Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Mercan Köşk Bitkisinin Faydaları

mercan köşk mideye iyi gelen bitkiler baş ağrısına iyi gelen bitkiler uykusuzluğa iyi gelen bitkiler ağrıalra iyi gelen bitkiler cinselliğe iyi gelen bitkiler…

Latincesi:Origanum majorana-Marjorana hortensis dir.Kekikgiller familyasından olup,aromatik,hoş kokulu,çalı görünüşlü bir bitkidir.Kurutulmuş dalları ve çiçekleri şifa verici olarak kullanılır.Halk arasında MACURAN OTU ve MERCAN GÜÇ olarak da bilinir.

1-İdrar artırıcı ve gaz söktürürcü, kabız etkili, mide ve bağırsak rahatsızlıklarını önleyici, iştah açıcı, kramp çözücü, baş ağrısına uykusuzluğu, burkulma ve ağrıları gidericidir.

2-Kaynamakta olan bir litre suya mercanköşk dal ve çiçeklerinden 50 gram konur 5 dakika kısık ateşte demlenir. Balla tatlandırılarak yemeklerden önce günde üç dört bardak içilirse gaz söktürür, mide ve bağırsakları düzenler, mide ve bağırsak kramplarını giderir, ishali durdurur.

3-Karın ağrısı ve gaz kokusunu giderici olarak, bileşiminde bulunan uçucu yağ, su buharı distilasyonuyla çıkarılır bir kesme şekere üç dört damla damlatılarak emilir. Uykusuzluğu gidermek için bir bardak suya 10 damla damlatılarak içilir. Nezle ve gribe karşı çay gibi demlenerek 2-3 bardak içilir.

mercan köşk

Konu Aramaları:

mercanköşk bitkisi,mercanköşk,mercanköşk faydalari,mercan kosk,mercanköşk otu,mercan köşkün faydaları,mercan koskunun faydalari,mercan köşkü faydaları,mercanköşk bitkisinin faydaları,mercankosk nedir,

Etiketler:

Mercan Köşk Bitkisinin Faydaları Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Süleyman ÇIRAK dedi ki:

    Mercanköşkü otuna bazı yörelerimizde ‘ kabak otu’ denir. Et yemekklerinde kullanılır.

    1. ozcanozden dedi ki:

      İlginiz İçin Teşekkür Ederiz…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Meneviş Bitkisinin Faydaları Nelerdir ?

meneviş bitkisi cinselliğe iyi gelen bitkiler dalağa iyi gelen bitkiler...

Kapat