleme tansiyonu düşürür mü romatizma ağrısına iyi gelen bitkiler ağrı azaltıcı bitkiler vücut lekelerini ak çöpleme giderir mi cenin...

Kapat