Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Tropik Ülkelerden Şifa Kaynağı Meyveler

AVOKADODAKİ YAĞ SAĞLIĞIMIZ İÇİN ÇOK FAYDALI:

Avokadonun en önemli özelliği kuşkusuz yağ içeren bir meyve olması. Bu yüzden yıllarca uzak durulan bir meyve olan avakadonun içeriğindeki yağın inanılmaz faydaları geç de olsa keşfedilmiş durumda.Avokado yağ açısından oldukça zengindir. Ancak bu yağ; büyük oranda tekli doymamış yağ, özellikle de zeytinyağı,macadamia fındığı yağı ve birçok yemişte bulunan bir tür omega-9 yağı olan oleik asittir.

Tekli doymamış yağlar aslında kolesterolü düşürür.Bir araştırmada bir hafta boyunca her gün avokado yiyen 45 gönüllünün toplam kan kolesterol oranlarında düşüş gözlemlenmiştir. Daha da önemlisi, bu insanların kolesterol oranlarının da değişmesidir.

KOLESTEROLÜ DÜŞÜRDÜĞÜ İSPATLANDI

Çalışmaya katılan bireylerin LDL seviyesi (kötü kolesterol) ve triglerisidleri düşerken,HDL seviyeleri (iyi kolesterol) yükselmiştir. Avokadoda, kan kolesterolünü önemli oranda düşüren doğal bir madde olan beta sitosterolden yüksek miktarda mevcuttur.

AKDENİZ BESLENME TARZININ EN ÖNEMLİ ÖZELLİĞİ

Avokadoda bulunan tekli doymamış yağ asitleri, kanser ve diyabet riskindeki düşüşle de ilişkilendirilmiştir olup,tekil doymamış yağ asitleri açısından daha zengin bir diyet uygulayan insanların, Ulusal Kolesterol Eğitim Programı diyetini takip edenlere oranla daha fazla kilo verdiği ispatlanmıştır. Tekli doymamış yağla, her aşamada daha düşük kalp rahatsızlığı oranıyla bağlantısı olan Akdeniz beslenme tarzının en önemli özelliğidir.

GÖZLERİNİZ, KALBİNİZ VE CİLDİNİZ İÇİN VAZGEÇİLMEZ

Avokadoda aynı zamanda bir tür karotonoid olan doğal antioksidan lutein mevcuttur. Lutein hem cilt sağlığımızı hem de göz sağlımızı korur. Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi, İnsan Beslenme Merkezi yöneticisi ve beslenme uzmanı David Berber’e göre avakado; antioksidan şeklinde görev yapan lutein ve kolesterol emilimini engelleyen beta stosterol açısından diğer meyvelere kıyasla çok daha zengindir. Bu özellikleriyle avokado diğer meyve ve sebzelerin arasından sıyrılarak kalbi koruyan önemli bir meyve olarak dikkat çekmektedir.

YAPAY DEĞİL, EN ÖNEMLİSİ TOKSİN İÇERMİYOR

Her ne kadar avokadoda birkaç gram doymuş yağ bulunsa da bu yağ doğal bir besinden geliyor ve diğer kızartmalarda rastlayabileceğiniz doymuş yağlardan çok farklı… Hayvansal kaynaklı ya da yapay değil ve de en önemlisi toksin içermiyor.Avokado aynı zamanda önemli bir lif ve potasyum kaynağıdır. Ayrıca folat, A vitamini, beta karoten ve sağlıklı diğer bir karetonoid olan beta kriptokzantin içerir. Birkaç yüz kalori karşılığında çok miktarda kalp dostu yağ, günlük lif ihtiyacının üçte birini ve ayrıca avokadonun doyuruculuğuyla lezzetini elde edebilirsiniz.. Tüm bunların yanı sıra kan şekerine etkisi de sıfırdır.

MANGO:Mango Asya kökenli bir meyve olup, 4 bin seneden daha uzun bir süredir yetiştirilmektedir. Bir efsaneye göre Buddha mango sayesinde sükûneti bulmuştur. Hindistan‘da mango ağacı kutsaldır, aşkın sembolüdür ve bazıları bu ağacın dilekleri gerçekleştirebileceğine inanır. Birçok Asyalı kral ve asilzadenin kendilerine ait mango korusu vardır ki bunlar büyük bir gurur ve statü nedeniydi. Mangoyu özel bir hediye olarak gönderme geleneği buradan gelmektedir.

Mango “yüksek hacimli” bir besindir, yani yüksek oranda su içerir, dolayısıyla nispeten düşük bir kalori (tüm bir mango için 135 kalori) karşılığında çok sayıda besleyici öğe alırsınız. Mangoda yüksek oranda potasyum, A vitamini, beta karoten vardır. Artı birçok besleyici öğenin yanı sıra, biraz da C vitamini, K vitamini, kalsiyum  fosfor ve magnezyum içerir. Mangonun zengin bir enzim kaynağı olduğuna inanılır ki yumuşatıcı bir madde olarak kullanımı ideal olup eti salamura etmek için çok uygundur. Bir mango ayrıca 3,5 gr ‘dan daha fazla lif içerir.
ANANAS:Bu lezzetli meyve sadece güzel görünmekle kalmaz, aynı zamanda güzel de kokar. Daha da önemlisi sağlıklıdır.Besinsel açıdan Ananasın sıkça dile getirilen özelliği; hazımsızlıkla ilgili sorunları gidermede etkili olması, yaraların kapanmasını hızlandırması, iltihaplanmayı azaltması gibi birçok faydası olan enzimler içeren bromelain içermesidir. Şişlik, duyarlılık ve ağrıyı azaltan bromelain morarma, burkulma ve kas ağrılarının da tedavisinde etkilidir. Aynı zamanda kanı sıvılaştıran doğal bir üründür.CCS ve CCZ proteinleri ihtiva etmekte olup,CCS ve CCZ proteinlerinin göğüs, akciğer, kolon, yumurtalık ve deri dâhil olmak üzere birçok tümör hücresinin gelişimini engelleyebileceği keşfedilmiştir.
Bir kâse taze ananastan günlük manganez glikoz toleransında olduğu kadar sağlıklı bir deri, kemik ve kıkırdak oluşumu için de gerekli olan bir mineral ihtiyacınızın neredeyse tümünü karşılayabilirsiniz.

Ananas türüne göre aynı zamanda 25 ile 50 mg arasında değişen C vitamini, artı potasyum dâhil olmak üzere küçük miktarlarda da olsa diğer vitamin ve minarelleri içerir. Bir kâsesinde yaklaşık 2 gr. lif mevcuttur. Ananasın glisemik yükü ki bu bir yiyeceğin kan şekeriniz üzerindeki etkisinin ölçütüdür, nispeten düşüktür.

EKLEM KİREÇLENMELERİNE NE İYİ GELİR…. TIKLAYIN

ee

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Argan Yağı Mucizeler Yaratıyor Mutlaka Kullanın

Saç bakımı denince son yıllarda ilk akla gelen argan yağının sadece saç bakımında değil; pek çok hastalığın

Kapat