Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Yarma-Dövme Hipertansiyona Değme

yarma nedir dövme nedir yarma ve dövme nelere iyi gelir hipertansiyon hastalarına yarma iyi gelir mi çocuk gelişiminde yarmanın faydası var mı dövme dövülür mü…

Yarma, halk arasında dövme olarak da geçer, sert buğday çeşidinin kaynatılarak kurutulduktan sonra belirli tekniklerle dövülerek kabuğunun ayrılmasıyla elde edilen bir üründür. Mutfaklarımızda hazırladığımız bir çok yemekte, ana ve katkı malzeme olarak bu iki ürün kullanılır. Tarımla az çok ilgisi bulunan çoğu insan, bu iki ürünü tanır ve aralarındaki farkı bilir. Ne var ki, bir çok kimse aşurelik buğday ve yarma’yı ayırt edemez. Çoğunlukla bu iki ürün birbirleriyle karıştırılır.

Dövme Hiper Tansiyon İçin Önemli bir besin

Buğdaydan yapılan yarmanın yapılışı bulgurdaki gibidir; dış kabuğu (keрeği) giderilmiş ve biraz da ezilmiş buğdaydır. Yarma özellikle keşkek ve ayran aşı çorbası yapımında kullanılıyor. Besin değeri oldukça yüksek olan yarmanın 250 gr gramı yaklaşık,30 gr protein içerir. Bu sebeple bitkisel kaynaklı protein olarak özellikle vejetaryen bireylere önerilmektedir. 5 gr lif içerir. Bu da günlük lif gereksinmemizin, beşte birini sağlar.

Dövme Bağırsaklara iyi Geliyor mu

Özellikle gelişme çağındaki çocukların bol bol tüketmesi önerilir. Yarma tahıl grubuna girer ve Tahıllar, protein de içerir. Bu proteinin kalitesi düşük olmakla birlikte kuru baklagiller ya da et, süt, yumurta gibi besinlerle bir arada tüketildiklerinde protein kalitesi artırılabilir. Yarma özellikle, A vitamini, B1 ve B2 vitaminleri içerir. Minerallerden, kalsiyum ve demir içeriği yüksektir.

Keşkek bazı illerde pişirilen yöresel bir yemek türüdür

Büyüme ve gelişime yardımcı olmaktadır. Glisemik indeksi buğdaya göre daha düşük olduğundan, diyabet hastaları rahatlıkla tüketebilir. Lif içeriğinin yüksek olması hipertansiyonu, kardiovasküler hastalığı olanlar için faydalı olacaktır. Yüksek özellikle hipertansiyonu önlemede çok önemlidir. Hipertansiyon hastaları rahatlıkla tüketebilirler.

Yarma Çorbası

Yarmanın sodyumu yok denecek kadar az olduğundan tuzsuz besin tüketmesi gereken bireyler(örneğin hipertansiyon hastaları), rahatlıkla tüketebilir. Bağırsak hareketleri yavaş olan bireyleri, yaşlılarda barsak perilstaltizmini hızlandırarak, kolay dışkılamayı sağlayacaktır. Fazla C vitamini içermediğinden, C vitamini içeren sebzelerle birlikte tüketildiğinde biyo yararlılığı artar.

Yoğurtlu Dövme Çrbası

Yarma ‘dövme’: Sert buğday çeşidinin kaynatılarak kurutulduktan sonra belirli tekniklerle dövülerek kabuğunun ayrılmasıyla elde edilen bir üründür. Yarma mutfaklarımızda bazı yemek, çorba, ve salata yapımında kullanılır.

Yarma Bulguru

Yarma, Aşurelik Buğday gibi piyasada yaygın değildir ve pahalıdır. Aşurelik Buğday hangi amaçla kullanılacaksa kullanılsın, mutlaka haşlanması gerekir. Yarma ise; bazı yemeklerde kullanırken haşlanır, bazı yemeklerde kullanırken haşlanmaz ve akşamdan su’ya bastırılması yeterlidir.

Yarma Pilavi Nasıl Yapılır

Konu Aramaları:

dövme pilavı faydaları,dövme pilavının faydaları,yarma buğday faydasi,

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Mucizevi Bitki Kudret Narının Faydaları

kudret narı nedir hangi hastalıklara faydalıdır kudret narı nasıl kullanılır kudret narı mide hastalıklarında kullanılır mı kudret narı egzama ve...

Kapat