Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Oolong Çayı Nedir Nelere İyi Gelir

Oolong Çayı Nedir Nelere İyi Gelir

oolong çayı nasıl demlenir oolong çayı kalbi korur kolesterolü düşürür kanser hücrelerinin oluşumunu yavaşlatır diş çürümelerini engeller kilo verdirir

Camellia sinensis, siz bilmeseniz de dünyada en çok kullanılan bitkilerden biri. Çünkü bu bitkinin yapraklarından siyah ve yeşil çay elde ediliyor. Tıpkı bu çaylar gibi oolong çayı da aynı bitkiden, yaprakların farklı işleme biçimiyle elde ediliyor. Oolong çayının özelliği yaprakların fermantasyon süresinde gizlidir. Bu çayı elde edebilmek için yeşil çaydan daha uzun, siyah çaydan daha kısa fermante etmek gerekiyor. Yeşil çay ve siyah çay gibi, camellia sinensis bitkisinin yapraklarından üretilen oolong çayı bu çaylardan, yaprakların işlenme biçimiyle ayrılıyor. Çin, Tayvan ve Japonya’da geleneksel olarak içilen ve Çin’in Fujian bölgesine özgü olan oolong çayı, Hem zayıflamak için, hem de kan şekeri ve kolesterolü düşürmek için kullanılabilmektedir.

Sağlığa birçok faydası olan oolong çayının faydaları saymakla bitmiyor. Oolong çayı; başta kalp hastalıklarından korunmak, kan şekeri seviyesini korumak, cilt sağlığı olmak üzere çeşitli Sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılmaktadır. Oolong çayının faydaları Kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. Kolesterolü düşürür. Antioksidan bakımından zengindir. Kan şekerini dengeler. Kilo vermeye yardımcı olur. Toksinlerin atılmasını sağlar. Cildin görünümünü geliştirir. Önemli oranda antioksidan içeren oolong çayı, kardiyovasküler sağlık sorunlarına karşı kullanılabilir.

Oolong çayı içildiğinde bu antioksidanlar kötü kolesterol seviyesini düşürürken iyi kolesterolü yükseltir. Çayın bu özelliği damar tıkanıklığına yol açan kolesterol birikimi engeller ve var olan plakların temizlenmesine yardımcı olur. Oolong çayında bulunan polifenoller bir diğer faydası ise ağız ve diş sağlığını geliştirmesi ve diş çürüklerine karşı koruma sağlamasıdır.

Osaka Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre günde 2-3 bardak oolong çayı içmek ağız hijyenini geliştiriyor ve diş çürümesi riskini azaltıyor. Bir tür antioksidan olan kateşinlerin bazı durumlarda kanser hücrelerinin oluşumunu yavaşlattığı bilinmektedir. Kateşin bakımından zengin olan oolong çayı bu özelliği ile çeşitli kanser araştırmalarına konu olmuştur.

Oolong çayı güçlü antioksidan etkisiyle vücuda zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olarak cildin görünümünü geliştirebilir. Ayrıca kalsiyum, potasyum, magnezyum ve fosfor yönünden zengin olan oolong çayı çeşitli hastalıklara karşı vücudu güçlendirir. Son olarak; metabolizma hızını yükselten oolong çayı yakılan kalori miktarını arttırarak kilo vermenize yardımcı olabilir.

Oolong Çayı Nasıl Demlenir:

İdeal demleme sıcaklığı 90 derece civarındadır. Batı usulü demleme için 200-250 gr su için yaklaşık 3 gr çay kullanılmalı ve 3-4 dakika kadar demlenmelidir. 4 Kişinin rahatlıkla tüketebileceği oranda Oolong çayı demlemek için, yeterli miktarda suyu demliğe alıyoruz ve öncesinde demliğin dibini kaplayacak şekilde Oolong bitkisi yerleştiriyoruz. Ardından kaynamakta olan suyumuzu demliğin içerisine çok yavaş bir şekilde ilave ediyoruz. (Kabarcıklar oluşabilir bunları temiz bir kaşık ile almanız gerekmektedir). Demleme süresini kendi damak zevkinize göre farklı şekilde ayarlayabilirsiniz.

UYARI: Oolong çayı, kafein içerir. Bu nedenle aşırı tüketimi mide bulantısına, baş dönmesine, çarpıntıya neden olabilir. Gece saatlerinde uykusuzluk yapabilir ve tansiyonu yükseltebilir. İdrar söktürücü özelliğiyle vücudun aşırı su kaybetmesine neden olabilir. Emzirme ve gebelik dönemlerinde tüketilmesi önerilmemektedir. Oolong çayının olası yan etkileri konusunda doktordan daha detaylı bilgi alınmalıdır. Demleme süresi arttıkça çayın yoğunluğu değişecektir. Demliğin dibinde kalan çay en yoğun olan bölüm olduğu için tüm fincanlara eşit olarak bölüştürülmesinde fayda var.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Aronia Meyvesi Nedir Hangi Hastalıklara İyi Gelir

Aronia Meyvesi Nedir Hangi Hastalıklara İyi Gelir aronia meyvesi kalp hastalıklarına faydalı mı mantar ve virüslere iyi gelen meyveler aronia...

Kapat