Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Şahtere Otu Nedir Nelere İyi Gelir

Şahtere Otu Nedir Nelere İyi Gelir

Latince ismi Fumaria Officinalis olan Şahtere otu ‘’Sarılık otu’ veya “Yer çiçeği’’ olarak da bilinir. Gelincikgiller familyasından bir bitki olup, ılıman iklimlerde yetişmekte ve yüzyıllardır başta Hindistan olmak üzere birçok ülkede Ayurvedik tıpta kullanılmaktadır. Şahtere otu, bizim ülkemizde de hemen her yörede doğal olarak yetişmektedir, kaynatılmadan demlenip suyunun tüketilmesi veya kurutulduktan sonra dövülerek balla karıştırılarak yenilmesi önerilmektedir. Şahtere otunun içeriği incelendiğinde; bitkilerin içinde biyolojik olarak etkileri olduğu düşünülen alkoloidler ve potasyum tuzları, tanenler ve fumarik asit bulunmaktadır.

Faydaları:

Şahtere otu, bağırsak spazmları, karaciğerden üretilen ve yağların sindiriminde önemli olan safra akışının düzenlenmesinde etkilidir. Ayrıca deri problemleri, konjuktivit, kalp problemleri, sıvı atımını ve kabızlıkta kullanımı önerilmektedir. En çok egzama, psioriasis, kaşıntı ve akne gibi cilt problemlerinin tedavisinde kullanıldığı, gram pozitif bakterilere karşı anti-bakteriyel etkisinin olduğu belirtilmektedir.

Farelerde yapılan bir çalışmada, karaciğer tümörlerine karşı iyileşmede de etkisi görülmüş olup, tümör baskılayıcı ve kemoterapi ajanı olarak kullanımı ümit vaat etmektedir. Şahtere otu Fransız sağlık yetkilileri tarafından, böbrek ve sindirim işlevlerinde kullanılan ve sindirime yardımcı olan bitkisel bir ilaç olarak 1986 yılında resmen tanınmıştır. Ayrıca, bu ot Birleşik Krallık genel satış listesinde bulunmakta olup, Almanya tarafından da onaylanmıştır.

Kısa süreli, önerilen düzeylerde ağız yoluyla kullanımı güvenli olarak görülse de, fazla kullanımının titreme, konvülsiyon ve ölüme kadar giden sonuçlar doğurabileceği konusunda uyarılar bulunmaktadır.

UYARI:

Sonuç olarak şahtere otu kullanımı ile ilgili muhakkak bir doktora danışılması gerekmekte ve bu otun etkinliği ve güvenliği konusunda daha fazla çalışmanın yapılması gerekmektedir. Uygun doz kullanıcının yaşı ve sağlık durumu gibi birçok etkene bağlı olarak değişmekte olup, ne kadar kullanılması gerektiği konusunda net bir bilgi bulunmamaktadır. Hamilelerde ve emziklilikte kullanımı önerilmemektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Kozmetiği Bırak Doğal İksire Bak

Havucun İnanılmaz Faydaları Havuç suyu; vitaminler, lif ve besin maddeleri ile doludur. Her gün düzenli olarak tüketmeniz için birçok nedeniniz...

Kapat