Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Sirke Ruhu Ne İşe Yarar ?

Sirke Ruhu Nasıl yapılır, Nelere İyi Gelir ?

Beyaz sirke, yapımının kolay olması dolayısıyla normal sirkelere göre daha ucuzdur. Temizlikte kullanılan beyaz sirke, salatalarda, yemeklerde de tercih edilebilmektedir. Peki, birçok faydası olduğu bilinen beyaz sirke ya da halk arasında bilinen adıyla sirke ruhu nasıl yapılır ?

Beyaz Sirke Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Beyaz sirkenin yapımı esnasında şekerin fermantasyonu(Mayalanması) önemli bir aşamadır. Şekerin bir takım endüstriyel işlemlerden geçmesinin ardından ortaya çıkmaktadır. Seri ve kolay üretim olması dolayısıyla dünya genelinde uygun fiyatlarla raflarda yer almaktadır. Peki, beyaz sirkenin faydaları nelerdir? İşte, sirke ruhu olarak da bilinen bu ürünün yapılışı hakkında kısa bir bilgi

Beyaz Sirke Nasıl Yapılır ?

Beyaz sirke, şeker pancarı veya mısır şekerinden elde edilen bir çeşit mayalanma ürünüdür. Şekerin işlemlerden geçerek alkol oranı yoğun bir yapı elde edilmesi sonucunda beyaz sirke ortaya çıkmaktadır. Bu mayalanma dönemi hem pratik olup hem de alkolü kolayca asit asetiğe dönüştürmeye yarar. Kan şekeri seviyesini dengelemesi, kalori yakması, kalsiyum emilimini arttırması gibi faydalarının yanı sıra kansere karşı da savaşçı rolüne sahiptir. Beyaz sirkenin cilt üzerinde de önemli bir etkiye sahip olduğu bilinmektedir.

Kan Şekeri Seviyesini Dengeler

Kan şekeri seviyesini sürekli olarak dengeleyen beyaz sirke, çıkan şekeri düşürerek anti – diyabet özelliğini de göstermiş olur. Yenilen karbonhidratların şekere dönüşümünü büyük bir ölçüde yavaşlatır. Kolesterol Seviyesini Dengeler. Trigliserid seviyesinin düşürülmesinde etkili olan beyaz sirke, kalp krizi ve inme türü büyük bir kolesterol sorununun da önüne geçilmesine yardımcı oluyor. Kalsiyum Emilimini Arttırır. Kalsiyum vücut yapımız gereği son derece ihtiyaç duyduğumuz önemli bir maddedir. Kalsiyumu düzenli olarak sağlayabilmek adına her gün süt tüketmeye gerek yok.

Kemikleri Güçlendirir, Kalori Yakıcıdır

Beyaz sirke bu alanda sütün yerine geçerek faydalarını bu yönde de gösteriyor. Sonuç olarak sirke, kalsiyum dengesini korumak ve kemikleri güçlendirmekte oldukça önemlidir. Beyin Sağlığını Geliştirir. Beyaz sirkenin bilinen bir faydası da beyin yapısındaki etkileridir. Beyin yapısına sağladığı bazı faydalar bilişsel yeteneklerin gelişmesi ve beyin dokuları üretebilmesidir. Kalori Yakıcıdır. Beyaz sirke kalori yakımı için oldukça önem arz eder. Beyaz sirkenin dolgunluk hissi vermesi nedeniyle yeme isteğini de azaltacaktır.

Asetik Bir Üründür, Kanserle Savaşır

Yağ yakımı kadar almayı da etkileyen bir asetik üründür. Vücudumuzun yapısı gereği birçok farklı maddeyi bünyemizde barındırmak zorundayız. Aksi bir durumda hastalıkların ardı arkası kesilmeyeceği gibi yaşam kalitemiz de bundan kötü etkilenecektir. Bunu engellemek için günlük olarak beyaz sirkeyi tercih edebilirsiniz. Kanserle Savaşır. Neredeyse her kadının korkulu rüyası olan serviks kanseri, beyaz sirke sayesinde tedbiri alınabilecek bir hastalıktır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir, Hastalıklardan Korur

Hasta olmayan bireylerin bağışıklığını güçlendireceği gibi hasta bireylere de fayda sağlayacaktır. Bunun gibi kolon, akciğer, göğüs, özofageal ve prostat kanseri dahil olmak üzere bir çok kanser türünde de etkilidir. Kaşıntı, Sızı Ve Siğiller. İçerdiği asetik asitler sayesinde siğil oluşumlarını geçirmeye yardımcı olurken kaşıntı ve buna bağlı olarak sızlamalarda da büyük faydalar gösterir.

Boğaz Sorunlarında Oldukça Etkilidir

Banyo suyuna da ekleyebileceğiniz beyaz sirke sizi rahatlatacaktır. Boğaz Sorunlarında Etkilidir. Boğaz sorunları da olmak üzere birçok hastalık için şifa kaynağı olarak gösterilen beyaz sirke bir bardak, suya atılacak bir çay kaşığı beyaz sirke ile yapılacak gargara boğaz sorunlarınız için de çözüm olacaktır.  Saç derisinde yer alan kepeklenmeyi önler ve saçların daha canlı, parlak görünmesini sağlar.

Dişleriniz İçinde Oldukça Faydalı

Diş macununuza eklediğiniz beyaz sirke dişler için oldukça faydalıdır. Dişlerin beyazlaşmasını sağlar ve ağız kokularını giderir.Siğillerin tedavisinde kullanılır. Banyo suyuna eklenen beyaz sirke ciltte meydana gelen kaşıntıları geçirmeye yardımcı olur.Antibakteriyel özelliğinden dolayı yaraların iyileşmesine yardımcıdır.

Güneş Lekelerini Gidermede Yardımcı Olur

Beyaz sirke cilt üzerinde oluşan güneş lekelerinin hafifletilmesine de yardımcıdır. İçeriğindeki asetik asit cilt gözeneklerinin sıkılaşmasını sağlar ve cilt lekelerine de faydalıdır. Bu yüzden temiz bir pamuğa eklediğiniz beyaz sirke cilt bakımı için kullanılabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Ruşeym Nedir, Nelere İyi Gelir ?

Ruşeym Bitkisinin Faydaları Sizi Şaşırtacak Ruşeym buğday tohumudur. Ruşeym aynı zamanda tohumun filizlenmesini ve ürümesini sağlayan kısımdır. Ruşeym içerisinde bolca...

Kapat