Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Adasoğanının Faydaları

27.12.2013
2.334
Adasoğanının Faydaları

adasoğanı ağrıları azaltıcı bitkiler mideye iyi gelen bitkiler…

Latincesi Sea anion-Scille-Urginea olarak bilinir Akdeniz ikliminde yetişir kökü,soğanı ve tohumları kullanılır.Zambakgillerden bir bitki olup çiçekleri yeşil ve beyaz damarlıdır yaprakları uzun şerit şeklindedir acı ve çok zehirli olup dikkatli kullanılmalıdır.

1-Topraktan çıkartılan kökleri hamur ile sıvanarak tandır veya fırında pişirilir.Kabuğu soyulup 2 parçaya bölünür ve gölgede kurutulur kuruduktan sonra toz haline getirilir bal ile karıştırılıp saçkırana ve soğuktan ileri gelen ağrılı yerlere konulursa iyi gelir.

2-18gr adasoğanı 80gr zambak yağıyla beraber ateşte pişirilip suyu çıkarıldıktan sonra ayak tabanı altına sürülüp yere basmadan yatağa girilirse libodosunu kaybeden erkekler yeniden elde ederler.

3-Kökünün saçakları sirkeyle dövülerek elde edilen karışımdan içilirse nezleye,nefes darlığına,göğüs ağrısına iyi gelir tohumları dövülüp balla karıştırılarak yenirse sindirimi düzene sokar.Suyu un ile karıştırılıp yenilirse karaciğerdeki rahatsızlıkları geçirir.

4-Suyundan içilirse mideye,dimağa,mesane taşlarını eritmeye,rahim ağrısına,dalak şişmesine,boğaz ağrısına,öksürüğe iyi gelir,balgamı söktürür.

5-Soğanı her zaman pişirilerek kullanılmalıdır.

adasogan

Etiketler:

Yorumlar
 1. Gertrude dedi ki:

  Hiçbir yerde bulamıyordum sonunda buldum iyi çalışmalar.

 2. Adem dedi ki:

  Kardeşim adasoğanını nerde buldunuz banada bilgi verirseniz sevinirim.

  1. ozcanozden dedi ki:

   Aktarlarda bulunur.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Adaçayının Faydaları

adaçayının faydaları nefes darlığını geçiren bitkiler bademcik hastalığına iyi gelen otlar...

Kapat