Mucize Yaratan İnanılmaz Meyveler

Meyve ve sebze çeşitliliği kışın yaza göre daha kısıtlı görünür. Ancak kış aylarında tükettiğimiz meyve sebzeler de çok yararlı olup hastalıklara karşı koruyucudur.Yaz aylarında her şey taze ve hazırken meyve ve sebze tüketmek daha kolaydır. Peki kışın ne yapılması gerekir?
Kış aylarında grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklarda artış olur. Ancak C vitamini, bu hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirir. Doğa, bu dengeye uygun bir şekilde kış aylarında bize mandalina, portakal, greyfurt, kivi gibi C vitamini kaynaklarını sunar. Yaz aylarında ise hava sıcak olduğundan ve vücudun daha fazla suya ihtiyacı olduğundan kavun, karpuz, üzüm gibi su oranı yüksek meyveler ön plandadır. Bu sebeple her mevsim için dengeli ve yeterli beslenmek mevsim sebze ve meyvelerini tüketmek ile yakından ilgilidir.
Portakal, Mandalina ve Greyfurt: Bu meyveler kış mevsiminin en belirgin meyveleridir.Turunçgiller ailesinin fertleridir. Sularındaki antioksidanlarla damarları ve kılcal damarları güçlendirirler.Bu şekilde kalbin zarar görmesini engellerler. Vücuttaki ezik ve çürüklerin daha çabuk iyileşmesini sağlarlar.İçerdikleri folik asit sayesinde öksürüğü azaltırlarken, lifleri sayesinde de kolesterolü düşürürler.Bağırsak parazitlerinin dökülmesini sağlarlar,Portakal, mandalina ve greyfurdun içeriğinde bol miktarda A, C ve E vitamini, karbonhidrat, potasyum, folik asit, bioflavin bulunur.

1-Armut: Mideyi kuvvetlendirip hazmı kolaylaştıran ve kalp çarpıntısını önlediği ifade edilen armudun içinde A, B1, B2, B3, B6 ve C vitaminleri bulunur.Kandaki üre asidi ve üre tuzlarını dışarı atar. Böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Böbreklerde kum ve taşlarının dökülmesini sağlar.Kabızlığı önleyerek idrar söktürür. Yüksek tansiyonu düşürüp kanı temizler

2-Muz: B1, B2, C, A ve E vitaminlerini içeren muz, potasyum, demir, kalsiyum, fosfor, sodyum ve iyot açısından da çok zengindir.Kemik gelişimini sağladığı için çocukların bol bol yemesi gereklidir. Sinirleri yatıştırmaya iyi gelir. Çok tüketildiği zaman kabızlık yapabilir. Muzun kalori düzeyi çok yüksek olmasına rağmen hiç kolesterol içermemektedir.Kalp kaslarını geliştiren sodyum ve potasyum maddeleri içermektedir. İçerdiği iyot sayesinde de tiroid bezinin dengeli çalışmasına yardım eder.

3-Elma: Sulak yerlerde yetişir. Amasya ilinde çok ünlüdür,Baş ağrısına iyi gelir, kan şekerini kontrol altında tutar, bağırsaklardaki parazitlerin dökülmesini sağlar.Armut ile birlikte yenilirse kabızlığı çözer.İçeriğinde B3 vitamini, karbonhidrat, potasyum, lif ve pektin bulunur.

4-Kivi: Kış meyvesi olup, soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korunmaya yardımcı olan çok iyi bir vitamin deposudur.Ayrıca kansere karşı koruyuculuk gösteren luteini de bol miktarda içerir

Hamileliği Kolaylaştırmayı öğrenmek İçin Tıklayın…

meyvelerin faydaları

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Bu Meyveyi Tüketen Genç Kalıyor…

İn­cir yük­sek oran­da an­ti­ok­si­dan içe­ren bir mey­ve­dir. Yük­sek oran­da ka­ro­ten, lu­te­in ve ta­nen içer­mek­te­dir. Bu sa­ye­de yaş­lan­ma­nın vü­cut­ta­ki et­ki­le­ri­ni ge­cik­tir­me­ye...

Kapat