Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Yaban Mersininin Faydaları Nelerdir ?

yaban mersini şifalı bitkiler ilginç bitkiler cinselliğe iyi gelen bitkiler sigara bıraktıran bitkiler kolay doğum yaptıran bitkiler…

Latincesi: Vaccinium myrtillus-Myrtus communis dır.Ülkemizde Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetişen,boyu üç metreye kadar yükselebilen kışın yapraklarını dökmeyen,beyaz çiçekler açan defne meyvesi büyüklüğünde meyvesi olan bir ağaçtır.Yaprak ve meyveleri kullanılır.Adana- ve Mersin yöre sinde MURT olarak da bilinir.Diğer yöresel isimleri AYI ÜZÜMÜ-KEÇİ YEMİŞİ dir.

1-A-B-C vitaminleri, magnezyum, fosfor, bakır gibi önemli besin öğeleri ihtiva eder. Beyin hücrelerini ve sinirleri korur, düzenli kullanılması halinde öğrenme kapasitesini artırır. C-vitamini açısından zengin olan bu bitki kolon, karaciğer ve rahim kanserine karşı koruyucu etkisi vardır. Doğal antidepresan olarak kullanılır. Sakinleştirici etkisinin yanında enerji metabolizmasını da düzenler.

2-Yaban mersini Enos enzim seviyesini yükselttiği için kalp hastalıklarından korumada etkilidir.LDL kolesterol seviyesini düşürür.Bunu da Lif oranı yüksek ve antioksidan açısından zengin olması ile gerçekleştirir.Göz kuruluğu ve enfeksiyonlara karşı etkili olup yüksek oranda antosiyanin içerdiği için görme kaybını önlemektedir.

3-İhtiva ettiği bakır ve fruktoz sayesinde sindirim sisteminin hızlı çalışmasını sağlar kabızlık problemi olanların sık tüketmeleri gereken bir bitkidir. Bu bitkinin çayı bayanların özel günlerinde yaşadıkları ağrıyı azaltır. Antibiyotik özelliği nedeniyle idrar yollarını temizler. Damar sertliğine iyi gelir,göz yorgunluğunu önler.

mutbitkikıu

Konu Aramaları:

mersin yaban murdu faydalari,

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Su Zambağının Faydaları

su zambağı şifalı bitkiler inanılmaz bitkiler ilginç bitkiler cinselliğe çok yararlı bitkiler şehveti arttıran bitkiler...

Kapat