Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Sinirleri Teskin Eder, Uykusuzluğa İyi Gelir.

ak diken nedir nelere faydalıdır ak diken bağırsaklara faydalı mı ak diken basura iyi gelir mi ak diken boğaz ağrısına iyimi gelir şifalı bitkiler şifalı otlar…

Akdiken yaprakları sivri uçlu, oval ya da yuvarlak biçimli ve parlak yeşil renklidir. Sarımsı beyaz renkli Akdiken çiçekleri yazın açar ve 3-5 çiçeği bir arada bulunur. Olgunlaşan çiçekleri önce yeşil renkli yuvarlak meyveler verir. Sonbahara doğru sararan bu meyveler birçok kuşa yem olur. Dalları karşılıklı, uçları diken halinde olan, sarı-yeşil renkli küçük çiçekler açan, 3-6 metreye kadar boylanabilen ve 100 yıl kadar yaşayabilen bodur bir ağaçtır. Bütün Avrupa ve Anadolu’da, genellikle orman gibi ağaçlık alanların kenarlarında ve nemli yerlerde yetişir. Akdiken Meyvesi acıdır. Barut Ağacı, Yenişen, Adi Cehri, Ekşi Muşmula, Geyik dikeni, Ateş tacı, Gövem eriği olarak da bilinir.

Ak Diken Bağırsakları Temizliyor mu

Çok güçlü bir bağırsak yumuşatıcı olan akdiken kabuğu kullanılmadan önce aktif kimyasallardan arınması için 1 yıl bekletilmelidir. Kabızlık giderir Bağırsakları temizlemek için kullanılır Basur tedavisinde yardımcı olarak kullanılır.

Ak Diken Basura İyi Geliyor Mu

Etkili bir müshil olan akdiken idrar arttırıcıdır ve kabızlığı gidermekte faydalıdır. Derideki kaşıntıları kesmeye yardımcı olur. Sinirleri yatıştırır ve uykusuzluğa iyi gelir. Akdiken bitkisinin meyve ve yapraklarında ramnoksantin ve lokain adı verilen maddeler ile antrakinon türevleri ve C vitamini bulunur.

Ak Diken Kabızlığı Önler Mi

Ak dikenin yapraklarını ezerek kanayan yaraya bastırıldığında kanamayı yavaşlatıcı özelliği vardır. Akdikenin kökü ve kabuğu kullanılmaktadır, Akdiken Meyvelerinin sıkılması ile çıkarılan su kullanılabileceği gibi meyveler kurutulup toz haline getirildikten sonra suyla kaynatılarak da kullanılabilir. Akdiken çiçeği kaynatılıp suyu ile gargara yapılırsa boğaz ağrılarını dindirmeye yardımcı olur. Akdiken meyvesinin suyu da siğil ve kaşıntılara karşı faydalıdır.

Ak Diken Uykusuzluğa İyimi Geliyor

FAYDALARI:

1-Boya ve ilaç sanayisinde, kullanılır.

2-bir bardak suya bir tutam akdiken çiçeği konup kaynatılır tatlandırılıp gargara yapılırsa boğaz ağrısını geçirir.

3-sinirleri teskin eder, uykusuzluğa iyi gelir, kaşıntıları keser, kabızlığı giderir, müshil etkisi gösterir. Akdiken meyvesinin suyu da siğil ve kaşıntılara karşı faydalıdır.

Ak Diken Çayı Siğil ve Kaşıntılara İyi Gelir mi

ÇAYI: Akdiken bitkisinin meyve ve yapraklarından 2 tatlı kaşığı alınarak 1 bardak kaynamış suya konulup 10-15 dakika süreyle demlendirilir. Böylece elde edilen Çay, 12 saat içinde etkili olmak üzere sabahları bir bardak içilir.

Ak Diken İdrar Söktürür mü

UYARI: Fazla miktarda yenilirse şiddetli karın ağrısı yapabilir. Ak dikenin bazı kişilerde bulantı ve ishale yol açabilir. Bu durumda dozaj azaltılmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Sinir Zafiyetini Alır,Zihni,Zekayı Dinlendirir.

ak darı akdarı nedir nelere iyi gelir ak darı zihni dinlendiriyor mu ak darı sinir zafiyetini giderir mi ak darı...

Kapat