Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Sezap Karaciğere, Cinselliğe İyi Geliyor

sezap nedir nelere iyi gelir sezap cinsel gücü artırır mı sezap sperm sayısını artırır mı sezap karaciğere faydalı mı sezap şeker hastalarına iyi gelir mi…

Latincesi; Brunnenkresse, Nasturtium officinale olan Sezap Turpgiller familyasından çok yıllık otsu bir bitki olup, köklerinin sürgünleri ile çevre-sine yayılır ve büyük kümeler oluşturur. Sezap 30-50 cm boyunda, sapları (gövdesi) hem yükselen hem de çevresine yayılarak kök salan bir bitkidir. Yaprakları değişken sıra ile dizilmiş olup kanat şeklindedir. Kanatlardaki yan yaprakçıklar yumurta şeklinde ve son yaprakçığı diğerlerine göre oldukça büyük ve kalp şeklindedir.

Sezap bağırsak gazlarını gideriyor mu

Çiçekleri sapların uç kısmında demet şeklinde bir arada olup her bir çiçek beyaz renkli 4 küçük (3-5 mm uzunluğunda) taçlardan ve onu kavrayan kupalardan oluşur. Olgunlaşan çiçekleri 12-18 mm uzunluğunda ve 1,5-2,5 cm eninde içi tohum dolu kapsüllere dönüşür. Tohumları basık yumurta şeklinde, 0,9-1,2 mm uzunluğunda, 0,8-0,9 mm eninde ve üzeri ağ şeklindedir.

Sezap otu Boğaz ağrısını gideriyor mu

Kendine has ve keskin bir kokusu vardır. Sezap vitamin ve madensel mineraller bakımından oldukça zengin olup bünyesinde fosfor, iyot, demir ve kükürt gibi birçok faydalı minerali içerir. Mayıstan ekime kadar toplanan Sezap taze olarak sade veya salata ile yenir ve yahut da doğal ilaç yapımında kullanılır. Halk arasında yörelere göre, Gerdeme, Acı Gerdeme, Kerdeme, Su kerdemesi, Su mancası, Şifalı su teresi, kardomat, cırcır, çayır teresi, istapan, kıran, sezap, tuzik, gibi isimlerle de bilinir.

Sezap otu karaciğer yetmezliğine iyi gelir mi

FAYDALARI: Vücuda kuvvet vermeye, cinsel gücü artırmaya, karaciğer yetmezliğine, romatizmaya, mide ve bağırsak gazlarına, vücuttaki zararlı toksit maddeleri atmaya, bağırsak parazitlerini yok etmeye, şeker hastalığına, saç dökülmelerine, cilt hastalıklarına, kanı temizlemeye, üst solunum yolu hastalıklarına ve parkinson hastalığına özellikle el titremeleri ve unutkanlığa faydalıdır. İdrar attırıcı, balgam söktürücü, mideyi kuvvetlendirici, safra artırıcı, sindirimi kolaylaştırıcı, metabolizmayı kuvvetlendirici ve kanı temizleyici, mikropları öldürücü ve urların büyümesini ve de yayılmasını önleyicidir.

Sezap otu cilt hastalıklarına iyi gelir mi

Halk arasında üşütme, grip, ilkbahar yorgunluğu, öksürük, bronşit ve iştahsızlık, sindirim rahatsızlıkları, tiroit bezinin büyümesi (guatr), kanın kirlenmesi, vitamin yetersizliği ve kandaki şeker yükselmesine (şeker hastalığı) karşı kullanılır. Ayrıca arterit, artroz, gut, deri hastalıkları, sinirsel zafiyet, kabızlık ve metabolizma zafiyetine karşı etkili olduğu bilinmektedir.

Sezap otu Bronşite faydalımı

ÇAY: Sezap kurutulup çayı içildiğinde etkisini büyük oranda kaybeder. Bu nedenle taze olarak salata şeklinde veya sade olarak yenmesi daha uygundur.

Sezap otu Saç dökülmesini önlüyor mu

UYARI: Tarife uyularak kullanılırsa bilinen bir yan tesiri yoktur, fakat tarife uyulmaz ise aşırı oranda veya uzun süre alınır ise mide ve bağırsak rahatsızlıklarına ve böbrek tahrişine neden olabilir.

Sezap otu Romatizmaya iyi gelir mi

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Çınar Yaprağı Kürü Kireçlenmeye İyimi Gelir

çınar yaprağı kürü nedir çınar yaprağı kürü nasıl yapılır çınar yaprağı kireçlenmeye iyi gelir mi çınar yaprağı kürü romatizmaya iyi...

Kapat