Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Şahtere Otu Sedef Hastalığına İyi Gelir

şahtere otu karaciğere iyi gir mi şahtere otu damar sertliğine faydalı mı şahtere otu sarılığa iyi gelir mi şahtere otu cilt bakımında kullanılır mı şahtere otu…

Şahtere otu Doğu Anadolu bölgemiz haricinde Ülkemizin her bölgesinde harabeler ve boş arazilerde kendiliğinden yabani olarak yetişir. Boyu yaklaşım 15-20 cm,arasında olup yaprakları parçalı,gri ve açık yeşil renktedir.Yapraklar 2-3 parça halinde toplu olarak yetişir.Bahar aylarının sonuna doğru mora yakın renkte açan çiçekleri yaz başında yuvarlak ve toplu halde bulunan tohuma dönüşür.Kendine has bir kokusu ve acı bir tadı olan Şahtere Otu ilkbaharda toplanıp gölgede kurutularak kullanılmalıdır.

sahtere-otu-egzamaya-iyimi-geliyor

Şahtere Otu halk arasında Sarılık Ot, Acı Tere, Tilki Kişnişi ve Yer çiçeği olarakta bilinir. Vücudun bazı bölgelerinde deride gümüş rengi, simetrik şekilli, kaşıntılı, pullu kabuklanmalar halinde kendini gösteren sedef hastalığının, yayılmadan önlem alınması ve ihmal edilmemesi gereken, psikosomatik ve oto immün bir hastalıktır. Sedef hastalarının stresten uzak durmaları gerekir. Güneş ışığı, döküntülerin ortadan kalkmasında fayda sağlayacağı gibi, destekleyici bitkisel yaklaşımlarla da hastalığın etkilerini azaltmak mümkün olabilmektedir.

sahtere-oto-sedef-hastaligina-iyi-gelir-mi

Bitkisel kaynaklar, beslenmede önemli bir yere sahip olup, Sedef hastalığının tedavisinde yararlı olan fumarik asit içeren şahtere otu (Fumaria), yatıştırıcı ve toksin atıcı etkileriyle de sedef hastalarının yararlanabileceği mükemmel bir bitkidir.

sahtere-otu-damar-sertligine-iyi-geliyor-mu

Özellikle karaciğer sağlığı üzerinde önemli faydaları olan şahtere otu, vücudu terleterek toksinlerin atılmasına, böylelikle aynı zamanda karaciğer sağlığının korunmasına yardımcı olur. Sedef hastaları şahtere otunu çay olarak tüketebilirler.

sahtere-otu-sivilcelere-iyi-gelir-mi

FAYDALARI: Şahtere otu özellikle karaciğer hastalıklarına, sarılık, sedef ve egzamaya, damar sertliğine vücuttaki zehirli maddeleri, radyasyonu ve alınan kortizonu atmaya, basura, idrar artırmaya, sivilcelere, kanı temizlemeye, harici yaralara, iştah açmaya ve mide bağırsak sancılarına karşı kullanılmaktadır.

sahtere-otu-idrar-sokturur-mu

ÇAYI: Bir su bardağı sıcak suya 1 tutam kadar atılacak olan şahtere otu, 5 dakika bekletilmek suretiyle demlendikten sonra içilebilir.

sahtere-otu-karacigere-iyi-geliyor-mu

UYARI: Şahtere Otu Kaynatılmadan Demlenerek kullanılmalı demlemede Cam veya Toprak kap kullanılmalı metal kaşık değdirilmemeli.

sahtere-otu-idrar-sokturur-mu

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Kekik Kanser Hücrelerini İntihara sürüklüyor

kekik kansere faydalı mı kekik kolan kanserine iyimi gelir kekik meme kanserini önler mi kekik diş eti iltihaplarını önler mi...

Kapat