Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Pepino Meyvesi Hangi Hastalıklara İyi Gelir ?

Pepino Nedir, Nelere İyi Gelir?

Pepino patlıcangiller familyasından kültürü yapılan bir meyve türü olup, Ana vatanı Güney Amerika ülkelerinden Peru olduğu bilinen Pepino; kavun aromalı, meyve eti sulu ve ince kabuklu olup meyveleri partenokarpik oluştuğundan meyve içerisinde tohum bulunmamakta ve meyvesi tümüyle yenilebilmektedir. Doğal ortamda çok yıllık üretim şansına sahip olduğu halde, ekonomik anlamda tek yıllık üretim tercih edilmektedir.

Pepino Nasıl Bir Meyvedir ?

Son yıllarda Türkiye’de yetiştirilen bir meyve türü olan Pepino Meyvesi Kavun, Muz ve Ananas‘a benzerliği ile bilinmektedir. Şeker hastalığı, Kemik erimesi ve Dalak Yetmezliği gibi birçok hastalığa olan faydası ile bilinmektedir. Pepino meyvesi ülkemizde Malatya ve Erzincan illerinde yetiştirilmektedir.

Pepino Nelere İyi Gelir ?

Pepino’nun kanser hücrelerinin yok olmasında büyük etki sağladığı ve kolesterolü düşürdüğü belirtiliyor. Hücre yenileyici ve kemik gelişimine fayda sağlayan özelliğiyle çocukların gelişiminde büyük rol oynayan Pepino, C vitamini deposu olma özelliğiyle idrar yolları, solunum yolları enfeksiyonlarında vücut direncini artırıyor. İçerdiği kalsiyum oranıyla ağrıların giderilmesinde de önemli bir etkiye sahip.

Anemi Hastalarına İyi Geliyor

Anemi hastalarının tüketmesinin önerildiği Pepino, böbrek kumunda bir hayli etkili. Cinsel duyguları veya isteği uyaran etkisi de bulunan Pepino’nun, uyku düzenini dengeleyerek, menopoz döneminde yaşanan psikolojik sorunları gidermede olumlu bir etkisi bulunuyor. İçerisinde K vitamini sayesinde kanın pıhtılaşmasını kolaylaştıran bu tropikal meyvenin faydalı olduğu rahatsızlıklar ise şöyle sıralanıyor: Şeker hastalıkları, Kemik erimesi, Dalak yetmezliği, Bağırsak kanseri, Gen hastalıkları, Mide rahatsızlığı, Kansızlık hastalığı, Hemofili hastalığı, Kilo problemleri.

Pepino Çeşitleri ve Özellikleri

Dünyada üretimi yapılan başlıca Pepino çeşitleri Schmidt, Kawi, Suma, Asca, Lincoln, Gold, Golden Litestipe, Miski. Ülkemizde üretimi yapılan Pepino çeşidi ise miski. Ağırlığı 40 – 50 gramdan 1300 grama kadar değişen meyve genellikle 150 – 600 gram arasında. Ve ortasında çekirdek, tohum bulunmayan meyvenin tamamı yenilebiliyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Çemen Otu Nelere İyi Gelir?

Çemen Otu Mucizesi Çemen nedir? Çemenin faydaları nelerdir? Baklagiller familyasından olan çemen, Anayurdu Güney Avrupa ve Akdeniz havzası olan çok...

Kapat