Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Acıgünek Göğsü Yumuşatır, Öksürüğü Keser.

19.10.2015
2.390
Acıgünek Göğsü Yumuşatır, Öksürüğü Keser.

acıgünek otu acıgünek nedir nelere iyi gelir acıgünek göğsü yumuşatır mı karaciğere iyi gelen bitkiler sarılığa iyi gelen otlar safra ve böbrek taşı düşüren otlar…

Acıgünek Göğsü Yumuşatır, Öksürüğü Keser Acıgünek otu, papatyagiller familyasından olup yaygın bir bitki türüdür. Acıgünek otu, Nisan ve Mayıs aylarında tüm tarla kıyılarında çayırlık alanlarla yol kenarlarında yetişen, çok yıllık sarı Çiçekli otsu bir bitkidir. Karahindiba, güneyik, arslandişi ve radika olarak da bilinir. Acıgünek otu; İçi “kengel” denilen acı bir sütle dolu uzun kazık kökü, rozet halinde tabanda toplanmış olan derin dişli yapraklarını ve yapraklardan daha uzunca olan çiçek saplarını taşır. Bu sapların tepesinde kömeç halindeki altın sarısı çiçekleri ilkbahardan sonbaharın ortasına kadar açar. Daha sonra bu çiçek kömeçler i karahindiba tohumlarını taşıyan beyaz toplara dönüşürler. Bu beyaz topçukları oluşturan meyve kapçıkları en hafif rüzgar da bile uçup çevreye dağılır. Bitki böylece yaydığı tohumlarıyla çoğalır.

Acıgünek Çayı Öksürüğü kesiyormu

Başta potasyum olmak üzere kalsiyum ve diğer mineraller açısından zengin bir besin olan acıgünek A ve C vitamini de içerir. Göğsü yumuşatır ve öksürüğü keser. Mesane ve kalınbağırsak iltihaplarını gidermekte faydalıdır. Anne sütünü arttırır. Sarılık ve gut hastalığında faydalıdır.

Acıgünek otu İdrar söktürürmü

FAYDALAR: Acıgünek otu, besleyici değeri oldukça yüksek olan Karahindiba, % 5′e varan yüksek bir oranda potasyum içermesinden dolayı, en iyi doğal potasyum kaynaklarından biridir. A vitamini, C vitamini ve nikotinik asit ile kalsiyum ve türlü mineraller yönünden de zengindir. Ayrıca, torexacin, retinol, levulin, inulin gibi bileşikler içerir.

Acıgünek Otu vücuda güç ve zindelik verirmi

Bu nedenle Avrupa’nın bazı ülkelerinde ve Hindistan’da tarımı yapılan türleri vardır ve bunların çiçek büyüklüklerinin çapı yedi santimetreye kadar varır. Besleyici değeri yüksek bir sebze olan karahindiba vücuda güç ve zindelik verir.

Acıgünek otu Sarılığa Faydalımı

Acıgünek otu göğsü yumuşatır ve öksürüğü keser. İdrar söktürür ve safra salgılarını arttırır. Mesane ve kalın bağırsak iltihaplarını gidermekte faydalıdır. Anne sütünü arttırır.

Acıgünek Otu Böbrek ve Safra Kesesi Taşlarını Düşürürmü

Sarılıkta ve gut hastalığında faydalıdır. Uykusuzluğa iyi gelir. Karaciğer şişkinliğini indirir. Böbrek ve safra taşlarını düşürmeye yardımcı olur.

Acıgünek Otu Karaciğere İyi Gelirmi

NASIL KULLANILIR: Sebze olarak yetiştirilen acıgünek otu yaprakları salata olarak tüketilebilir. Kökü de yaşken doğranıp salatalara katılabileceği gibi kurutulduktan sonra öğütülerek kahveye yapımında da kullanılır. Yaprakları kaynatılıp lapa haline getirildikten sonra harici olarak egzama ve sivilcelerin üzerine sürülürse faydalı olur.

Acıgünek otu Sarılığa Faydalımı

Ayrıca, cildi temizleyici ve nemlendirici etkisi nedeniyle yüz maskelerine de katılabilir. Acıgünek otu kökü, çiğ yenildiğinde veya kurutulup çay biçiminde kullanıldığında, kan temizleyici, sindirim kolaylaştırıcı, ter ve idrar söktürücü ve canlandırıcı etkilere sahiptir.

Acıgünek otu İdrar söktürürmü

ÇAYI:Yaprak ve Kök kısımlarından 20-25 gr. bir fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, 10 dakika demlenir, süzülerek içilir. Kavrulmuş köklerinin toz elde edilmesiyle elde edilen ürün Avrupa’da kahve yerine kullanılmaktadır.

Acıgünek Otu vücuda güç ve zindelik verirmi

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Keraviye Mide Şikayetlerini Azaltır.

kereviye nedir kereviyenin faydaları nelerdir kereviye anne sütünü artırıyor mu kereviye mide şişliğine iyi mi gelir gaz söktüren bitkiler şifalı...

Kapat