Sumak Otunun Faydaları Nelerdir ?

sumak otu şifalı bitkiler ilginç bitkiler çok şifalı bitkiler sigara bıraktıran bitkiler kolay doğum yaptıran bitkiler…

Latincesi: Rhus Coriaria dır. Ülkemizde Akdeniz bölgesinde yetişen kışın yapraklarını döken ve sonbaharda yaprakları kırmızıya dönen çalı görünümlü bir bitkidir. Meyveleri mercimeğe benzer çekildikten sonra salatalarda sos olarak kullanılır. Yaprak ve meyveleri şifa verici olarak kullanılır.Halk arasında DUMAN AĞACI-PERUKE ÇALISI-BOYACI SUMAĞI gibi isimlerle de bilinir

1-Kan durdurucu, ateş düşürücü, kabızlık etkili, boğaz ağrılarını giderici, Antiseptik özelliği olan hazımsızlık ve iştahsızlığı önleyici, kan şekerini düşürücü bir bitkidir.

2-Kaynamakta olan Yarım litre suya 50 gram sumak yaprağı veya toz haline getirilmiş meyvesi konur, beş dakika kısık ateşte kaynatılır. Soğuduktan sonra gargara yapılır. Diş eti kanamalarında ağız çalkalanır, ishal halinde günde dört defa içilir.

3-Kekik, Nane ve Pul biberle karıştırılarak tüketilirse iştah açar, hazmı kolaylaştırır. Kanamayı durdurmak için sumak yaprakları veya meyvesi toz halinde yaraların üzerine konur.

 sumak bitkikurdu

Bir önceki yazımız olan Süt Otunun Faydaları Nelerdir ? başlıklı makalemizde şifalı bitkiler ve süt otu hakkında bilgiler verilmektedir.

Konu Aramaları:

sumak faydalari,sumak yaprağının faydaları,sumak otu,sumak otunun faydaları,sumak ve faydaları,sumak ın faydaları,sumak faydalar,sumak in faydalari nelerdir,sumak otu faydaları,sumak bitkisi faydaları,

BENZER KONULAR:

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Önceki yazıyı okuyun:
vans
Süt Otunun Faydaları Nelerdir ?

süt otu şifalı bitkiler ilginç bitkiler herşeye yararlı bitkiler hiç duyulmamış bitkiler zehirli bitkiler...

Kapat