Bitki Kurdu | Sağlık Ve Güzelliğe Dair Herşey

Acı Bakla Nelere İyi Gelir

25.12.2013
3.234
Acı Bakla Nelere İyi Gelir

acı bakla vücuttaki beyaz lekeleri giderir mi damar tıkanıklığına acı bakla iyi gelir mi bakla kurt düşürür mü bakla idrar söktürür mü

Latincesi Lutipinus termis olarak bilinir Baklagiller ailesinden olup boyu 75-100 cm kadar yükselebilen bir yıllık otsu bir bitkidir Türkiye’de özellikle Marmara ve Ege bölgelerinde yabani olarak yetişir. Yaprakları parçalı, acı taneli, beyaz çiçekli otsu bir bitkidir. Tohumları kavrulup çekilerek toz halinde kullanılabileceği gibi kaynatılıp kabukları soyulduktan sonra tane olarak ya da lapa haline getirilerek de kullanılır. Lapa halinde yara ve deri hastalıklarında kullanılır. Halk tarafından Dekçe bakla, Yahudi baklası, Gavur baklası,Mısır baklası,Delice bakla, Şam baklası,Kurt baklası,Termiye tohumu gibi isimlerle de bilinir.

Acı Bakla Şeker Hastalığına İyi Geliyor mu

FAYDALARI: Acı bakla  Besleyicidir. Vücuda kuvvet verir. Şeker hastalığına karşı faydalıdır. Tohumları, idrar yollarını temizlemekte ve idrar söktürücü olarak kullanılır. Kanı temizler ve bağırsak kurtlarını düşürücü etki gösterir. Böbreklere faydalıdır: böbrek taşlarının ve kumunun düşürülmesine yardımcı olur. Böbrek iltihabına karşı etkilidir. Ağrı kesici etkisi nedeniyle baş, romatizma ve siyatik ağrıları için kullanılır. Adet kanamalarını arttırır ve kolaylaştırır.

Acı Bakla Safra Kesesi Hastalıklarına iyi Geliyor mu

1-Tavada kavrulup mikserde öğütülerek toz haline getirilip bu tozdan her sabah aç karnına bir kahve kaşığı yenirse şekeri düşürür.

2-Unu sirkeyle karıştırılıp içilirse bağırsak kurtlarını düşürür.

 

Acı Bakla Adeti Kolaylaştırır mı

3-Damar tıkanıklığı ve safra kesesi şikayetlerinden ve vücuttaki toksinleri atmak için kaynamakta olan bir litre  suya 100 gr bakla unu konur 5 dk kaynatılır balla tatlandırılır günde 3 defa birer bardak içilir.

4-Suyla kaynatılarak içilirse idrar tıkanıklığı ve zorluğuna iyi gelir. Sirke, sedef otu ve bal karışımı ile içilirse mide bulantısına, baş, romatizma, lumbago ve siyatik ağrılarına iyi gelir.

Acı Bakla İdrar Yollarını Temizliyor

5-Kabuğunu lapa haline getirip mide üstünde taşımanın safra hastalığına iyi geldiği ve safrayı boşalttığı bilinir.

6-Böbrek iltihaplarını giderir, böbrek taş ve kumlarının düşmesine yardımcı olur vücuda biriken tuzları atar, baş ağrısını geçirir, yüzde çıkan yaralara,vücutta oluşan beyaz lekelere iyi gelir.

Acı Bakla Adeti Düzenler mi

 

 

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Acı Ağaç Nelere Faydalıdır

acı ağaç alkolden vazgeçirir mı acı ağaç kurt düşürür mü acı ağaç saç kepeklenmesini önler mi ateş düşüren bitkiler iştah...

Kapat