Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Muskat Nelere İyi Gelir Nasıl kullanılır

Muskat Nelere İyi Gelir Nasıl kullanılır

muskat grip ve soğuk algınlığından korur cilt kırışıklıklarını giderir yağı cilde iyi gelir uykusuzluğu ve lösemi hastalığını önler muskat mide hastalıklarına iyi gelir

Ana vatanı Banda adaları olan Muskat, portakal ağacına benzeyen tropik bir Ağaç cinsidir. Muskat veya Hint cevizi adı ile bilinmektedir. Karayipler ve Grenada’da yetişmektedir. Bitkinin tohumları baharat olarak kullanılmaktadır. 2 ile 3 cm uzunlukta, 1 -2 cm çapında oval ve cevize benzeri tohumları bulunmaktadır. Tohumları uçucu ve sabit yağ ile rezin içermektedir. Muskat daha fazla Hint mutfağı yemeklerinde baharat olarak kullanılmaktadır. Ülkemizde yeni yeni tanınmaya başlayan Muskatın sağlığa faydaları saymakla bitmez. Yemeklere lezzet vermek amacıyla çeşitli baharatlar kullanırız. Bu Baharatlardan birisi de Hint mutfağından bizim mutfağımıza gelmiş olan Muskat baharatıdır. Muskat nedir, Muskat nasıl kullanılır, Muskat ne işe yarar Muskatın zararları nelerdir gibi tüm bilinmeyen soruların cevaplarını sizler için açıklayacağız. Muskat, son zamanlarda Türkiye’de hemen hemen her yemekte kullanılmaktadır.

Zeytin büyüklüğünde olan Muskat, bir ceviz çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak bizim bildiğimiz kabuklu ceviz ve Hindistan cevizi ile aralarında çok büyük farklar bulunmaktadır. Keskin bir tada sahip olan Muskat adını umman’ın başkenti olan Muskat şehrinden almaktadır. Muskat doğru şekilde kullanıldığı zaman sağlığımıza sayısız faydalar sağlar. Özellikle Hindistan’da yetiştirilen Muskat Türkiye’de son zamanlarda popülerliğini arttırmıştır. Tazesi Türkiye’de bulunmayan Muskatı aktarlardan toz halinde satın alabilirsiniz.

Muskatın tazesini yemeklerinize rendeleyerek kullanabilir, tozunu da yemeklerde tatlılarda, içeceklerinizde kullanabilirsiniz. Muskatı nasıl kullanacağınızı öğrendiğinize göre muskatın faydalarından bahsetmeye başlayabiliriz. Muskat yemeklerin tatlıların ve içeceklerin lezzetine lezzet katmasının yanında sağlığınıza da birçok fayda sağlar. Muskatın faydaları nelerdir diye merak etmeye başladıysanız hemen açıklayalım.

FAYDALARI:

Muskat cevizi çoğunlukla bir baharat olarak dünya mutfağında kullanılır. Fakat bir baharattan çok daha fazla faydası bulunan muskat uzun yıllardır da işlenmemiş hali ile ilaç endüstrisinde kullanılıyor. Muskat vücuttaki maddeleri temizleyip; doğal detoks etkisi veriyor. Muskat toz hali, rendelenmiş formu gibi şekillerde tüketilirken birçok hastalığında iyileşmesini sağlıyor. Muskat  hazımsızlığın yatıştırılmasına, ağrıların azaltılmasına, vücuttan toksinlerin atılmasına, cilt sağlığının güçlendirilmesine, uykusuzluğun (insomnia) azaltılmasına, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine, lösemi hastalığının önlenmesine ve kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı oluyor.

Muskat bünyesinde bulunan ”myristicin” maddesi ile Alzheimera neden olan hastalığın etkilerini azalttığı yapılan araştırmalarda kanıtlanmıştır. Bu araştırmalar sonucunda muskat tüketiminin düzenli olması ile hafızayı da kuvvetlendirdiği anlaşılmış. Muskat doğada ağrı kesici olarak kullanılmış. Daha sonra yapılan araştırmalarda içerdiği ”mentol” benzeri bileşenlerin insan vücudunda rahatlama ve ağrıyı dindirme özelliği olduğu görülmüş. Bu nedenle ilaç endüstrisinde ağrı kesicilerin üretiminde Muskat kullanılıyor. Muskat içeriğinde sahip olduğu antibakteriyel özelliği sayesinde nefesi temizler ve ağız kokusunu giderir.

Muskat sahip olduğu bu özelliği ile bazı diş macunu firmaları tarafından macunun içeriğine ekleniyor. Diş ve diş eti hastalıklarının tedavisinde de kullanılıyor. Muskat antik çağdan beri var olan bir bitki olması sebebi ile o zamanlardan beri kullanılıyor. Muskatın cinsel gücü arttırdığı ve çok güçlü bir afrodizyak olduğu efsanesi vardır. Yapılan araştırmalarda ise Muskat kullanımının libidoyu arttırdığı gözlenmiş. Bu yüzden iktidarsızlık sorunu olan kişiler için Muskat özlü tonikler üretilmiş. Muskat’ın ishali giderdiği de bilinir. İshal olan birinin ishalini durdurmak için su veya süte eklenen Muskat tozunun ishali çok kısa sürede durdurduğu anlaşılmış. İnsomnia hastalığınız varsa ya da uyku problemleri yaşıyorsanız Muskat tam bir kurtarıcıdır.

