Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Ada çayı Tütsüsü Negatif Enerjiyi Temizliyor

11.11.2017
365
Ada çayı Tütsüsü Negatif Enerjiyi Temizliyor

Ada çayı Tütsüsü Negatif Enerjiyi Temizliyor

ada çayı şeker hastalarına iyi gelir cild bakımında kullanılır menopoz belirtilerini hafifletir safra kesesini çalıştırır bronşit ve astım krizini önler.

Yumuşak ve tatlı bir tadı olan ada çayı taze, kurutulmuş yapraklar veya toz şeklinde yıl boyunca bulunabilir. Ada çayı yaprakları griye çalan yeşil renktedir ve sivri uçlu yaprakların üzerindeki damarlar oldukça belirgindir. Tarih boyunca hem gıda olarak hem de sağlığa faydaları ile bir tedavi aracı olarak geniş çaplı kullanılmıştır ve günümüzde artarak kullanılmaya devam edilmektedir. Havalar soğudu, virüsler, bakteriler kol geziyor. Böyle dönemlerde hastalıktan korunmak ya da ilaç almadan tedavi olmak isteyenlerin bir numaralı yardımcısı şifalı bitkiler oluyor. Bu bitkilerin başında da ada çayı geliyor.

Yapılan araştırmalarda küçük miktarlarda ada çayının bile koklandığında ya da tüketildiğinde, insanlarda hafızayı güçlendirdiği, zihni açtığı, konsantrasyon ve odaklanmayı kolaylaştırdığı görülmüştür. Bu nedenle öğrencilerin ve yüksek zihinsel kapasite gerektiren işlerde çalışanların her gün biraz ada çayı tüketmesi çok faydalıdır. Ada çayının yararlarından bir diğeri vücutta enflamasyonu yani yangıyı tedavi etmesidir. Bunun için yapabileceğiniz en kolay şey, ada çayı yaprağı çiğnemektir.

Ancak acı tadı nedeniyle herkesin kolayca ada çayı yaprağı çiğneyemeyeceği düşünüldüğünde, ada çayı yağı ya da demlenmiş ada çayı da aynı etkiyi gösterecektir. 8-10 adet yaş yaprağı ya da 1-1.5 çay kaşığı ufalanmış kuru yaprağı, 3 büyük Çay Bardağı suyla birlikte ufak bir tencereye ya da bir cezveye koyun. Su kaynayana kadar ateşte tutun. Altını kapattıktan sonra 5-6 dakika daha bekletip süzün. Tadını biraz hafifletmek için limon dilimlerinden ve bir tatlı kaşığı baldan faydalanabilirsiniz.

Ada çayını Çay olarak içebileceğiniz gibi ağız ve boğaz için gargara olarak da kullanabilir, boğazınızdaki rahatsızlığı geçirebilirsiniz. Bunların yanı sıra, Ada çayı antioksidan özellikleri olan bir bitkidir. Ada çayının yapısındaki bazı maddeler, vücuttaki serbest radikalleri nötrleştirerek, kalp, organ sistemleri, cilt, kaslar, bağlar ve hatta beyin üzerindeki oksidatif baskıyı azaltır. Ada çayında keşfedilen bazı antimikrobiyal özellikler, bu bitkinin bağışıklık sistemini güçlendirdiğine de işaret eder. Özellikle cilt yoluyla bulaşan hastalıklar karşısında ada çaylı bir krem kullanmak, vücudumuzu hastalıklara karşı korur.

Ayrıca ada çayının egzama, sedef, akne gibi cilt sorunlarının hızla tedavi edilmesinde etkili olduğu da tespit edilmiştir. Üstelik, Ada çayı çok az gıdada bulunan K vitamini açısından da çok zengindir. Kemik yoğunluğu ve gelişiminde kritik önemde olan bu vitaminden günlük ihtiyacımızın yüzde birini sadece bir porsiyon ada çayı tüketerek almak mümkündür. Ada çayının tartışmasız etkili olduğu bir diğer alan da diyabet tedavisidir. Çünkü ada çayının içindeki bazı maddeler, diyabet ilaçlarının etkin maddelerine benzerlik gösterir. Kan şekerinde dalgalanmaları önleyen ada çayı, Tip 2 diyabet belirtilerini ve ihtimalini zayıflatır.

Ada çayının yararları arasında öne çıkan bir diğeri de sindirime iyi gelmesidir. Mide spazmlarını ve ishali önleyen ada çayı bağırsaklarınıza da sağlık verir. Ada çayının faydalarından bahsederken, ada çayı yakma geleneğine de değinmek gerekir. Ada çayı tütsüsünün, içinde yakıldığı mekanlardaki negatif enerjiyi temizlediğine inanılır. Ada çayı tütsüsünü vücudunuzun çevresinde dolaştırdığınızda kişisel enerjinizi de temizleyebildiği düşünülür. Ada çayının küllerinin evin dışına savrulmasıyla da toplanan tüm negatif enerjinin evden ve kişiden uzaklaştırıldığı iddia edilir.

FAYDALARI:

Zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Beyin fonksiyonlarını geliştirir. Bronşit ve astım belirtilerini hafifletir. Karaciğeri temizler. İdrar yolu enfeksiyonunun tedavisine yardımcı olur. Aşırı terlemeyi azaltır. Stresi azaltır. Sakinleştirir. Menopoz sonrası belirtileri hafifletir. Saçların beyazlaşmasını yavaşlatır. Mantar enfeksiyonlarına karşı kullanılır. Hafızayı güçlendirir. Alzheimer’e karşı yardımcı olarak kullanılır. Kan şekerini düşürür. Diş eti iltihaplanmasına karşı kullanılır. Ağız yaralarının tedavisinde kullanılır. Sinirsel baş ağrısını hafifletir. Safra kesesini çalıştırır. Gargara suyu olarak kullanılır. Boğaz ağrısını alır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Papaya Nedir Hangi Hastalıklara İyi Gelir

Papaya Nedir Hangi Hastalıklara İyi Gelir güçlü saçlara ne iyi gelir kabızlığa hangi meyve yararlıdır akne ve sivilceler nasıl giderilir...

Kapat