Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Acı Çiğdem Nelere İyi Gelir

25.12.2013
2.505
Acı Çiğdem Nelere İyi Gelir

acı çiğdem kas ve eklem ağrılarına iyi gelir mi romatizma ağrılarına acı çiğdem faydalı mı çayır safranı nedir güz çiğdemi nedir basura iyi gelen bitkiler

Boyu 25 – 35 cm uzunluğunda olan ve sulak alanlarda yetişen acı çiğdem bitkisi, ülkemizde daha çok Karadeniz Bölgesinde görülür. Sarı ve pembe renklerinde görülebilen acı çiğdem, yaz ortalarında eflatun rengine bürünür. Doğu Anadolu Bölgesinde de görülen bu bitki türü, zehirli olduğundan, toplanarak yenilmemelidir.

Acı Çiğdem İdrar Söktürürmü

Ancak tohumları şifalı olan ve romatizma gibi hastalıklar üzerinde olumlu etki yapan acı çiğdem (güz çiğdemi) bitkisinden farklı şekillerde yararlanılabilmektedir. Zehirli bir bitki türü olan ve kendiliğinden yetişen acı çiğdem, toplanılarak yendiğinde, vücutta beklenmeyen reaksiyonların oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle özellikle çocukların bu bitkiyi tüketmesini önlemek son derece önemlidir. Halk arasında yörelere göre güz çiğdemi, çayır safranı, sonbahar nergisi olarak da adlandırılır.

Acı Çiğdem Romatizma Ağrılarına İyi Geliyormu

FAYDALARI:  Tıbbi önemi haiz bir bitkidir. Kullanılan kısmı yumru ve tohumlarıdır. Tohum ve yumruların idrar artırıcı, terletici, müshil ve romatizma ağrılarını dindirici etkisi vardır. Basur memelerine faydalıdır, nasırları iyileştirir. Alkaloitlerin çok yüksek zehirleyici özelliği olduğundan, bu droglar, dahilen ancak hekim kontrolünde kullanılabilir.

Acı Çiğdem Ataş Düşürüyormu

Eskiden halk arasında romatizma ağrılarını dindirmek için haricen kullanılırdı. Bunun için bir tutam acı çiğdem tohumu, 2-3 diş sarımsak ile havanda iyice dövülür. Elde edilen sulu kısım da bir tülbente emdirilip, ağrıyan kısma sarılır. Bu pansuman birkaç gün arka arkaya tekrarlanır.

Acı Çiğdem Zehirlimidir

Doğru miktarda ve uygun şekilde kullanıldığında romatizma hastalıklarına karşı iyi gelir. Kas ve eklem ağrıları üzerinde de yapıcı etkisi olan acı çiğdemin faydaları, bu bitkinin fazla ya da yanlış tüketilmesi durumunda, zehirli maddelere dönüşebilir.

Acı Çiğdem Romatizma Ağrılarına İyi Geliyormu

Sindirim sistemini düzenleme görevi yapan acı çiğdem, idrar söktürücü özelliğinin yanı sıra, kabız sorununa da iyi gelir. Acı çiğdemin faydaları arasında, sindirim sistemini düzenleme görevi yer aldığı gibi, bu bitkinin uzun süreli olarak tüketilmesi kansızlık sorununun tetiklenmesine neden olur. Dolayısıyla acı çiğdem, kısa süreli olarak ve doğru miktarda tüketilmesi gereken bir bitkidir.

Acı Çiğdem Ataş Düşürüyormu

UYARI: Yanlış ya da aşırı tüketime bağlı olarak gerçekleşen zehirlenme vak’alarında vakit kaybetmeden doktora başvurmak gereklidir. Acı çiğdem bitkisi nedeniyle zehirlenen bireylerde, kusma ya da halsizlik gibi sorunların yanı sıra; salya ya da kanama görülebilir. Vücut açısından oldukça önemli olduğu gibi bu bitkinin aşırı miktarda tüketimi, ciddi sorunların oluşmasına yol açabilmektedir.

Acı Çiğdem Nasırları Sökermi

 

 

 

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Acı Bakla Nelere İyi Gelir

acı bakla vücuttaki beyaz lekeleri giderir mi damar tıkanıklığına acı bakla iyi gelir mi bakla kurt düşürür mü bakla idrar...

Kapat