Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Şifa Deposu İğdenin Faydaları

Şifa Kaynağı İğde Nelere İyi Geliyor ?

Güzel kokulu, rengi sarı, dışı sert ve tadı mayhoş olan iğde meyvesi doğal ilaç görevi görüyor. Halk arasında cıcılık, cışkan, pisat adlarıyla da bilinen iğdenin dış kısmı kabuklu, içi tüylü, çekirdeği büyüktür. İçeriğinde; organik asitler, vitaminler, flovan glikozitler, uçan yağ, tanen vardır. Bolca vitamin barındıran iğde, soğuk algınlığını geçiriyor. İdrar yolu enfeksiyonu, böbrek taşı ve ishal gibi sorunlara çare oluyor.

Bol Vitamin İçeriyor

Zengin vitamin (C, K, B1 ve B2) deposudur, Bağırsaklara ve ishale iyi gelir. Böbrek rahatsızlıklarına iyi gelir, Sivilce ve siyah noktaların giderilmesine yardımcı olur, Zihni açar, Egzamaya iyi gelir, Sindirimi kolaylaştırır, Öksürüğe iyi gelir. Bağırsakları çalıştırır. Uzmanlar tarafından, böbrek hastalarının bolca iğde yemeleri tavsiye edilmektedir. Ayrıca bağırsaklarınızda, sindirim sisteminizde sorun yaratan bazı rahatsızlıkların giderilmesi için de iğde önerilmektedir.

Böbrekleri Korur, Sağlıklı Tutar

Böbrekleri korur. Böbreklerimiz, tükettiğimiz gıdalarda yararlı maddeler işlenirken, zararlı olanları ayırıp idrar yoluyla vücudumuzdan atılmasını sağlar. Bu maddeler böbrekten geçtiği için, kişi yeteri kadar su tüketmiyorsa, bazı kalıntılar sertleşerek böbrek taşı oluşturur. Böbrek taşı, şiddetli ağrıya neden olan bir hastalıktır. İğde tam olarak bu noktada devreye girmektedir. Meyvenin kendisinden çiçeğine ve çekirdeğine kadar her bir parçası böbrek rahatsızlığına iyi gelir.

Halsizliği, Yorgunluğu Giderir

Halsizliği giderir. İğde, ishali kesmekte etkili bir meyvedir. Ağır ishal vakalarında hastalar günde litrelerce sıvı kaybı yaşayabilir. Sürekli bir sıvı atımı olduğu için, hastalarda dehidrasyon yaşanır. Halsizlik de baş gösterir. Ayrıca ateş yükselebilir. İshal ve halsizlikten kurtulmak için, iğde tüketebilirsiniz. Fakat bu kez iğdeyi kaynatıp suyunu içmelisiniz.  Ağız yaralarını iyileştirir. Sindirim sistemi ağızda başlar. Yiyeceklerin öğütülmesi sırasında ağız içinde yiyeceklerin parçaları kalabilir. Bu durum, gerekli özeni göstermediğiniz takdirde ağız yaraları, diş çürükleri ve aftlara neden olabilir.

Öksürüğü Keser, Soğuk Algınlığına İyi Gelir

Bunlarla karşılaşmamak için, diş fırçaladıktan sonra iğde yağıyla gargara yaparak hijyen sağlayabilirsiniz.
Yaprağının suyu öksürüğü keser. Soğuk algınlığı, boğazın tahriş olması ya da çok daha basit olarak nefes borusuna su kaçması kısa süreli de olsa öksürüğe neden olabilir. İğde ağacının yaprağının kaynatılmasıyla elde edilen çayı içmek kısa sürede bu sorunu ortadan kaldırır. İğde ağacının zeytine veya hurmaya benzeyen meyvesi pazarlarda marketlerde satılır. Meyvenin etli kısmı yenir. Ancak yenirken kabuğu soyulmalıdır. Ayrıca iğde kaynatılıp suyu da içilir. Çiçeği ve yaprakları da kaynatılıp çay olarak tüketilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Şifa Kaynağı Neem Ağacı

Neem Ağacı Nedir, Nelere İyi Gelir ? Neem ağacı, Hindistan’da binlerce yıldır 'köy eczanesi' olarak biliniyor ve kullanılıyor. Neem ağacı,...

Kapat