Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Naşi Armudu Nedir, Nelere İyi Gelir ?

Naşi Armudunun Faydaları

Naşi armudu, Japonya ve Çin ülkelerinde yetiştirilen Naşi armudu, bilimsel olarak Pyrus pyrifolia ağacından elde edilen bir meyvedir. Bir diğer ismi Japon armudu olan bu meyve orta irilikte, açık kahverengi zemin üzerine sarı benekli bir meyvedir. Bu meyve az paslı, uzun saplı, basık ve şişkin bir armut cinsidir. Naşi armut çok sulu, eti beyaz, aromalı ve lezzetlidir.

Naşi Armudu Nasıl Bir Meyvedir ?

Uygun soğutma uygulandığında uzun süre tazeliğini kaybetmeyen naşi armudu diye bilinen armut yuvarlak şeklinden dolayı elmaya benzetilir. Armuttan çok elmaya benzeyen naşi armudu elma armudu adıyla da anılır. Naşi armudu çok nadirde olsa armuda benzeyen bir cinside vardır. Renk olarak çoğunlukla sarı renkte bulunmakla birlikte kırmızı, kahverengi, bronz renkte olanları da vardır.

Soğuk Havada Uzun Süre Saklanabilir

Hepsinin ortak noktası, üzerindeki beyaz noktalardır. Soğuk hava tesislerin de uzun süre saklanabilmektedir. Naşi armudu geniş adaptasyon kabiliyeti ile ülkemizin farklı bölgelerinde yetiştirilir. Armut çok soğuk havayı sevmeyen bir bitkidir. Ağır, havasız, kireç oranı yüksek alkali topraklarda yetiştirilemez. Organik madde içeriği zengini, derin, geçirgen topraklarda daha güzel yetişir. Ülkemizin Ege ve Akdeniz bölgelerinde bir de İç Anadolu da naşi armudu yetişir.

İri, Sarı Ve Beyaz Beneklidir

Naşi armudu hasat zamanı, Ağaçları kuvvetli ve dikine gelişen bu bitki orta geç dönemde hasat edilir. Armut çeşitlerinden 10-12 gün sonra olgunlaşır. Naşi armudu meyvesi oldukça iri, açık sarı, üzerinde benekler bulunur. Naşi armudu tek tek dalından zarar verilmeden işçiler tarafından hasat edilir. Naşi armudu soğuk hava depolarında 4-5 ay kadar depolanabilir. Diğer armutlara oranla soğuk hava deposunda kalma süresi uzundur. Daha fazla tutulması durumunda meyve içten kararır.

Nasıl Yetiştirilir ?

Naşi armudu hastalık ve zararları, Diğer armutlarda görülen ateş yanıklığı, küllenme, memeli pas hastalıkları naşi armutta da görülür. Bu hastalıkların görüldüğü bölgelerde ilaçlanma yapılması ve önlem alınması gerekir. Anaçları tercih ederken ayva anaçları yerine armut kökenli anaçların seçilmesi daha uygun olur. Dayanıklı çeşitlerin tercih edilmesi bahçenin daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

Sağlık İçin Gerekli Tüm Besin Maddelerini İçerir

Naşi armudunun en önemli özelliği düşük kalorili olmasıdır. Kemik, kan ve kardiyovasküler yani sağlık için gerekli olan tüm mikro besin maddelerini içeren bu meyve, sindirim sistemindeki atıkların hızlıca atılmasına yardımcı oluyor. Yapılan bir araştırmada naşi armudu, lif bakımından zengin olduğu için kalp hastalığı, hipertansiyon ve metabolik sendrom riskini düşürmeyi sağlıyor.

Görme Bozukluğu Riskini Azaltır

Aynı zamanda ilerleyen yaşlarda oluşan göz tansiyonunu engelleyerek, görme bozukluğu riskini azaltıyor. Naşi armudu, aşırı miktarda hidroksisinnamik asit ve kuersetin antioksidanları barındırdığından mide kanseri ve akciğer kanserini önlemeye yardımcı olur. Naşi armudunun en önemli özelliklerinden birisi kanı nötralize etmesidir.

Kansere Karşı Koruyucudur

Sağlığı koruyan bu armut doktoru sizden uzak tutar naşi armudu kansere karşı koruyucudur. Düzenli olarak yemeklerden sonra tüketilen naşi armudu, sigara ve aşırı dumanı, yanmaya maruz kalmış etlerin tüketimiyle insan vücuduna giren kanserojen maddelerin vücuttan hızla atılmasına yardımcı olur.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Kuzu Kulağı Otu Nelere İyi Gelir ?

Kuzu Kulağı Otu Çok Faydalı Ülkemizin her yerinde yetişmeye elverişli olan Kuzukulağı bitkisi bazı yörelerde ekşimsi tadı nedeni ile acı...

Kapat