Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Pomelo Nasıl Bir Meyvedir ?

Pomelonun Faydaları Nelerdir ?

Pomelo meyvesi nedir? Sağlık açısından birçok faydası olan Pomelo meyvesi neye iyi gelir? Çin Greyfurdu, ağaç kavunu ya da Şadok olarak bilinir. En çok Akdeniz çevresi, Hindistan, Güney Amerika ve Orta Amerika bölgelerinde yetişir. Pomelo ağacı yavaş büyüyen bir ağaç türüdür ve 3 yaşına geldiği zaman meyve vermeye başlar. Pomelo meyvesi, kalın ve sert kabuklu oldukça yararlı bir meyvedir. Turunçgillere bağlı Citrus cinsinin bir türü olan ağaca ve meyvesine verilen addır.

Soğuk Algınlığına Birebir

Pomelo aynı zamanda turunçgiller içinde en büyük meyvelere sahip olan türdür. Pomelo‘nun meyvelerinin çapı 15 – 25 cm. bulabileceği gibi, ağırlıkları ise 2 kilograma kadar çıkabilir. Sarı, pürüzsüz bir kabuğa sahip olan Pomelo diğer turunçgillere göre daha az ekşi, meyvesi şekerli bir yapıdadır.Pomelo içeriğindeki hesperedin glikoziti sayesinde kılcal damarları güçlendirir. Sindirim sistemini çalıştırır, kabızlığı önler. Soğuk algınlığına iyi gelir, soğuk algınlığına yakalanma riskini azaltır.

Mide Rahatsızlıklarını İyileştiriyor

Mide rahatsızlıklarını iyileştirici özelliği vardır, mideyi rahatlatır. Yorgunluk hissini azaltır, enerji verir. Pomelo meyvesinin faydalarından bir tanesi de yapraklarının hazmı kolaylaştırmasıdır. Ayrıca yaprakları nefesi rahatlatır. Kabuğu çiğnendiğinde ağız kokusunu geçirir. İçerdiği spermdin sayesinde hücrelerin yenilenmesini sağlar. Anti-aging özelliği vardır, serbest radikaller ile savaşır. Pomelo meyvesini ya da kabuğunu koklamanın baş ağrısına iyi geldiği söylenir.

Yağ Yaktırır, Sağlıklı Zayıflatır

Pomelo meyvesi yağ yakıcı özelliğe sahiptir. Özellikle diyet döneminde kullanıldığında tokluk hissini artırır, kilo vermeyi kolaylaştırır. Cildin kırışıklık belirtilerini geciktirir, yaşlanmayı geciktirir. Pomelo çekirdeğini ezerek su ile karıştırıp aç karnına içtiğinizde bağırsak kurtlarını düşürür. Pomelo kabuğunun suyu ile yaralara pansuman yapıldığında yaranın iyileşme süreci hızlanır. Mide ve ciğerlerin hararetini keser.

Pomelo Nasıl Kullanılır?

Pomelo meyvesi pasta, şeker, reçel yapımında kullanıldığı gibi bazı yerlerde meyve çayı olarak da kullanılır. Kabuğundan hamur işleri, çikolata ve yemek sosu yapılabilir. Meyve olarak direkt tüketilebilir. Pomelo meyvesinin 200 gramı yaklaşık 76 kaloridir. Yaprak olarak günlük ortalama tüketim miktarı ise 40 gramı geçmemelidir.

Pomelo Kullanırken Dikkatli Olun

Pomelo meyvesinin yukarıda saydığımız C Vitamini sağlayan özelliği ve bununla birlikte potasyumu fazlaca barındırması bazı hastalar için zararlı olabilir. Özellikle karaciğer hastaları, Böbrek hastaları ve Kan basıncı(tansiyon) düşük olan hastaların Pomelo meyvesini tüketmeden önce mutlaka doktora danışmaları tavsiye edilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Naşi Armudu Nedir, Nelere İyi Gelir ?

Naşi Armudunun Faydaları Naşi armudu, Japonya ve Çin ülkelerinde yetiştirilen Naşi armudu, bilimsel olarak Pyrus pyrifolia ağacından elde edilen bir...

Kapat