Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Roka Hangi Hastalığa İyi Gelir ?

Roka Nelere Faydalıdır ?

Roka (Eruca vesicaria), turpgiller (Brassicaceae) familyasından, yaprakları salata olarak tüketilen bir bitkidir. Sağlık üzerinde oldukça yararlı olan roka, halk arasında da merak konusu oldu.Roka Akdeniz ülkelerinde Roma İmparatorluğu döneminden beri bilinmekteydi. Yabani olarak doğada mevcut olduğu gibi tarım amacıyla da yetiştirilir. Roka İtalya, Yunanistan ve Türkiye gibi Akdeniz ülkelerinde genellikle salata ve garnitür olarak kullanılır.

Bazı Bölgelerde Yemek Olarak Pişirilir

Ancak bazı ülkelerde yemek olarak da pişirilir. Örneğin Slovenya’nın Koper bölgesinde peynirli börek yapımında kullanılır. İtalya’da özellikle Venedik kenti civarında pizza ve makarna yemeklerine konur. Roka son 20 yıl içinde zengin ve acımsı lezzeti nedeniyle Akdeniz ülkeleri dışında da yayılmaya başladı. Özellikle Batı Avrupa ve ABD’de de kullanılır hale geldi. Roka (Eruca vesicaria) lezzetine göre sulu ya da acı roka adını da almaktadır.

İştah Açıcı Etkisi Vardır

%90 sudan oluşan roka, çok sulak yerde yetişirse tadı hafifler, aromatik lezzet seyrelir ve su rokası adını alır; susuz yerde yetişirse tadı ve aroması acılaşır ve acı roka adını alır. C vitamini açısından oldukça zengindir. Ayrıca, K ve P vitamini ile çeşitli mineraller içerir. Acımsı tadının aksine iştah açıcı etkisiyle yeme isteğini artırıcı etkisi vardır. Hazımsızlığa iyi gelen roka, özellikle et yemekleriyle tüketilmesi halinde midenin sindirimine destek olur.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendiriyor

C vitamininin bolca bulunduğu roka vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Akciğer ve bağırsak kanserlerine karşı koruyucudur. Karaciğeri kuvvetlendirir ve öksürüğe şifa olur. Kan şekeri seviyesini korumada etken maddeler barındıran roka, şeker hastalarına tavsiye edilen yiyecekler arasında yer almaktadır. Karın şişkinliğine sebep olan ve karında biriken suyun boşaltımını sağlayarak idrar söktürür. İçeriğindeki afrodizyak etkisiyle cinsel gücü ve cinsel isteği arttırır.

Zararlı Maddeleri Temizliyor

Vücuttaki zararlı maddelerin atılmasını sağlayarak vücudu temizler ve zindelik verir. Kanı temizleyici özelliği olan roka, sarılığa iyi gelmektedir. İçindeki düşük kalori miktarı sayesinde diyet yapanların tüketebileceği bir bitkidir ancak iştah açma özelliği unutulmamalıdır. Saç, tırnak ve cilt içinde gerekli mineralleri içinde barındırır ve kuvvet verir. Kemiklerin güçlenmesini sağlayarak eklem ağrılarına iyi gelir.

UYARI: Roka, faydaları ile zamanı geldiğinde ihmal edilmemesi gereken bir yeşillik. Ancak her besinde olduğu gibi rokanın da aşırı tüketimi yan etkiler doğuracağından midede gaz birikmesine sebep olduğu için özellikle gastrit sorunu yaşayanların dikkat etmesi gerekir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Günde Bir Avuç Sağlık

Pikan Cevizi Nedir, Nelere İyi Gelir ? Yeterli ve dengeli beslenme olarak özetlenen sağlıklı beslenmeyi dönemsel bir diyet gibi düşünmek...

Kapat