İçeriğinde bulunan bileşenlerden dolayı sütle karıştırılıp içildiğinde rahatlatma ve uyku getirmesi ile bilinir. Bir çeşit sakinleştirici özelliktedir. Muskat içeriğinde bulunan lifler ile bağırsaktaki kasların hareketini kolaylaştırır. Toz halinde tüketilen muskat sindirimi düzenler ve mide ile bağırsak öz suyunun salgılanmasına destek olur. Kabızlık sorunu olan kişilerin sıkça kullandığı bir baharattır. Muskat içeriğinde bulunan lifler ile bağırsaktaki kasların hareketini kolaylaştırır. Toz halinde tüketilen Muskat sindirimi düzenler ve mide ile bağırsak öz suyunun salgılanmasına destek olur.

Kabızlık sorunu olan kişilerin sıkça kullandığı bir baharattır. Muskat içeriğinde bulunan antibakteriyel özelliği ile enfeksiyon ve açık yaraların tedavisinde etkilidir. Aynı zamanda içeriğinde bulunan uçucu yağlar ile farenjit tedavisinde kullanılır. Sahip olduğu doğal yağ içeriği sayesinde Muskat yağı olarak üretimi vardır. Muskat yağı da kozmetik sektöründe yoğunlukla kullanılır. Yüzdeki siyah noktalar ve akne izlerinin giderilmesinde Muskat yağı çok etkilidir. Muskat özlü kremler ise yağlı ciltlerin nemlendirilmesi için kullanılır. Mineral açısından zengin olan Muskat potasyum minerali sayesinde kan basıncının düşmesini sağlar.

Diğer yandan ise kan damarlarının nefes almasını sağlayarak rahatlatır. İçerdiği yoğun oranda kalsiyum içeriği ile de kemik sağlığına olumlu olarak etkiler. Demir içeriği ile ise kan hücrelerinin arttırılmasını sağlayarak anemi hastalığını önler. Dış faktörlerden dolayı vücudumuzda artan toksinlerin temizlenmesinde Muskat bire birdir. Muskat içeriğinde bulunan mineraller sayesinde toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Böbrek taşlarının atılmasını sağlarken, karaciğerin ise temizlenmesine yardımcı olur. Antik bir baharat olan muskat, beyin uyarıcı etkisi ile bilinir. Muskat içeriği ile depresyon kaynaklı stres veya anksiyete problemlerini giderir. Yorgunluk giderici özelliği olmasının yanında, dikkat dağınıklığı olan kişilerin odaklanma sorununun da çözümüdür.

Özet olarak Muskat ölçülü ve yeterli miktarda kullanıldığında mide ülseri ve gastrit problemlerine iyi gelir. Mide rahatsızlıklarına karşı iyi gelir. Hazmı kolaylaştırmaya yardımcı olur. Muskatın cinsel arzuyu ve cinsel gücü arttırıcı etkisi bulunmaktadır. Muskatı kışın düzenli olarak tüketirseniz grip ve soğuk algınlığı gibi enfeksiyonel hastalıklara yakalanmanız zorlaşır. Kışın içeceklerinizde ve yemeklerinizde bir kaşık muskat kullanmak vücudunuzu mikroplardan arındıracak, hasta olmanızı engelleyecektir. Bulantı ve kusma gibi şikayetlerinizden Muskat baharatı kullanarak kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz. Baharat olarak az miktarda kullanılan muskat, zarar vermez aksine yukarıda vermiş olduğumuz faydaları sağlar. Ancak miktar olarak aşırıya kaçıldığında Muskat sağlık açısından ciddi tehlikelere sebebiyet verebilmektedir.

Muskat Yağının Faydaları Muskat sadece bir baharat olarak yemeklerde veya tatlılarda kullanılmıyor. İçeriğinde bulunan hafif doğal yağlardan dolayı kozmetik ve ilaç sektöründe yağı çıkarılarak da kullanılıyor. Muskat yağı nelere iyi gelir. Muskat yağı sakinleşme ve gevşemek amacı ile kullanılır. Uykudan önce bileklere sürülen birkaç damla Muskat yağı uyumayı kolaylaştırır. Banyo suyuna eklenen Muskat yağı ise duşta gevşemeyi ve rahatlamayı sağlar. Muskat yağı ağrılı veya acılı bölgeye uygulandığında buradaki ağrıyı dindirir.

Antibakteriyel özelliği ile toksinlerin atılmasından ve mikropların öldürülmesinden etkilidir. Muskat yağı astım, soğuk algınlığı, grip ve öksürük hastalıkların iyileşmesini sağlar. Muskat yağı içerdiği myristicin bileşeni ile hafızayı kuvvetlendirirken; stres ve yorgunluğu giderir. Muskat yağı ayrıca cilde de iyi gelir. Ciltte bulunan kırışıklar ve ince çizgilerin tedavisinde kullanılır. Yaşlanmayı geciktirici etkisi ile de bilindiği için kozmetik sektöründe sıkça kullanılır.

UYARI: Muskatın içecekleri lezzetlendirdiğinden bahsetmiştik. Ancak sütün içerisine katılan muskat sağlık açısından ciddi tehtit oluşturabilir. Süte muskat katıp içerseniz halüsilasyonlar görebilir, ciddi kalp rahatsızlıklarına kapı açabilirsiniz. Mide rahatsızlıkları, Delirme, Ruhsal problemler, Halisilasyonlar görme,İdrar yapamama, Kabızlık ve beyin hasarı gibi ciddi sağlık problemlerine sebebiyet vermektedir.

Konu Aramaları:

BASUR ACISINA NASIL SINDIRIRIZ,muskat cinsel gucu arttirir,

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Muşmula Çayının Faydaları Saymakla Bitmiyor

Muşmula Çayının Faydaları Saymakla Bitmiyor muşmula zararlı toksinleri yok eder mi düşük yapma riskini hangi meyveler azaltır bel ağrılarını iyi...

Kapat