Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Sırlar Eczanesi Ayva Kabuğu

ayva kabuğu soğuk algınlığına iyi gelir mi ayva kabuğu safra taşını önler mi ayva idrar söktürür mü ayva karaciğere iyi gelir mi ayva kabuğu sistiti önler mi…

A, C ve B grubu vitaminleri (folat) ile kalsiyum, demir, fosfor, bakır, potasyum, selenyum, çinko ve magnezyum gibi mineraller içerir. Yağdan fakir, liften zengin bir meyvedir. Mide-bağırsak sağlığı: Çok güçlü antioksidanlar olan polifenolik bileşikler içerir. Bu bileşikler serbest radikallerle savaşıp, yaşlanma sürecini yavaşlatırlar. Aynı zamanda kardiyovasküler hastalıklara ve felç riskine karşı koruma sağlarlar. Peptik ülserler için kullanılır, ayva balla karıştırılıp tüketildiğinde kolit, diyare, bağırsak Enfeksiyonları ve kabızlık için idealdir.

ayva-felce-karsi-koruma-saglar

Çin’de özellikle ayva kabuğu ülser tedavisinde, ıslatılmış ve haşlanmış ayva tohumlarından oluşan jöle de göz problemlerini rahatlatmak, mukoza zarı iltihapları ve hatta boğaz ağrılarını tedavi etmek amacıyla kullanılmaktadır. Bazı çalışmaların ayvanın içerdiği güçlü antioksidanlar ile kötü kanser hücrelerini yok etmeye yardımcı olduğunu ve ayva suyunun stresle mücadele eden bireylerde etkili olduğu yönünde, Ayva bulantı ve kusmayı engeller, sabah bulantılarını giderici bir meyvedir.

ayva-kabugunun-cilde-faydasi-var-mi

Yapılan bir Japon çalışmasında ayva kabuğundaki antiviral maddelerin Hepatit A,B ve C’ye neden olan organizmaların büyümesini engellediği saptanmıştır. Ayvada ki vitamin ve minerallerin karaciğer fonksiyonlarını uyardığı ve pankreas yetersizliği tedavisinde de yardımcı rol oynadığı iddia edilmektedir.

ayva-kabugu-cayi-ulser-tedavisinde-kullanilir-mi

AYVA KANSERE KARŞI: Ayvanın etli kısmını oluşturan astrenjan (sindirim kanalı yoluyla meydana gelen zehirlenmelerde mukozayı büzüştürmek amacıyla kullanılan maddeler) bileşikler tanenler olarak bilinir. Bu tanenler kateşin ve epikateşindir, kalın bağırsakta kansere neden olan kimyasalları bağlarlar, mukoz membranı kanserlere, divertikülite (mukoza fıtığı) ve inflamatuar (iltihaplı) bağırsak hastalığına karşı korurlar.

ayva-kabzliga-faydalimi

SOĞUK ALGINLIĞI VE GRİPAL ENFEKSİYONLARA İYİ GELİR: Ayva anti-viral (virüslere karşı) özelliklere sahiptir, antiseptiktir. Soğuk algınlığı, grip ve diğer viral patojenlere karşı koruma sağlar. C vitamini, bakır, demir, potasyum ve magnezyum içeriği ile ayva bağışıklığı güçlendirir, inflamasyonu azaltır ve vücudu viral saldırılara karşı korur. Ayva aynı zamanda anemi, karaciğer hastalığı, kardiyovasküler hastalıklar, göz hastalığı, astım ve diğer solunum yolu hastalıkları ve antialerjik özellikleri ile sistitle mücadelede de yardımcıdır.

ayva-yaslanmayi-geciktirir-mi

KALP VE DAMAR HASTALIKLARINDAN KORUR: Ayva yüksek seviyede çözünür lif olan pektin içeriği ile kötü kolesterolü düşürmede yardımcıdır, beraberinde sindirime yardımcı olup, safra taşı oluşumunu azaltır. İyi oranda potasyum içermesi ile kan basıncını düşürmede etkilidir.

ayvanin-bogaz-agrilari-ve-oksuruge-faydasi-nedir

Kilo kaybı: Ayva yüksek lif içeriğinden ötürü kilo kaybına fayda sağlar. 100 g taze ayva 57 kaloridir. İdrar söktürücü bir özelliği olduğundan ayva vücutta sıvı birikimini de ortadan kaldırır. Ayvadan reçeller, jöleler, soslar, pudingler, şuruplar ve hatta kekler yapılabilir. Pişirmeden önce ayva çekirdeklerini mutlaka çıkarın.

ayva-hamileleri-enfeksiyonlardan-korurmu

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Şifa Deposu Çıçırgan İğdesi Nelere İyi Gelir

romatizmaya çıçırgan iğdesi iyi gelir mi cilt lekelerine çıçırgan faydalı mı çıçırgan yağı rahim yaralarına iyimi gelir çıçırgan yağı kolesterolü...

Kapat