Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Papaya Nedir Hangi Hastalıklara İyi Gelir

Papaya Nedir Hangi Hastalıklara İyi Gelir

güçlü saçlara ne iyi gelir kabızlığa hangi meyve yararlıdır akne ve sivilceler nasıl giderilir şeker hastaları hangi meyveleri tüketmelidir şifalı meyveler

Papaya bitkisi İlk olarak Meksika da yetiştirilmiş ve şimdi dünyanın hemen hemen tüm tropikal bölgelerinde yaygın olarak yetiştirilmektedir. Papaya bitkisi 3 yıl içinde meyve vermeye başlar. Papaya meyvesi, çoğunlukla erken yaz ve sonbahar aylarında tüketilmektedir. Papayanın soğuk iklimlere çok az ya da hiç toleransı yoktur. Bu nedenle tropik iklimlerde yetişir. Papaya meyvesi armut şeklinde, tereyağı kıvamında, tatlı etli bir meyvedir ve misk kavununa benzer misk benzeri bir tadı vardır. Olgun bir papaya yumuşaktır ve sarımsı-turuncu bir renktir. Vücudun normal işleyişi için çok önemli olan besinlerin yüksek içeriğine sahip olmasıdır. Meleklerin meyvesi olarak da bilinen Papaya hem meyve hem de sebze olarak yenilebilen çok yönlü bir meyvedir. İnsan sağlığına birçok faydaları vardır.

Papayanın Faydaları Nelerdir

Papain ve chymopapain papaya meyvesinin iki önemli enzimidir. Bu enzimler vücutta protein sindirimine yardımcı olur. Papain en bol ve en etkin olandır. Sindirim sürecine olan katkılarının dışında papaya enzimleri ödem, iltihap ve yaraların iyileşmesine de yardımcı olur. Papayada bulunan C vitamini, E vitamini ve beta-karoten gibi antioksidanlar aynı zamanda inflamatuar semptomları azaltmaya yardımcı olur. Bu meyvenin astım, osteoartrit ve romatoid artriti olan insanlar için yararlı olmasının nedeni budur. Papain ve chymopapain enzimleri kornea deformasyonu ve böcek sokmalarının tedavisinde de yardımcıdır. Papaya olgunlaştıkça bu enzimlerin ortadan kalktığını unutmayın. En etkili şekilde faydalanmak için papayayı hala yeşilken alın.

Papayada bulunan lif zenginliği göz önüne alındığında, kabızlık gibi yaygın sindirim sorunları için doğal bir çare olduğu düşünülür. Meyvede bulunan aktif maddeler sindirim sistemi de dahil olmak üzere vücuttan toksinlerin atılmasında yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi papayanın sahip olduğu bir başka avantajdır. İçinde bulunan A ve C vitaminleri bağışıklık sistemini güçlendirerek grip ve soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlardan korunmanızı sağlar.

İnmenin en önemli nedeni kolesterol oksidasyonudur. Kolesterol oksidize olduğu zaman, vücutta kan damarlarının duvarlarında birikmeye başlar. Bu birikim beyin kan akımının kesilmesine neden olan plaklara yol açar ve felce neden olabilir. Papaya antioksidanlar açısından zengin olduğundan kolesterolün oksidasyonunu engeller. Papaya kolesterol seviyelerini düşürerek, ateroskleroz ve diyabetik kalp hastalıkları gibi durumların önlenmesinde yardımcı olur. Bunların dışında A vitamininden zengin oluşu akciğer sorunlarını engellemeye yardımcı olur.

Akciğer kanserine yatkınlığı olan insanların günlük beslenmelerine bu meyve eklemeleri oldukça faydalı olabilir. Papaya meyvesinin tohumları E. coli, Salmonella ve stafilokok enfeksiyonları ve bazı böbrek hastalıklarını önlemeye yardımcı olabilir. Papaya tohumlarından yapılan papaya ekstresinin karaciğerin temizlenmesine ve bağırsak parazitlerinden kurtulmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

Makula dejenerasyonu yaşla ilgili bir hastalıktır ve yaşlı yetişkinlerde görme kaybının başlıca nedenidir. Araştırmalara göre, diyetinize papaya eklemek bu göz hastalığı riskini azaltmada büyük bir yarar sağlayabilir. Folat, C vitamini, beta-karoten ve E vitamini içeriği sayesinde papaya kolon kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabilir

Şeker bağımlılığını azaltır:

Şeker insanlarda bağımlılık yaratan kimyasal bir maddedir. Oldukça zararlı olan bu kimyasal madde sürekli aç ve yorgun hissetmenize neden olur ve obezite gibi problemlere yol açar. Papaya meyvesini düzenli ve sağlıklı bir şekilde tükettiğinizde şeker yüzünden ortaya çıkan bağımlılığı giderici özelliktedir.

Sivilcelere çözüm:

Sağlık ve görüntü açısından bizi oldukça rahatsız eden sivilcelerden papaya maskesi ile kurtulabilirsiniz. İçerisinde bulunan C vitamini, fosfor, demir ve potasyum gibi cilde iyi gelen mineral ve vitaminlerle akne ve siyah nokta oluşumunu engeller. Daha kusursuz bir cilde kavuşmanıza yardımcı olur. Papaya meyvesinin suyunu pamuk yardımıyla sivilcelerinize ve cildinize uygulayabiliriniz. 15 dakika bekledikten sonra soğuk su ile temizleyerek ilk uygulamada bile farkı görebilirsiniz.

Daha güçlü saçlar:

Saç sağlığı her daim önemli bir nokta olmuştur. Gür ve sağlıklı saçlar bize daha olumlu bir enerji ve öz güven verir. Papaya yaprakları ile hazırlayacağınız çayı şampuanınıza eklediğinizde saçınıza doğal bir parlaklık verip, saç köklerinizin güçlenmesine yardımcı olacaktır.

Kanserle savaşan meyve:

İçeriğinde bulunan çeşitli antioksidanların kanserli hücreleri iyileştirme etkisi yarattığı ve büyümelerini engellediği çeşitli araştırmalarla ortaya konmuştur. Meyve ve yapraklarının kanserli hücreleri 24 saat gibi kısa bir sürede etkisi altına alarak büyümelerini yavaşlattığı gözlenmiştir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir:

Enerji verme özelliği sayesinde emziren anneler, hamile kadınlar, küçük bebekler ve enerjiye ihtiyacı olan herkesin kullanabildiği papaya, vücudumuzun güçsüz ve savunmasız kaldığı güneşsiz günlerde tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi için gerekli A ve C vitaminlerini barındırır ve hazımsızlığa da iyi gelir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Tohum yağları Nelere İyi Gelir

Tohum yağları Nelere İyi Gelir tohum yağları nasıl elde edilir kereviz tohumu yağı nelere faydalıdır amarant tohumu yağı nelere iyi...

Kapat