Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Mide Hastalıklarına Cantiyane İyi Gelir

Mide Hastalıklarına Cantiyane İyi Gelir

cantiyane karaciğere iyi gelir mi güşat otu nedir eşek turpu defne yezit otu mide hastalıklarına iyi gelen bitkiler cantiyane çayı nelere iyi gelir şifalı otlar

Latincesi adı: Radix Gentianae luteae olan Cantiyane, Güşat Otu, Eşek turpu,Yılan Otu,Defne yezit Otu gibi isimlerle de bilinir. Ülkemizde Ak deniz, Ege ve Marmara bölgelerimizde yabani olarak ormanlarda ve taşlık arazilerde yetişir. İki metre sonbaharda olgunlaşarak kahve rengini alır. Kökü acıdır. Yaprağı ceviz yüksekliğe kadar boylanabilen, geniş yapraklı, kalın köklü bir bitkidir Haziran ve Temmuz aylarında salkım şeklinde sarı ve mor renkte çiçekler açan yabani otsu bir bitkidir. Şifa olarak yararlanılan saçaklı kökleri yaprağına benzer. Meyvesi baş tarafında çanak gibidir. İçi sarı, dışı esmerdir. Hekimlikte, kökü kullanılır. Sarı ve mavi türü vardır.

Faydaları:

Kalp rahatsızlığı, nefes darlığı, Karaciğer ve Dalak Hastalıkları, mide rahatsızlıklarında, sindirim bozukluklarında, böcek sokmalarında ve harici olarak cilt lekelerine karşı kullanılır. Cantiyane bitkisinde pektin, tanen, çeşitli alkaloitler, yağ ve şeker bulunur. Mide ve tükürük salgılarını arttırır ve hazmı kolaylaştırır. Mide şikayetlerini azaltır. İdrar söktürür. Yaraların iyileşmesini hızlandırır.

Kas kramplarını çözer. Ateş düşürücüdür. Kansızlıkta faydalıdır. Vücuda kuvvet verir. 10 gr cantiyane kökü bir litre suda bırakılıp süzüldükten sonra içildiğinde karaciğer ve dalak tutukluklarını açar. Kan ve idrar söker. Kökünün usaresi vücuttaki lekelere sürüldüğünde şifa verir.

Kökü takatsızlığa, kansızlığa, kalp rahatsızlığına karşı çok iyi bir devadır. Vücuda kuvvet verir, ateşi düşürür. Hazmı kolaylaştırır, iştahı artırır, mide yanmasını, mide ekşimesini giderir. Yıkanıp Kurutulmuş olan kökleri 5-7 dakika kaynatılıp demlendikten sonra çay gibi içilir veya cilde friksiyon yapılır.

Çay: İnce kıyılmış 1/2 çay kaşığı kök, 150 ml suda 10 saat bekletilerek demlendirilir, süzülür. Çay: İnce kıyılmış 1/2 çay kaşığı kök, 150 ml kaynar suda haşlanır, 20 dak. Bekletilip süzülür. Şarap: 30 – 40 gr ince kıyılmış kök, 500 ml şarapta 15 gün dinlendirilip süzülür. Tentür: 10 gr ince kiyim kök, 50 ml sulandırılmış alkolde 1 gece bekletilip süzülür.

UYARI: Kan basıncı yüksek olanlar, mide kanamasına eğilimliler, sürekli burun kanaması olanlar, hamileler, midesi yüksek asitliler kullanmamalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Çiriş Otu Nedir Nelere İyi Gelir

Çiriş Otu Nedir Nelere İyi Gelir çiriş otu nasıl tüketilir çiriş otu cinsel gücü artırır mı çiriş otu afrodizyak mı...

Kapat