Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Afrodizyakdır. Soğuk Algınlığına İyi Gelir.

19.11.2015
1.846
Afrodizyakdır. Soğuk Algınlığına İyi Gelir.

zencefil nedir nelere yararlıdır zencefil soğuk algınlığına iyi gelir mi zencefil cinsel gücü artırır mı zencefil karın ağrısını giderir mi şifalı bitkiler…

Günümüzde adından sıkça bahsedilen ve Latince Adı Zingiber officinale olan zencefil, tropikal iklim karakterindeki coğrafi alanlarda yaşayan ve yetişen yumru köklü sarımtırak bir bitkidir. Düğümler şeklinde yetişen kökleri genelde toprağın 15-20 cm altındadır. Yumru şeklinde birbirine geçmiş yuvarlaklar gibi görünen bir köke sahiptir. Anayurdunun Güneydoğu Asya olduğu sanılmakta, günümüzde Hindistan, Malezya, Arabistan ile diğer bazı tropikal bölgelerde yetiştirilmektedir. Ülkemiz de yeni yeni yetiştirilmeye başlanmıştır. 120 cm’ye kadar boylanabilen bitkinin, bir yıllık ömrü olan gövdesinin kamışı andıran duruşu vardır. Tarçın kokusuna benzeyen özel kokulu, 15-20 cm uzunluktaki sivri uçlu ve mızrak biçimli yaprakları, gövdeyi saran kılıflardan çıkar. Kozalakları anımsatan küçük, beyaz ve üzeri mor lekeli çiçekleri pek seyrek açar ve kısır olurlar. Zencefilin kalın, etli, lifli ve boğum boğum yapılı kök gövdesi (rizomu) kahverengi sarımsı olup bundan yumru kökler çıkarak çevreye yayılır. Bitki, bu rizomların bölünüp ekilmesiyle çoğaltılır. Zencefil, bütün dünyada aranılan ve sevilen bir baharattır. Bu bitkinin haklı şöhreti, özellikle soğuk algınlıklarına iyi gelmesinden kaynaklanmaktadır.

Zencefil Cilde Faydalımı

Etken Maddeleri Nelerdir? Bu bitkinin etkili oluşunun en önemli nedenlerinden birisi uçucu yağlarının olması ve yapısındaki fenol bileşikleridir. İçerdiği nişasta, kalsiyum, B ve C grubu vitaminleri de bu bitkiyi sağlığa faydalı bitkiler sınıfına sokmaktadır. Taze zencefil, etken madde bakımından daha zengin; %80 su, %2 protein, %1 yağ, %12 nişasta, kalsiyum, fosfor, demir, B ve C vitamini içermektedir. Kuru zencefil de su oranı %10’dur.

Zencefil Çayı Nelere İyi Gelir

FAYDALARI: Hazımsızlık, mide ve bağırsakların gazlı olması ve karın ağrısı durumlarında sindirim salgılarını artırır ve gaz söktürücü etkiler yaparak iyileştirici olur. Aşırı yemeklerden sonra özellikle et yemeklerinde sonra alınması uygundur. Son yapılan araştırma sonuçlarına göre mideyi yatıştırıcı etkileri nedeniyle yolculuklarda kusma refleksini yok eder ve rahatlama sağlar. Bulantı ile beraber oluşan baş dönmelerini azaltıcı bir etkisi vardır. Kan dolaşımının yetersiz kaldığı durumlarda, özellikle kılcal damarlardaki dolaşımı hızlandırır. Ateşlilik durumunda terlemeyi artırır. Bu yararlı terletici etkisiyle soğuk algınlığını çabuk iyileştirir.

Zencefil Göğsü Yumuşatır mı

Soğuk havalarda bedeni ısıtır, dayanıklılığını artırır. Bu etkileri sağlamak üzere zencefilin çayı kullanılır. Elinizde zencefil tozu ya da dilimlenmiş kök parçaları varsa bunlardan 1,5 tatlı kaşığı, 1 bardak su içine konulup önce kaynama noktasına kadar ısıtılır. Sonra, ateş kısılarak 5-10 dakika daha ısıtma sürdürülür. Böylece elde edilen çay, istendikçe içilebilir. Zencefil boğaz ağrılarını iyileştirir. Bunun için yukarıda hazırlanan çayla derin gargara yapılır. Bitki ayrıca fibrozit (lif dokusu iltihabı) ve kas incinmeleri tedavisinde kullanılır. Bunun için de, aynı çay ağrılı yerlere dıştan uygulanırken, elle hafif hafif ovuşturulur.

Zencefil Kan Dolaşımını Hızlandırır mı

Londra’da St. Bartholomew hastanesinde yapılan bir klinik çalışmada, zencefilin hastaların anesteziden uyanınca gösterdikleri bulantı ve kusma belirtilerini antiemetik ilaçlardan daha çok önlediği ortaya çıkmıştır. Uykusuzluk, kas ağrısı, sabit kusma gibi belirtilerle hasta olan bir kişi, zencefil ve baldan yapılmış çay içerlerse terleme olur, ağrılar azalır, ateş düşer ve derin bir uyku gelir. Enfeksiyon sonucu oluşan ateşleri düşürmede de ucuz, hazırlanması kolay, güvenli bir ilaç olan zencefil; insanlığa tarihten gelen bir mirastır. Zencefil ayrıca gebelikte sabah hastalığı diye bilinen ve sabahları görülen bulantı ve kusma gibi rahatsızlıklarda da kullanılır.

