Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Taflan Laz Kirazı Nelere Faydalıdır

taflan nerede yetişir nelere iyi gelir taflan şeker hastalarına iyimi gelir taflan öksürüğe nefes darlığına iyi gelir mi taflan cilt hastalıklarına iyi gelir mi…

Taflan Gülgiller familyasından şifalı bir bitki olup, Ülkemizin Karadeniz, Marmara ve Trakya bölgelerindeki ormanlarımızda yabani olarak yetiştiği gibi park ve bahçelerde de yetiştirilir. 3-6 mt. büyüklüğündedir. Kışın yapraklarını dökmez. 6 metre kadar boy atan, çiçekleri küçük ve siyah renklidir. Salkım halinde toplanmışlardır. Meyvesi zeytin büyüklüğündedir. Taze yapraklarında şeker, tanen, kalsiyum oksalat ve prülaurasin adlı bir glikozit vardır.

Taflan Adet gecikmelerini düzenler

Halk arasında yörelere göre Taflan, Karayemiş, Laz kirazı, Laz üzümü, Gürcü kirazı, Hind kirazı, Prunus gibi isimlerle de bilinir. zengin antioksidan bileşenleri sayesinde birçok hastalığın oluşumunu ve gelişimini engelliyor. Fayda sağladıklarının başında ise kalp-damar hastalıkları, alzheimer, diyabet, doku ve cilt hastalıkları, kanser ve romatizmal hastalıklar geliyor…

Taflan Bronşite Faydalıdır

FAYDALARI: Vücutta hücre yenilenmesini sağlayarak, kanser ile savaşır. İnsülin görevi gördüğü için başta şeker hastalığı gibi birçok hastalığa iyi gelir. Taflandan elde edilen antioksidanlar, vücudu oksidanların zararlı etkilerine karşı korur, alzheimer, diyabet, doku ve cilt hastalıklarına karşı fayda sağlar. Yenilen bir yemek tabağı dolusu taflan başta mide ülseri, bağırsak tembelliği olmak üzere sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir.

Taflan Alzheimere İyi Gelir

Sabahtan aç karnına yenen 10 adet meyve hemoroite iyi gelir. Karayemişin yapraklarından elde edilen taflan suyu, öksürük dindirici olarak kullanılır. Tıpkı kiraza benzeyen meyveleri yaz mevsimi boyunca taze meyve olarak yenildiğinde taş düşürücü etkiye sahip. Taflanın kurutulmuş meyvelerinin tohumları şeker hastalığına karşı kullanılarak şekerin dengede kalmasına yardımcı olur.

 

Taflan Nefes darlığını giderir

Taflan öksürüğü keser. Sinirleri yatıştırır. Bronşitte faydalıdır. Nefes darlığını giderir. Kalp çarpıntısını giderir. Spazm çözücü ve idrar söktürücüdür. Karın ağrısı ve bulantılara karşı faydalıdır. Adet gecikmelerini gidermeye yardımcı olur. Antioksidan etkileri ile yaşlanmayı geciktirir. Cilt hastalıkları, kanser, Alzheimer ve şeker hastalığına karşı koruyucudur.

Taflan öksürüğü keser

UYARI: Taze yaprakları zehirlidir. Bu nedenle, yaprakların yenmesi zehirlenmelere neden olabilir. Yalnızca su buharı ile yaprakların suyu çıkarılarak bu su kullanılır. Ya da yaprakları kurutulup dövülerek bala karıştırılarak yenir.

Taflan şeker hastalığına iyi gelir

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Mührü Süleyman Nedir Nelere İyi

mühür otu nedir nelere şifa olur mührüsüleyman nedir nelere iyi gelir mühür otu karaciğeri kuvvetlendirir mi nefes darlığına iyi gelen...

Kapat