Safou (Butter fruit ) Meyvesi Nedir Nelere İyi Gelir

 

Safou (Butter fruit ) Meyvesi Nedir Nelere İyi Gelir.

ateşi düşüren meyveler bağışıklık sistemini güçlendiren meyveler yüksek tansiyonu düzenleyen meyveler cild bakımına iyi gelen meyveler şifalı meyve yağları

Safou meyvesi Afrika armudu olarak da bilinmektedir. Bir diğer adı Tere yağı meyvesi olan Safou, Afrika’ya özgü bir meyvedir. Diğer adının tereyağı meyvesi olmasının nedeni bu meyve pişirildiği zaman tere yağına benzer bir kıvam alıyor. Tadı ise tere yağına benziyor. Koyu mavi ile mor arasında renklerden oluşur. 14 cm civarında uzayabilen bir meyvedir. İçerisinde bulunan yağ asidi, aminoasit ve trigliserit enzimleri tok tutma becerisine sahiptir. Bu sebeple kilo kontrol programlarında tavsiye edilen meyvelerden bir tanesidir.

Bir başka inanışa göre Afrika’da ki açlığı bitireceğine inanılmaktadır. Meyvenin tüm kısımları kullanılmaktadır. Safou meyvesi pişirilerek ana yemek olarak değerlendirilebilir. Afrikada alternatif tıp alanında en çok kullanılan meyvelerden biridir.

İçerisinde A, B1, B3, D ve C vitaminleri bulunmaktadır. Safou meyvesi faydaları arasında en dikkat çeken detay meyvenin %47’sinin yağ olmasıdır. Meyve pişirildiğinde tereyağı kıvamını alır ve oldukça besleyicidir. İçerisinde bulunan aminoasitler sayesinde yağ vücutta birikmez. Cilt rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Safou meyvesi dizanteri, yüksek ateş ve yüksek tansiyon gibi kronik rahatsızlıkları önlemek ve tedavi etmekte de oldukça sık kullanılabilir bir meyvedir. Çiğ yediğiniz takdirde bağışıklık sistemini harekete geçirir ve hastalıklara karşı direnç arttırır.

Meyve pişirilerek tüketildiğinde ise kabızlık gibi problemlere iyi gelmektedir. Dacryodes edulis (Safou) yara, cilt hastalıkları, dizanteri ve ateş gibi çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için bazı Afrika ülkelerinde geleneksel tıpta kullanmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Tarçın Yağı Nasıl Yapılır Nelere İyi gelir

Tarçın Yağı Nasıl Yapılır Nelere İyi gelir ağız kokusuna tarçın yağı faydalı mı mide rahatsızlığına ne yağı iyi gelir evde...

Kapat