Zencefil Kanser tedavisinde Yardımcı Olurmu

30 hamilede yapılan denemelerde, hastalara her gün 1 gr toz zencefil verildiğinde, semptomların azaldığı ve tamamen geçebildiği ortaya çıkmıştır. Kalp ritminin düzene girmesini sağlar. Özellikle romatizmal hastalıklarda bin yıllardır kullanılmaktadır. Baş ağrılarını giderici özelliği vardır. Uykuyu rahatlatır. Uzun süre ve düzenli kullanılması sonucu, kandaki kolesterol seviyesinin azalması yönünde etkileri olduğu anlaşılmıştır. İleri yaşlarda görülen unutkanlık, dalgınlık gibi durumların oluşumunu geciktirici yönde etkili olmaktadır.

Zencefil Mide ve Bağırsak Gazlarını Söktürür mü

Düzenli kullanıldığında zihinsel aktiviteyi artırdığı gözlemlenmiştir. Sigaradan kaynaklanan öksürük, boğaz kururluğu gibi rahatsızlıkları giderir. Balgam söktürücü özelliği vardır. Bir su bardağı kaynar suya bir tatlı kaşığı toz zencefil, bir yemek kaşığı bal ve yarım limon suyu karıştırılıp içilir. Öksürük ve yutkunmaya iyi gelir. Zencefil bitkisi son zamanlarda kanserle savaşta “destekleyici tedavi olarak” kullanılmaktadır. Dünyada azımsanamayacak sayıdaki bilim adamı, zencefilin kanserle ve buna benzer hastalıklarla savaşta, “destekleyici tedavi olarak” kullanılabileceğini kabul etmektedirler. Zencefil, sinüz iltihabı ve balgam atılmasında yardımcı olur.

Zencefil Nelere İyi Geliyor

Astımı önler. Nefes darlığı ve astımda bir miktar balın içine toz biber ve zencefil konur, yıkanmamış pamuklu beze sürülüp göğse sarılır. Diş ağrısını geçirir. Zencefil, sirkede kaynatılıp bir yudum ağızda tutulur. Zencefil, havlıcan, şam fıstığı, bal yeteri kadar alınarak macun yapılır ve birer ceviz büyüklüğünde günde üç defa yutulursa bel, bacak ağrıları ve romatizmaya iyi gelir. Fıstıkla beraber yenilirse benzer etkiyi gösterir. Yüz felci, kısmi felç ve titremede, zencefil, havlıcan, şamfıstığı öğütülüp balla macun yapılarak yenmeye devam edilir.

Zencefil Soğukalgınlığına İyi Gelir mi

Romatizmada, zencefil, havlıcan, karanfil öğütülüp balla macun yapılarak yenmeye devam edilir. Mide şişkinliğinde, zencefil 4 gr, havlıcan 4 gr, karanfil, besbase, kakule, 1,5 gr anason ile toz haline getirilir. Haşlanmış anason suyu ile içilir. Dolaşım bozukluğu, soğuk algınlığı, kabızlık ve zayıflatıcı olarak bir bardak kaynar suya bir çay kaşığı toz zencefil konur, üzerine yarım limon sıkılır ve günde iki bardak içilir. Soğuk algınlığında, mide, bağırsak üşütmesinde bir bardak kaynar suya yarımşar çay kaşığı zencefil, havılcan, defne tohumu konur, 10 dakika bekletilir. Günde 2-3 bardak içilirse en kısa zamanda iyileşme sağlar. Haricen; siyatikte, beş yumurta akı iyice çırpılır, bir beze sürülür. Üzerine zencefil ve karabiber ekilir. Ağrıyan yere sarılır.

Zencefil Çayı Nelere İyi Gelir

Hemeroit’de, 25 gr kakao yağı, 5 gr zencefille karıştırılır. Fitil haline getirilir ve makata konulur. Günde 3 defa tekrarlanır. Kullanım Dozu: Her ne kadar yetişkin olsanız da günlük 4 gramdan fazla zencefil almak sakıncalıdır. Günlük 4 gramın üstündeki dozlar, yaygın göğüs yanması şikayeti doğurabilir. (Yiyecekler genellikle % 0.5 kadar zencefil içerir.) Zencefil, her ne kadar mucizevi bir bitki de olsa, 2 yaşın altındaki çocuklarda kullanılması, istenmeyen sonuçlara sebep olabilir. Kan sulandırıcı ilaç alınıyorsa ülser, safra taşı varsa dikkatli olunmalıdır.

Zencefil Cilde Faydalımı

Zencefil Yağının Faydaları Buhar terapisi olarak oldukça fayda sağlayan zencefil yağı, soğuk algınlığı, nezle, bulantı, halsizlik durumlarında faydalıdır. Masaj yağlarında veya banyoda kullanıldığında romatizma, eklem ve adale ağrılarına, kan dolaşımının zayıf olduğu bölgelerde kullanılması tavsiye edilmektedir.

Zencefil Mide ve Bağırsak Gazlarını Söktürür mü

Dahilen kullanıldığında yatıştırıcı, karın ağrılarını giderici ve gaz söktürücü etkilere sahiptir. Beden ve zihin gücünü artırdığı, kusmayı ve ishali önlediği, karaciğer yetmezliğinde faydalı olduğu, felçli hastalarda kullanılabildiği, saça parlaklık verdiği bilinen faydaları arasındadır. Kullanım Şekli: Zencefil yağı, dahili ve harici olarak kullanılabilir. Dahilen; bir fincan suya 2-3 damla damlatılarak günde iki defa kullanılır. Haricen ise cilde masaj yapılarak kullanılır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Bergamot Yağı ve Çayının Faydası Nedir?

bergamot nedir nelere faydalıdır bergamot çayı nasıl yapılır bergamot yağı masajı nedir bergamot çayı idrar söktürür mü bergamot nasıl bir...

Kapat