Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Rambutan Kansızlığa Kısırlığa Çare Oluyor

Rambutan Kansızlığa Kısırlığa Çare Oluyor:

Rambutan meyvesi, dünyanın en ilginç doğa ürünleri arasında geçer Tayland, Malezya, Vietnam ve Kamboçya gibi Uzak doğu ülkelerinde yetiştirilmektedir. Ülkemizde Antalya ili Gazipaşa ilçesinde Üretimi yapılmaktadır. Meyvelerin dış kabuklarının rengi, sarı ile kırmızı arasında değişir ve Üzerlerinde uçları sivri ve yumuşak dikenleri bulunur. Kabuğun altındaki meyve eti açık sarı renkte ve kolaylıkla ısırılamayacak kadar sert olduğundan meyve emilmek sureti ile tüketilir. Büyüklüğü bir küçük elma kadar olup, lezzet ve kokusu cinslerine göre tatlı, ekşimsi ve ekşi arasında değişir. Henüz semt manavlarında görünmeyen Rambutan meyvesi lüks manavlarda oldukça yüksek fiyatlarda alıcısını buluyor. Yüksek miktarda demir içermesi sayesinde hemoglobin değerini arttıran Rambutan meyvesinin birçok hastalığa da şifa kaynağı olduğu belirtiliyor.

FAYDALARI: İçerdiği demir minerali sayesinde vücutta hemoglobin oluşumuna yardımcı olur. Demir seviyesi düşük olduğunda kırmızı kan hücreleri yeterince oksijen taşımayacağı için hücrelerimiz düzgün bir şekilde çalışmazlar. C vitamini açısından zengin olan Rambutan, azot içeriği yüksek kaliteli bitkisel protein içerir. İçerdiği oleik ve eikosoid yağ asitleri nedeniyle cildin parlamasına yardımcı olur. İçerdiği demir minerali sayesinde vücutta hemoglobin oluşumuna yardımcı olur. Demir seviyesi düşük olduğunda kırmızı kan hücreleri yeterince oksijen taşımayacağı için hücrelerimiz düzgün bir şekilde çalışmazlar.

Rambutan Asya ülkelerinde dizanteri tedavisinde kullanılır. Dizanteri olan kişiler için 10 Rambutan 1 litre suda iyice kaynatılır. Yarım litre kahvaltıdan sonra suyu ve içerisindeki 5 meyveyi akşam yemeğinden sonra da geri kalan sıvı ve meyve tüketilerek dizanteri tedavi edilir.

Kalp ve damar hastalıkları: Kolesterol hastalarına önerilen bir meyvedir. Kalp ve damar hastalıklarına karşı faydalıdır. Işıl ışıl bir cilt: Cildi güzelleştirir ve cilt hastalıklarına karşı adeta bir kalkan görevi görür. Ayrıca meyve kısmının yoğun miktarda su içermesi cildin renginin düzenlenmesine ve parlamasına yardımcı olmaktadır.

Kemik gelişimi: Bol miktarda, A,C, K vitaminleri içerir. Ayrıca potasyum protein kalsiyum gibi birçok çeşitli mineralleri bünyesinde barındırır. Göz bozukluğunda ve kemik- diş sağlığı gelişiminde oldukça önemli bir yere sahiptir. Anemi hastalığı(Kansızlık): Demir yönünden zengin olan Rambutan meyvesi, vücuttaki hemoglobin seviyesini yükseltir. Kansızlık nedeniyle anemi gelişen hastalara da kullanmaları tavsiye edilir.

Kaliteli sperm üretimi: Meyvenin içerisinde yer alan yüksek miktarda C vitamini sperm sayısı ve kalitesini arttırıyor. C vitamini spermlerin oksitlenmesini önlüyor ve yumurtalıklarda yer alan hücreleri koruyor. Araştırmalara göre Rambutan meyvesinin, tüm kanser çeşitlerine karşı kuvvetli bir etkisi olduğu düşünülmekte ve bu konuda çalışmalar sürmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Gövelek Otu Öz Suyu Rahim Akıntılarını Giderir

Gövelek Otu Usaresi Rahim Akıntılarını Giderir: Latincesi; Loranthus europoeus  olup, Ökse otu giller familyasındandır; Gövelek otunun genç sürgünleri yeşil, ufak...

Kapat