Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Sevgiliye Unutma Beni Diye Haykırdı Çiçek

unutma beni çiçeği öksürüğe iyi gelir mi unutma beni yarım baş ağrısını giderir mi unutma beni adet düzenler mi unutma beni sinirleri yatıştırır mı şifalı otlar…

Hodangiller familyasından olup anayurdu Amerika ve Avrupa kıtaları olan Myosotis cinsi otsu bitkilere verilen isimdir. Bunlardan bazı türlerin süs bitkisi olarak kültürü yapılmaktadır ve bu türlere unutmabeni çiçeği adıyla anılmaktadır. 20-30 cm. kadar boyu olabilen çok yıllık unutmabeni bitkisinin yeşil renkli ve mızrak biçiminde yaprakları, bitkinin gövde kısmına sapsız olarak bağlanmıştır.

Yarım Baş Ağrısına faydalıdır

Mayıs–Ağustos ayları arasında açan unutmabeni çiçekleri, beş taç yapraklı ve genellikle mavi veya beyaz yada pembe renkli olur. Çiçeklerin ortası kuş gözünü andıracak biçimde sarı lekelidir. Unutmabeni çiçeği, bir süs bitkisi olarak yetiştirilmesi kolaydır ve bakımı zahmetsizdir. Halk arasında yöreler göre Boncuk otu, Kuş gözü çiçeği olarak da bilinir.

Unutma beni Sinirlere faydalımıdır

Bir Alman efsanesine göre; Tanrı tüm çiçeklere isim verdiğinde, kendisine isim verilmeyen bu küçük çiçek bağırır: “Ey Tanrım! Unutma beni, ” Tanrı yanıtlar ” Senin adın bu olacak. Bir başka efsaneye göre ise Adem ile Havva cenneti terk ettiklerinde bu çiçek arkalarından haykırır: “Beni unutmayın!” Bunların dışında anlatılagelen bir başka efsane ise Orta Çağ’da geçmektedir.

Unutma beni çiçeği sevgiliyi unutur mu

Yine bir Alman efsanesi olan bu efsaneye göre Tuna Nehri kıyısında yürüyüşe çıkan bir şövalye ve sevgilisi, nehir kenarında su üzerinde akıp gitmekte olan bir mavi çiçek görürler. Sevgilisinin çiçeği çok beğenmesi ve istemesi üzerine, şövalye çiçeği almaya çalışır ama bu sırada nehrin sularına kapılarak son bir hamle yaparak çiçeği sevgilisine doğru atar ve “Vergissmeinnicht!” (Unutma beni! ) ” diye haykırır.

Unutma beni çiçeği öksürüğe iyi gelir mi

FAYDALARI: Unutmabeni çiçeği sinirlilik hali için çok faydalıdır. Sinirsel öksürüğe iyi gelir. Hava yutma nedeniyle oluşacak şişkinlik ve gaz problemlerine fayda sağlar. Unutmabeni çiçeği yarım baş ağrısı için şifa olur. Adet düzensizliklerinde yararlıdır.

Unutma beni çiçeği çayı nasıl yapılıyor

ÇAYI: Unutmabeni bitkisinin 20 gram çiçeği yarım litre suda kaynatılır. Elde edilen çay yemeklerden sonra bir çay bardağı olarak içilir. Düzenli olarak içildiğinde fayda sağlar. Yalnız unutmamak gerekir ki hangi bitki olursa olsun 21 günden daha fazla sürekli kullanmamak gerekir. Zira alışkanlık yapar. Sürekli kullanmak isteyenler 1 hafta ara verip tekrar başlayabilir.

unutma beni cicegi nerede yetişir

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Loğusa Otu Doğumu Kolaylaştırır mı

loğusa otu nedir hangi hastalıklara iyi gelir loğusa otu cildi güzelleştirir mi loğusa otu romatizmaya iyi gelir mi loğusa otu...

Kapat