Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Şifa Deposu Çıçırgan İğdesi Nelere İyi Gelir

romatizmaya çıçırgan iğdesi iyi gelir mi cilt lekelerine çıçırgan faydalı mı çıçırgan yağı rahim yaralarına iyimi gelir çıçırgan yağı kolesterolü düzenler mi…

Latincesi; Hippophae rhamnoides olup, iğdegiller Familyasından 10 m. yüksekliğinde, dikenli bir Ağaçtır. Genç dalları gümüş gibi parlak olur; daha sonra pas tutmuş gibi rengi solar; dalların ucu dikenlidir. Yaprakları boğumlu, üstü koyu yeşil-gri, altı sarımsı veya beyaz, gümüş gibi parlaktır. Çiçekleri çift eşeylidir. Küçük çekirdekli yemişinin rengi kırmızı veya sarımsı, tadı ekşidir. Yemişi şıralı, yumuşak ve çabuk ezilir. Dağlık bölgelerde, göl ve akarsuların kıyılarında, kumlu ve taşlı bölgelerde yetişir. Hammadde olarak pişmiş yemişi toplanır. Yemişi hava soğuyunca (-15 C°) çırpılarak toplanır. Halk arasında yörelere göre Yer iğdesi, Dağ iğdesi,Deniz Akdikeni, Çıçırgan, Kişhan gibi İsimlerle de bilinir.

cicirgan-yemisi-rahim-yaralarina-iyi-gelir-mi

Moğol Hükümdarı Cengiz Hanın askerlerinin enerji depolamak için tükettiği, dünyanın farklı ülkelerinde yaşlanmaya karşı kremi üretilen ve çok yüksek oranlarda A, C ve E vitamini içeren “yalancı iğde”, Erzurum’un Uzundere yöresinde İç Anadolu ile diğer bölgelerde dağlarda yetişen ve o yörede ‘Kişhan’ ismiyle bilinen bir yemiş türü olup genellikle marmelat, pekmez ve ayrıca reçel, jöle, şarap yapımında kullanılan yabani bir yemiş türüdür.

cicirgan-yagi-cilt-yaralarini-iyilestirir-mi

Beş vitamin ve 140 yakın minareli bünyesinde barındıran bu meyve, Moğol hükümdarı Cengiz hanın askerlerinin enerji depolamak için kullandığı bir yemiş türüdür. Bu meyvenin uzun süre saklanabilmesi için pekmez veya marmelat haline getirilmesi lazım. Kansere türlerine karşı çok etkili olan bu meyve birçok hastalığa da iyi geliyor.

cicirgan-yemisi-cilde-faydali-mi

FAYDALARI: İltihaba karşı Mikrop öldürücü Antiseptiktir. ağrı kesici, yaraları tedavi edici özelliklere sahiptir. Şırası sıkılıp alındıktan sonra, kalan kısmı, kurutulur ve sonra bitki yağında bekletilir. Bu işlem birkaç aşamadan geçirilir ve sonuçta yalancı iğde yağı elde edilir. Çıçırgan yağı, ciltte, mukozada oluşan çeşitli yaraları tedavi eder. Bu yüzden, bu yağ, yemek borusundaki zararlı şişliklerde, Mide ve on iki parmak bağırsağındaki yara hastalığında, ayrıca Rahim ağzı iltihabında ve başka Jinekolojik hastalıkların tedavisinde kullanılır.

cicirgan-yagi-nasil-yapilir

Çıçırgan yağı, egzama,erpes gibi cilt hastalıklarında, uzun zamandır iyileşmeyen yaraların tedavisinde olumlu sonuç verir. Tibet hekimliğinde, çıçırganın yaprakları Romatizmada kompres olarak kullanılır. Çıçırgan yağından iltihaplı hastalıklarda ağrıyı azaltmak ve dindirmek için yararlanırlar. Kozmetik amaçla, çıçırgan yağından özel bir maske hazırlanarak, ciltteki çeşitli lekeleri, sivilcileri gidermek için ve saç dökülmesinde faydalanılır. Çıçırgan yağı, mide suyunun fazla salgılanmasını azaltır, Karaciğer hastalığında rastlanılan zehirlenmelere karşı etkilidir.

cicirgan-yagi-mideye-faydalimi

Çıçırganın yağında katı yağı asitleri (linol, lipolen), yağda eriyen retinol, tokoferol gibi vitaminler, çok sayıda bulunur; aterosklerozu önlemekte kullanılır. Çıçırgan yağı, Kandaki Kolesterolü düzenler. Çıçırgan yağı, eczanelerde 50-100 ml.’lik cam şişelerde satılır. Ciltteki yaraları tedavi ederken, gazlı bezi çıçırgan yağında ıslatarak, hastalıklı bölge örtülür. Bu işlem her gün tekrarlanarak uygulanır.

Moğol hükümdarı Cengizhan'ın askerlerinin enerji depolamak için tükettiği, dünyanın farklı ülkelerinde yaşlanmaya karşı kremi üretilen ve çok yüksek oranlarda A, C ve E vitamini içeriğine sahip "yalancı iğde", Erzurum'un Uzundere ilçesindeki kadınlarca dağlardan toplanarak marmelata dönüştürülüyor. Uzundere Belediyesi bünyesinde İŞKUR aracılığıyla mevsimlik olarak çalışan köylü kadınlar, dağlarda doğal ortamlarında yetişen yalancı iğdenin meyvelerini toplayıp, kazanlarda pişirdikten sonra elekten geçirerek marmelat yapıyor. ( Hadi Şengül - Anadolu Ajansı )

Yemek borusundaki zararlı şişliklerin tedavisinde, günde 2-3 kez, 1/2 yemek kaşığı çıçırgan yağı verilir. Mide ve on iki parmak bağırsağının yaralarında ise, 2-3 kez yemekten 30-40 dakika önce, Bir çay kaşığı içilir. Rahim yaralarının tedavisinde, yuvarlanmış gazlı bez, çıçırgan yağında (5–10 mg.) ıslatılır ve rahim ağzındaki yaraya yapıştırılır. Her gün değiştirilmelidir. Kolpit tedavide 10-15; endoservisittet ve rahim ağzı erozyonunda 8-12 kez işlem uygulanır. Gerektiğinde 4-6 hafta dinlendikten sonra tedaviye devam edilebilir.

cicirgan-yagi-mideye-faydalimi

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Şahtere Otu Sedef Hastalığına İyi Gelir

şahtere otu karaciğere iyi gir mi şahtere otu damar sertliğine faydalı mı şahtere otu sarılığa iyi gelir mi şahtere otu...

Kapat