Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Sarımsaklayın, Sarımsak Çok Hastalıktan Korur

sarımsağın faydaları nelerdir sarımsak sarımsağın zararları sarımsak nelere iyi geliyor diş ağrısı kalp hastalıkları mide bulantısına ne iyi gelir……

Yemeklerde, salatalarda, mezelerde ve  soslarda verdiği o harika lezzet ile sarımsağa bayılırız. Sarımsağın kendine has kokusundan ve tadından allisin adlı madde sorumludur. Sarımsağın içerisinde bulunan “allisin” maddesinin yüzyıllardır hastalıklara karşı insanlığı koruduğu bilinmekte.

Tansiyonu çok düşük olan kişiler, sarımsak alerjisi olanlar ve mide rahatsızlığı çekenler dışında herkesin sarımsağı güvenle tüketebilir.

Sarımsak yaklaşık 30 adet sülfür bileşiği, çeşitli enzimler ve amino asitler, flavonoidler mineraller, A vitamini, B ve C vitaminleri içermektedir.

Sarımsak, prebiyotik özellikteki bir besindir. Yani prhasebiyotikler dediğimiz; vücut için faydalı bakterilerin etkinliğini ve sayısını artırmaya yardımcı olur. Dolayısıyla sarımsak, bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkilere sahiptir.Vücudun savunma mekanizmasını güçlendirmesi özelliğinden dolayı sarımsak düzenli tüketilmelidir.

Hem vitaminler, mineraller ve diğer zengin besin içeriğinden dolayı hem de prebiyotik özelliğinden dolayı sindirim sistemi üzerinde olumlu etkiye sahiptir.
Sarımsak kolesterol problemine de iyi gelmektedir. Kandaki iyi huylu kolesterolü (HDL) yükseltip, kötü huylu kolesterolü (LDL) ve trigliseridi düşürmektedir.

Tansiyonu yüksek olan kişiler de sarımsağı düzenli tüketmeye çalışmalıdır; çünkü sarımsak tansiyon düşürücü etkiye sahiptir.

Kansere karşı da koruyucudur. Yapılan bilimsel çalışmalar düzenli sarımsak yiyenlerin sarımsak yemeyenlere oranla mide kanserine yüzde 50 daha az yakalandığı göstermiştir.

Damar sertliği sorununa karşın sarımsak iyi bir koruyucudur. Kan şekerinin dengelenmesinde yardımcı rol oynar.
Sarımsak sigaranın, kirli hava koşulları ve çeşitli kimyasalların vücuda verdiği zararlı etkilerin giderilmesi içinde çok önemlidir. Vücutta biriken toksinlerin atılmasında yardımcı görev alır.

sarımsak iyi gelir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Sağlıklı Kilo Nasıl Verilir ?

kilo verme yolları sağlıklı kilo verme kilo veremiyorum aşırı kilo alma sorunu çok kilo alıyorum kilo verememe sorunu cilt bakımı......

Kapat