Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Şahtere Otu Mucize Mi ?

Şahtere Otu Nedeir, Nelere İyi Gelir ?

Latince ismi Fumaria Officinalis olan Şahtere otu ‘’Sarılık otu’ veya “Yer çiçeği’’ olarak da bilinir. Gelincikgiller familyasından bir bitki olup, ılıman iklimlerde yetişmekte ve yüzyıllardır başta Hindistan olmak üzere birçok ülkede Ayurvedik tıpta kullanılmaktadır. Şahtere otu, bizim ülkemizde de hemen her yörede doğal olarak yetişmekte, kaynatılmadan demlenip suyunun tüketilmesi veya kurutulduktan sonra dövülerek balla karıştırılarak yenilmesi önerilmektedir.

Şahtere Otu Egzamaya Ve Cilt Problemlerine İyi Geliyor

Şahtere otunun içeriği incelendiğinde; bitkilerin içinde biyolojik olarak etkileri olduğu düşünülen alkoloidler ve potasyum tuzları, tanenler ve fumarik asit bulunmaktadır. Şahtere otu, bağırsak spazmları, karaciğerden üretilen ve yağların sindiriminde önemli olan safra akışının düzenlenmesinde etkili görülmekte, ayrıca deri problemleri, konjuktivit, kalp problemleri, sıvı atımını ve kabızlıkta kullanımı önerilmektedir. En çok egzama, psioriasis, kaşıntı ve akne gibi cilt problemlerinin tedavisinde kullanıldığı, gram pozitif bakterilere karşı anti-bakteriyel etkisinin olduğu belirtilmektedir. Farelerde yapılan bir çalışmada, karaciğer tümörlerine karşı iyileşmede de etkisi görülmüş olup, tümör baskılayıcı ve kemoterapi ajanı olarak kullanımı ümit vaat etmektedir.

Şahtere Otu Sindirime Yardımcı

Şahtere otu Fransız sağlık yetkilileri tarafından, böbrek ve sindirim işlevlerinde kullanılan ve sindirime yardımcı olan bitkisel bir ilaç olarak 1986 yılında resmen tanınmıştır. Ayrıca, bu ot Birleşik Krallık genel satış listesinde bulunmakta olup, Almanya tarafından da onaylanmıştır. Kısa süreli, önerilen düzeylerde ağız yoluyla kullanımı güvenli olarak görülse de, Şahtere Otunu Bilinen Faydaları: Yüksek tansiyonu düşürücü etkisi vardır. Kişiyi yatıştırıcı ve terlemesini tetikleyici etkisi vardır. Damar sertliğine karşı koruyucu bir görev üstlenmektedir. Sarılık hastalığına iyi gelmektedir. Bu yüzden sarılık otu olarak da adlandırılmıştır.

Karaciğere İyi Geliyor

Karaciğer rahatsızlıklarına karşı faydası bulunmaktadır. İdrar söktürücü olmasının yanında kanı ve böbrekleri temizleyici özelliği bulunmaktadır. Mide ağrısı şikayetlerine iyi gelmektedir ve kişide hazmı kolaylaştırmaktadır. Saçlardaki kepeği azaltmada etkilidir. Sedef başta olmak üzere egzama ve uyuz gibi cilt rahatsızlıklarının giderilmesinde yardımcı etkisi vardır. Karaciğer yağlanmasına ve karaciğer hastalıklarına iyi gelir. Şahtere Otu Çayı Nasıl Yapılır? Şahtere otundan çay hazırlamak için; bu bitkinin yapraklarını veya toprak üstünde kalan kısmının tamamını, kurutmanız gerekmektedir. Kurutulmuş olan bitkiyi, sıcak suda haşlayarak veya merhem halinde kullanabilirsiniz.

Kepekleri Arındırır Saçı Temiz Tutar

Bu bitkinin kendisinin çok faydalı olmasının sebebi, öz suyunun çok faydalı olmasından kaynaklanmaktadır. Şahtere otunun öz suyunu, harici olarak cilt rahatsızlıklarında kullanabilirsiniz. 4-5 dakika kadar kaynatılmış olan suyu ile saçlarınızı yıkadığınız zaman kepeklerinizden büyük oranda arınırsınız. Alışkanlık haline getirilip kullanılmaması gereken bu bitkiyi; yarım litre suda 1 çorba kaşığı kadarını 5 dakika kadar kaynatmanız yeterli olacaktır. Günde en fazla 4 defa olmak üzere ve 1 çay bardağı ölçüsünü aşmayacak şekilde içilmesi uygundur.

UYARI: fazla kullanımının titreme, konvülsiyon ve ölüme kadar giden sonuçlar doğurabileceği konusunda uyarılar bulunmaktadır. HAMİLELER VE EMZİREN ANNELERİN KULLANIMI ÖNERİLMİYOR

Uygun doz kullanıcının yaşı ve sağlık durumu gibi birçok etkene bağlı olarak değişmekte olup, ne kadar kullanılması gerektiği konusunda net bir bilgi bulunmamaktadır. Hamilelerde ve emziklilikte kullanımı önerilmemektedir. Sonuç olarak şahtere otu kullanımı ile ilgili muhakkak bir doktora danışılması gerekmekte ve bu otun etkinliği ve güvenliği konusunda daha fazla çalışmanın yapılması gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Yüzyıllardır Kullanılan Şifa Sinameki Çayı

Sinameki Çayı Nelere İyi Gelir? Sinameki, yüzyıllardır Afrika, Hindistan ve dünyanın diğer bölgelerinde yetiştirilen bir bitkidir. Bu bitkinin yaprakları ve...

Kapat