Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Adet Sancılarını Giderir, Beyaz Akıntıyı Önler

28.11.2015
1.275
Adet Sancılarını Giderir, Beyaz Akıntıyı Önler

ardıç ağacı nelere faydalıdır ardıç nefes kokusunu giderir mi ardıç adet sancılarına iyimi gelir ardıç cilt hastalıklarına iyi gelir mi ardıç nedir…

Kuru ve taşlı topraklarda yetişen, Nisan-Mayıs aylarında çiçek açan, kışın yaprak dökmeyen 1-9 Mt yüksekliğinde, bir orman ağacıdır. Dalları ve meyveleri kullanılır.siyahımsı mor yuvarlak meyveleri olan bir Ağaç dır. Orta Avrupa Ülkelerinde (Almanya, Macaristan, Fransa) gibi yurdumuzda ise Trakya, Ege ve Akdeniz bölgelerinde bol miktarda Ardıç ağacı yetişmektedir. Orta çağda her derde deva olarak bilinen ardıç meyvesi tüketildiğinde idrar menekşe gibi koktuğundan Romalı kadınlar tarafından çok tüketilirdi. Yine bu çağlarda cadılardan korunmak maksadıyla yazlık evlerin önlerine dikilmiştir. Yine aynı inanışa göre cadı ardıç yapraklarını saymayı başarırsa eve girebiliyordu. Bunu önlemek için elden geldiğince çok ardıç ekilirdi.

Ardıç Ağacı Dağlık Alanlarda Yetişir mi

Kullanılışı: Ardıç meyveleri sonbaharda siyahımsı mor renklerini aldıkları zaman toplanır ve tel elekler üzerinde kurtulur. Bu şekilde yenebileceği gibi, toz haline getirilip suyla karıştırılarak bir eriyik halinde de tüketilebilmektedir. Ardıçta uçucu yağ bulunduğundan asla suda kaynatılmamalıdır. Ardıç katranı elde etmek için bitkinin yaşlı dalları gövdesi ve kökleri kesilerek, yarı yarıya toprak içinde bir testi içinde yakılır. Elde edilen sulu yağ dinlendirilerek katran dipten alınır, İçindeki Maddeler: Organik asitler, reçine, acı madde, uçucu yağ, glikoz sakaroz ve juniperin mevcuttur. Uçucu yağ antiseptik ve kuvvetli idrar söktürücüdür.

Ardıç Ağacı İdrar Söktürürmü

FAYDALARI: İdrar söktürücü ve terletici özelliği sebebiyle soğuk algınlığı, kalp yetmezliği gibi hastalıklarda kullanılabilir. Romatizmal hastalıklarda, burkulma ve çarpma gibi kazalarda ağrı kesici ve hareket kabiliyetini arttırıcıdır. Zaten ardıcın temel kullanım alanı da bu tip hastalıklardır. Kronik romatizmalarda, gut hastalığında, çeşitli kas ağrılarında oldukça faydalıdır. Bunun için toz haline getirilmiş kuru ardıç meyvelerinden 20 gram 1 lt suda eritilerek günde 3 bardak içilir. Konsantre ardıç suyu soğuk algınlığı veya anjine yakalanmış çocuklara destek tedavisi olarak günde 3 kez bir çay kaşığı olarak verilir.

Ardıç Ağacı Antiseptikmidir

Dahilen yüksek miktarlarda uzun süre kullanılırsa böbrekleri tahriş eder ve idrarda kanamaya sebep olur. 6 haftadan fazla ve böbrek hastalığı olanlarda kullanılmamalıdır. Ayrıca hamilelerde de düşüğe yol açabileceği için uygun değildir. Çünkü rahim kaslarının kasılmasını uyarır.

Ardıç Ağacı Kas Ağrılarına İyi Geliyor mu

Ayrıca nefes kokularını yok eder. Meyveleri C vitamini bakımından zengin olması sebebiyle, diş etlerini ardıç meyveleriyle ovmak onları güçlendirecektir. Antiseptik özelliği sebebiyle de haricen deri hastalıklarında da uygulanabilir. Aroma Terapistler selülitlerde ardıçtan faydalanmaktadır. Diğer bir tür olan Karaardıç yaprağının adet söktürücü, çocuk düşürücü ve idrar arttırıcı etkileri bilinmektedir. Çünkü rahim ve idrar yolları kaslarını büzmektedir.

Ardıç Ağacı Nefes Kokusunu Giderirmi

Karaardıç, kurutulmuş yapraklarından günde 0,5 gr. içilir. Yine ardıcın özel bir türünden elde edilen ardıç katranı uyuz ve egzama gibi bazı diğer deri hastalıklarında haricen tüketilir. Ayrıca deride hafif tahriş yaptığından Romatizmal hastalıklarda da merhem olarak kullanılabilir.

1-Dallarından yapılan merhem cilt hastalıklarına iyi gelir, saç dökülmesine faydalıdır. Romatizma ve soğuk algınlıklarına kullanılır.

2-Nekahet döneminin çabuk atlatılmasını sağlar, kansızlığa iyi gelir, kan şekerini düşürür, idrar söktürür, Nefes kokularını giderir.

 

Ardıç Ağacı Romatizmal Hastalıklarda kullanılırmı

3-Bir miktar ayrık kökü, bir miktar adaçayı ve bir miktar ardıç tohumu bir litre su içinde 8-10 dakika kaynatılıp günde sabah. Öğle, akşam birer fincan içilirse mide şişkinliklerine iyi gelir. Pankreas’ın normal çalışmasını sağlar. Damar sertliği ve Nıkris’e faydalıdır.

4-Aybaşı ağrılarını dindirir, kadınlarda görülen beyaz akıntıyı önler.

Ardıç Katranı Eğzamaya iyi Gelir mi

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Egzama, Saçkıran Ve Sedef Hastalıklarına İyi Gelir

ardıç katranı nedir ardıç yağı nedir ardıç katranı nerelerde kullanılır katran saçkırana iyi gelir mi ardıç yağı sedefi iyileştirir mi...

Kapat