Sumak Otunun Faydaları Nelerdir ?

sumak otu şifalı bitkiler ilginç bitkiler çok şifalı bitkiler sigara bıraktıran bitkiler kolay doğum yaptıran bitkiler…

Latincesi: Rhus Coriaria dır. Ülkemizde Akdeniz bölgesinde yetişen kışın yapraklarını döken ve sonbaharda yaprakları kırmızıya dönen çalı görünümlü bir bitkidir. Meyveleri mercimeğe benzer çekildikten sonra salatalarda sos olarak kullanılır. Yaprak ve meyveleri şifa verici olarak kullanılır.Halk arasında DUMAN AĞACI-PERUKE ÇALISI-BOYACI SUMAĞI gibi isimlerle de bilinir

1-Kan durdurucu, ateş düşürücü, kabızlık etkili, boğaz ağrılarını giderici, Antiseptik özelliği olan hazımsızlık ve iştahsızlığı önleyici, kan şekerini düşürücü bir bitkidir.

2-Kaynamakta olan Yarım litre suya 50 gram sumak yaprağı veya toz haline getirilmiş meyvesi konur, beş dakika kısık ateşte kaynatılır. Soğuduktan sonra gargara yapılır. Diş eti kanamalarında ağız çalkalanır, ishal halinde günde dört defa içilir.

3-Kekik, Nane ve Pul biberle karıştırılarak tüketilirse iştah açar, hazmı kolaylaştırır. Kanamayı durdurmak için sumak yaprakları veya meyvesi toz halinde yaraların üzerine konur.

 sumak bitkikurdu

Konu Aramaları:

sumak faydalari,sumak otu,sumak yaprağının faydaları,sumak otunun faydaları,sumak otu faydaları,somak otu,sumak ın faydaları,sumak ağacı yaprağı,sumağın cilde faydaları,sumak nasıl bir bitkidir,

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Süt Otunun Faydaları Nelerdir ?

süt otu şifalı bitkiler ilginç bitkiler herşeye yararlı bitkiler hiç duyulmamış bitkiler zehirli bitkiler...

Kapat